انتقال شاهد شکنجه‌های نوید افکاری به آگاهی شیراز؛ نیروهای امنیتی مسیرهای حضور بر مزار نوید را بستند

شنبه, 29ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

درحالی که فشارها بر خانواده نوید افکاری همچنان ادامه دارد، وحید و حبیب افکاری، براداران نوید افکاری، همچنان در بازداشت هستند. شاهین ناصری، زندانی که پیشتر به‌طور رسمی درباره «شکنجه نوید افکاری» شهادت داده از زندان به آگاهی شیراز منتقل شده و هم‌زمان نیروهای امنیتی مسیر منتهی به مزار نوید افکاری در روستای سنگر را بستند.

بنابر گزارش‌های رسیده از روستای سنگر در نزدیکی شیراز، پس از گلباران مزار نوید افکاری در روز پنج‌شنبه، نیروهای امنیتی از روز جمعه با استقرار در مناطقی از این روستا، مسیرهای منتهی به مزار نوید افکاری را مسدود کردند.

روز پنج‌شنبه جمعی از سوگواران نوید افکاری با حضور در روستای سنگر، در نزدیکی شیراز، مزار او را گلباران کردند. در جریان این مراسم، حاضران سرود ‌ای ایران را همخوانی کردند  و شعار «نوید جان، راهت ادامه دارد» و ««نوید قهرمان» سر دادند.

یک روز بعد از این مراسم امیر ابتهاج، خبرنگاری که در مراسم روز پنج‌شنبه نیز حضور داشت، مسدود شدن جاده روستای سنگر به سوی مزار نوید افکاری را تایید کرد. این خبرنگار در صفحه توییتر خود نوشت: «عصر امروز [جمعه]، نیروهای امنیتی که حضور پرشماری هم داشتند، جاده روستای سنگر به سمت مزار نوید رو بستند.»

او افزود که گفته می‌شود این ماموران فعلا در روستای سنگر مستقر شده‌اند «برای پیشگیری از حوادث احتمالی بعدی» و «جو روستا هم‌اکنون به شدت امنیتی» است.

هم‌زمان شاهین ناصری، زندانی محبوس در زندان عادل‌آباد که ۹ آبان ۱۳۹۸ با نوشتن نامه‌ای از زندان شهادت داده بود که شخصا در آگاهی شیراز شاهد شکنجه نوید افکاری بوده، از پنج‌شنبه هفته گذشته از زندان عادل‌آباد به آگاهی شیراز منتقل شده است.

شاهین ناصری در آبان سال ۹۸ در نامه‌ای رسمی و ثبت شده در زندان عادل‌آباد شیراز شهادت داده بود که در جریان بازداشت در اداره آگاهی شیراز هنگامی که سروان بهروز وحیدی‌یار او را از راهروی اداره آگاهی شیراز برای بازجویی منتقل می‌کرد از یکی از اتاق‌های بازجویی صدای فحاشی و کتک‌کاری یکی از بازداشت‌شدگان را شنیده و وقتی این سروان آگاهی برای لحظاتی در اتاق را بازکرده، دیده است که دو نفر با لوله و باتوم نوید افکاری را که روی زمین افتاده بود کتک می‌زدنند.

ناصری همچنین در این شهادت‌نامه گفته که بازجویان درحالی که نوید افکاری روی زمین افتاده بود و با دستانش سرش را گرفته بود، چند ضربه محکم به دستش کوبیدند و ضمن فحاشی و الفاظ رکیک به او می‌گفتند که «هرچه ما می‌گوییم درست است».

این زندانی همچنین در شهادت‌نامه خود اعلام کرده که وحیدی‌یار، سروان آگاهی، وقتی او را در حال مشاهده شکنجه نوید افکاری دیده است یک لگد محکم به شکمش زده که روی زمین افتاده و چشم‌بندی از جیبش درآورده و چشم‌هایش را بسته و  او را از آنجا برده است.

ناصری در شهادت‌نامه رسمی خود نوشته وقتی بعد از این روز، نوید افکاری را در بازداشتگاه دیده، نوید به او گفته است که «عباسی، افسر پرونده‌، دستم را شکسته است».

نوید افکاری از معترضان مرداد ۱۳۹۷ در شیراز سه هفته قبل از اعدام در نامه و فایل‌های صوتی از شکنجه خود برای اخذ اعترافات اجباری برای پذیرش اتهام قتل حسن ترکمان، کارمند حراست آبفای شیراز، خبر داد و برادرش وحید نیز جزییاتی از این شکنجه‌ها و بازداشت یک برادر دیگر، پدر و دامادشان و تهدید به بازداشت مادر و خواهرشان را فاش کرد.

نوید افکاری در این فایل‌های صوتی گفت که «وقتی از زیر فشار انفرادی و زیرزمین شکنجه‌ها که خلاص شدم و پایم که رسید به زندان به مراجع قضایی مختلف نامه نوشتم و شکایت کردم و داد زدم که من قاتل جانی نیستم و درخواست دادم که مرا به پزشکی قانونی ببرند».

او افزود: «با گزارش پزشکی قانونی و شاهد عینی و مدارک دیگه ثابت شد که شکنجه شدم، هرچه لایحه نوشتم که اقرارم زیر شکنجه بوده و یک دلیل و مدرک در این پرونده لعنتی نیست که بگه ما گناهکاریم، اما نخواستند صدام رو بشنون. فهمیدم دنبال یه گردن برای طناب‌[دار]شان می‌گردند.»

مقام‌های قضایی در ایران به نامه‌ها، اعتراضات نوید افکاری، کشتی‌گیر و از معترضان مرداد سال ۹۷، درباره بی‌گناهی و ماه‌ها شکنجه توجهی نکردند و دادگستری استان فارس روز شنبه ۲۲ شهریور از اجرای حکم اعدام او خبر داد. شاهدان عینی به ایران اینترنشنال گفته‌اند در صورت نوید افکاری قبل از خاکسپاری آثار ضرب دیده شده و نشانه‌های شکستگی‌ بینی قابل تشخیص بوده است. به گفته این شاهدان، به خانواده افکاری فقط اجازه دیدن صورت نوید داده شده است و خانواده اجازه نداشته‌اند بدن او را ببینند.

اعدام نوید افکاری با محکومیت جهانی مواجه شده است و واکنش‌ها به اعدام این کشتی‌گیر و معترض بازداشت شده ادامه دارد. خانواده نوید افکاری همچنان تحت فشار قرار دارند و دو برادر او، وحید و حبیب افکاری، هم‌اکنون نیز در بازداشت هستند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.