مراسم هفتم شجریان در تهران ‘۴۰ دقیقه قبل از شروع لغو شد’

جمعه, ۲۵ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

تصویری از روز خاکسپاری آقای شجریان که مردم را پشت میله‌ها نشان می‌داد

تصویری از روز خاکسپاری آقای شجریان که نشان می‌داد جمعیت زیادی اجازه نیافتند وارد آرامگاه شوند

حسام‌الدین سراج، خواننده و شاگرد محمدرضا شجریان، از “لغو ناگهانی” مراسم هفتمین روز درگذشت آقای شجریان در تهران خبر داده است.

آقای سراج در اینستاگرام خود نوشت که پنج‌شنبه، ۲۴ مهرماه، در هفتمین روز درگذشت آقای شجریان قرار بوده مراسمی “با مجوز و هماهنگی‌” در مجتمع پردیس در غرب تهران برگزار شود اما به گفته او”متاسفانه ۴۰ دقیقه قبل از شروع مراسم، لغو برنامه اعلام، و مراسم تعطیل شد.”

پیشتر اعلام شده بود که این مراسم با حضور مهمانانی از سفارتخانه‌های‌ کشورهای مختلف برگزار خواهد شد.

امیرپدرام علیزاده، مدیر پردیس سینمایی به خبرگزاری برنا گفته بود که مراسم “به طور زنده” از اینستاگرام پخش می‌شود و مترجم همزمان هم مراسم را به انگلیسی ترجمه خواهد کرد.

او قول داده بود که پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از سرایت کرونا رعایت خواهد شد.

مسئولان مراسم توضیح نداده‌اند که کدام نهاد مانع برگزاری مراسم شده است.

حسام‌الدین سراج عکسی از کاشی با طرح آقای شجریان منتشر کرده که قرار بوده در مراسم بزرگداشت استادش رونمایی شود. او از کسانی که به مراسم آمده اما نتوانستند وارد سالن شوند، “عذرخواهی” کرده است.

حسام‌الدین سراج امروز هم در اینستاگرام خود با انتشار صفحه‌ای سیاه از “قدرناشناسی” و “نامهربانی” نوشته و بدون توضیحی گفته است: “تسلیتى به وسعت تاریخ، تسلیتى به حقارت نامهربانى، به خفت قدرناشناسى.”

اینستاگرام حسام الدین آشنا

مراسم تشییع محمدرضا شجریان، استاد آواز، جمعه هفته پیش در میان تدابیر امنیتی در تهران برگزار، و روز بعد خاکسپاری او در آرامگاه فردوسی در توس انجام شد.

با وجود درخواست شاگردان او گردهمایی رسمی برای بزرگداشت آقای شجریان در تهران برگزار نشده است.

روزنامه همشهری، چاپ تهران، تصاویری را منتشر کرده که خانواده آقای شجریان را در روز هفتم درگذشت او در توس، آرامگاه فردوسی و بر مزار آقای شجریان نشان می‌دهد. در این عکس‌ها فقط تعدادی اندک بر سر مزار او هستند.

‘ترس از شجریان’

سایت کلمه بر اساس گزارشی گفته بود که سه هفته قبل از درگذشت آقای شجریان، شورای عالی امنیت ملی به شهرداری تهران و نهادهای عمومی تذکر داده بوده که در صورت مرگ آقای شجریان برای او مراسمی برگزار نشود.

چند روز پیش هم بی‌بی‌سی مطلع شد که ماموران امنیتی قصد داشته‌اند آقای شجریان را “شبانه” در توس دفن کنند اما سفر زمینی فرزندان او که روز بعد از انتقال جسد به مشهد رسیدند، مانع این اقدام احتمالی شد.

شب هفتم

در توس هم ماموران امنیتی هنگام خاکسپاری آقای شجریان اجازه ندادند جز خانواده، دوستان و شاگردان او کسی در محوطه آرامگاه بماند و درها به روی مردم بسته بود. بعد از پایان مراسم هم آرامگاه فردوسی بسته شد.

در مراسم تشییع او در تهران حسین علیزاده، آهنگساز، نوازنده و دوست آقای شجریان گفته بود که “شجریان قدرتی را نشان داد که حتی وقتی در این دنیا نیست، از وجود او ترس دارند.”

توضیح ویدئو،

ادای احترام چند شاگرد شجریان به استاد

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.