‘با دستور مقام‌های ایران اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی به تعویق افتاد’

چهارشنبه, 12ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

یک منبع نزدیک به خانواده احمدرضا جلالی، محقق ایرانی-سوئدی زندانی در ایران تایید کرد که مسئولان ایرانی در تماس با وکیل پرونده، به او اطلاع داده‌اند که اجرای حکم آقای جلالی برای چند روز به تعویق افتاده است.

روز گذشته، هلاله موسویان، وکیل احمدرضا جلالی محقق ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، “از انتقال موکلش به زندان رجایی شهر کرج برای اجرای حکم اعدام” خبر داده بود.

هلاله موسویان روز سه‌شنبه ۱۱ آذر (اول دسامبر) به خبرگزاری هرانا گفت: “صبح به دادسرای اوین مراجعه کرده بوده و ابتدا به او گفته شده که قرار است زمان نگهداری آقای جلالی در قرنطینه بند ۲۰۹ اوین یک هفته دیگر تمدید شود اما در پایان ساعت اداری (ساعت دو بعد از ظهر) ناگهان به او خبر داده شده که موکلش ساعت ۵ عصر برای اجرای حکم اعدام به زندان رجایی شهر کرج منتقل خواهد شد.”

آقای جلالی از چهارم آذر ماه به یکی از سلول‌های انفرادی قرنطینه بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود و از حق ملاقات و برقراری تماس تلفنی محروم بوده است.

ویدا مهران‌نیا همسر آقای جلالی بار دیگر از دولت سوئد و سایر کشورهای اروپایی خواسته که مانع اجرای حکم اعدام همسرش شوند.

این نگرانی در بین برخی از فعالان حقوق بشر وجود دارد که ترور محسن فخری‌زاده، از چهره‌های اصلی و پشت پرده برنامه هسته‌ای ایران که روز جمعه هفتم آذر در جاده‌ آبسرد در حدود ۸۰ کیلومتری شرق تهران رخ داد، بر روند اجرای حکم اعدام آقای جلالی تاثیر بگذارد.

هفته گذشته، و در پی انتشار گزارش‌هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، وزیر خارجه سوئد گفته بود که با همتای ایرانی خود صحبت کرده تا مانع اجرای این حکم اعدام شود.

آقای جلالی که پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در پایتخت سوئد است در سال ۲۰۱۶ بازداشت و بعدا به اتهام ارائه اطلاعات به اسرائیل برای کمک به ترور چندین دانشمند هسته ای ایران به اعدام محکوم شد.

دیوان عالی ایران در سال ۲۰۱۷ حکم اعدام او را تایید کرد. وکلای او گفته اند که پیش از تایید حکم اعدام در دیوان عالی ایران، اجازه ارائه مستندات خود را نیافته بودند.

آقای جلالی گفته که به خاطر خودداری از درخواست ایران برای جاسوسی در اروپا مجازات می شود. مقام های ایرانی آقای جلالی را متهم به ارائه اطلاعاتی به اسرائیل برای کمک به ترور چند دانشمند هسته‌ای کرده اند و همسرش می‌گوید او با اتهام “محاربه” و “همکاری با دولت اسرائیل” روبرو بود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل مکررا خواستار لغو حکم اعدام او شده‌اند.

آقای جلالی زمانی که در زندان بود شهروندی سوئد را دریافت کرد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.