ظریف مذاکره مجدد بر سر برجام را رد کرد؛ نه با بایدن نه با ترامپ

سه شنبه, 13ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

در آستانه آغاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، محمد جواد ظریف اعلام کرد که پیروزی هر یک از نامزدها برای ایران فرقی ندارد. او از بازگشت آمریکا به برجام استقبال کرد اما هرگونه مذاکره مجدد بر سر مفاد آن را منتفی دانست.    

default

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که ایران نه پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات را ترجیح می‌دهد، نه ابقای رئیس جمهوری کنونی دونالد ترامپ را.

محمد جواد ظریف در گفت‌وگویی که شبکه “سی‌بی‌اس” آمریکا شامگاه دوشنبه ۱۲ آبان (دوم نوامبر) پخش کرد اظهارات شخصیت‌های ارشد کمپین انتخاباتی حزب دموکرات را “امیدوار کننده‌تر” خواند و افزود که همچنان باید “منتظر ماند و دید”.

ستاد انتخاباتی جو بایدن در برخی بیانیه‌ها ابراز تمایل کرده که در صورت ورود او به کاخ سفید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند و با ایران وارد مذاکره شود.

رئیس تیم مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌گوید آنچه در کارزار انتخاباتی گفته می‌شود اهمیتی ندارد و مهم عملکرد و رفتار دولت آینده پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات سوم نوامبر است.

مذاکره مجدد “تحت هیچ شرایط”

ظریف تاکید کرد که ایران “تحت هیچ شرایطی” حاضر به مذاکره مجدد بر سر مفاد توافقی نیست که پس از ماه‌ها مذاکره در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به امضاء رسید. او افزود اگر ایران خواستار مذاکره مجدد بود این کار را چهار سال پیش با دونالد ترامپ انجام می‌داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در عین حال از بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق هسته‌ای استقبال کرد و گفت: «ما به شکل واضح راهی برای تعامل دوباره پیدا خواهیم کرد اما تعامل مجدد به معنای مذاکره مجدد نیست. به معنای آن است که آمریکا به پای میز مذاکره بازگردد.»

دونالد ترامپ اردیبهشت ۱۳۹۷ فرمان اجرای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را امضاء کرد و پس از آن تحریم‌های لغو یا تعلیق شده ایالات متحده علیه ایران دوباره اعمال شدند.

ترامپ هدف این تحریم‌ها که در دو سال و نیم گذشته تشدید شده را وارد کردن “فشار حداکثری” برای کشاندن ایران پای میز مذاکرات و دست یافتن به یک توافق جامع عنوان می‌کند.

محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه “سی‌بی‌اس” کمپین فشار حداکثری را شکست خورده خواند و افزود گرچه بازگشت و تشدید تحریم‌ها به ایران آسیب رسانده اما این سیاست به اهداف خود، چه تغییر نظام باشد چه به زانو درآوردن جمهوری اسلامی دست نیافته است.

امیدواری به تغییر رفتار ترامپ

او ابراز اطمینان کرد که جو بایدن به عنوان معاون باراک اوباما به خوبی می‌داند که مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای انجام نخواهد شد. ظریف احتمال داد بایدن در صورت پیروزی در انتخابات “به گونه‌ای دیگر اقدام کند” و در عین حال ابراز امیدواری کرد که ترامپ هم اگر پیروز شود تغییر رفتار دهد.

جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های آمریکا که محور اصلی آن صادرات نفت و مبادلات مالی و بانکی ایران است با مشکلات اقتصادی عظیمی روبرو شده که سقوط ارزش پول ملی، رکورد اقتصادی و افزایش شدید قیمت‌ها از جمله پیامدهای آن است.

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ضمن این که در مواردی تحریم‌ها را کم‌اهمیت جلوه می‌دهند بارها به تاثیر آن بر بحرانی شدن وضعیت اقتصادی ایران اعتراف کرده‌اند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم، تیر ماه امسال گفته بود تحریم‌های فعلی آمریکا، “ظالمانه‌ترین و بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌های جهان” است اما دولت به دلیل “رعایت منافع و مصالح کشور” نمی‌تواند ابعاد تحریم را تبیین کند.

مخالفت خامنه‌ای با مذاکرات و انتظار “انهدام” آمریکا

عدم آمادگی ایران برای مذاکره مجدد بر سر برجام موضوعی است که بسیاری از مسئولان ارشد حکومت پیش از این نیز تکرار کرده‌اند. آنها همچنین در فرصت‌های متفاوت بر این واقعیت نیز تاکید کرده‌اند که تصمیم‌گیرنده نهایی در مورد سیاست‌های کلان در نهایت شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

خامنه‌ای روز سه‌شنبه در یک سخنرانی که از تلویزیون حکومتی پخش شد گفت: «امروز آمریکا همان فرعون مصر و طاغوت روزگار ماست، و هر کس رئیس جمهور آمریکا بشود، بر روی سیاست ما تاثیری ندارد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، خامنه‌ای مدعی شد آمریکا “به شدت دچار انحطاط سیاسی و انحطاط مدنی و انحطاط اخلاقی” است و “منهدم خواهد شد”.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره تلویحی به پیروزی احتمالی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: «بعضی هستند که اگر سر کار بیایند ممکن است [آمریکا] یک مقدار دیرتر منهدم بشود لکن به هر حال این حقیقت است.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.