معاون وزارت صنعت از ارسال مصالح ساختمانی به سوریه برای بازسازی این کشور خبر داد

دوشنبه, 14ام مهر, 1399
اندازه قلم متن

حمید زادبوم، معاون وزارت صمت

حمید زادبوم، معاون وزارت صمت

معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العالم گفت بازسازی کشورهایی همچون سوریه «وظیفه شرعی» است و «مصالح ساختمانی مورد نیاز برای بازسازی سوریه از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال ارسال است».

حمید زادبوم که ریاست سازمان توسعه تجارت ایران را نیز بر عهده دارد، در این مصاحبه که وب‌سایت شبکه العالم آن را روز دوشنبه، ۱۴ مهر، منتشر کرده، همچنین گفت که ایران در حال حاضر فقط یک موافقت تجارت آزاد دارد و آن هم با سوریه است.

کاهش و حذف تعرفه‌ها و دیگر محدودیت‌های معمول تجاری از ویژگی‌های اصلی یک موافقت تجارت آزاد است.

آقای زادبوم مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران از نظر ارزش را مواد پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، صنایع فولاد، فلزات رنگی و غیررنگی، مصالح ساختمانی «به‌خصوص موادی که در بازسازی در کشورهایی مشابه لبنان و سوری استفاده می‌شوند» اعلام کرد.

به‌گفته معاون وزیر صمت، شرکت‌های خدمات فنی مهندسی ایران در حال حاضر در عراق و سوریه حضور دارند و «مصالح ساختمانی مورد نیاز این بازسازی از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال ارسال است».

بیشتر در این باره:

فلاحت‌پیشه: ایران ۳۰ میلیارد دلار در سوریه هزینه کرده است

تهران و دمشق در سال ۹۷ یادداشت تفاهمی امضا کرده‌اند که بر اساس آن، ایران ۲۰۰ هزار خانه در سوریه خواهد ساخت.

در اردیبهشت امسال، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مجلس دهم در اظهاراتی بی‌سابقه اعلام کرده بود که در یک دهه گذشته جمهوری اسلامی حدود «۳۰ میلیارد دلار» در سوریه هزینه کرده و باید این پول از سوریه پس گرفته شود.

گرچه این نماینده وقت مجلس، توضیح نداده بود که جمهوری اسلامی چه برنامه‌ای برای بازپس‌گیری هزینه‌های انجام شده در سوریه دارد.

در چند سال گذشته، در هر حرکت اعتراضی که در ایران به راه افتاده است، یکی از موضوعات اعتراض مردم در خیابان‌ها، پولی بوده که به جای خود کشور در دیگر کشورها از جمله در سوریه هزینه شده است.

بیشتر در این باره:

صفوی: ایران باید هزینه‌هایی را که در سوریه کرده برگرداند

دو سال پیش گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا مهرماه امسال با انتشار گزارشی اعلام کره بود که جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۶ میلیارد دلار برای حمایت از بشار اسد و گروه‌های مورد حمایت خود در یمن و عراق هزینه کرده است.

جنگ داخلی هشت ساله سوریه خسارات زیادی به زیربناها و مراکز مسکونی این کشور وارد کرده و صدها هزار نفر را نیز به کشتن داده است. ایران و روسیه از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ حکومت این کشور علیه مخالفان دمشق بودند.

پیشتر یحیی رحیم صفوی، دستیار نظامی رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که بازسازی سوریه «چندین سال طول خواهد کشید و حداقل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار احتیاج دارد».

او در عین حال افزود بود که «جمهوری اسلامی بایستی هزینه‌هایی را که در سوریه کرده است، برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه این هزینه‌ها را برگرداند».


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.