نیروی قدس تکذیب کرد که اعضایش توسط اسرائیل در سوریه کشته می‌شوند

دوشنبه, 15ام دی, 1399
اندازه قلم متن
ناصر اعتمادی
سردار محمد حجازی، جانشین فرماندۀ نیروی قدس سپاه پاسداران.

سردار محمد حجازی، جانشین فرماندۀ نیروی قدس سپاه پاسداران. © تسنیم

محمد حجازی، جانشین فرماندۀ نیروی قدس سپاه پاسداران، تکذیب کرد که اسرائیل پایگاه‌های ایران را در سوریه بمباران می کند. او با اشاره به اظهارات رهبران اسرائیل در این خصوص گفت : “آنها خوب می‌دانند که اگر نیرو یا شخصی از ایرانی‌ها را به شهادت برسانند، حتماً با پاسخ ایران مواجه می شوند.”

جانشین فرماندۀ نیروی قدس همچنین مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران هرگز قوای نظامی در سوریه مستقر نکرده و صرفاً به اعزام “مستشار نظامی” به این کشور بسنده نموده است. به ادعای سردار حجازی “حضور ایران در سوریه از ابتدا هم شامل استقرار نیرو و یگان نبوده است” و به همین خاطر به گفتۀ جانشین فرماندۀ نیروی قدس “اینکه [اسرائیلی‌ها] ادعا می‌کنند پایگاه یا پادگانی از ایران را زده‌اند، درست نیست، چون چنین چیزی وجود ندارد.” وی سپس افزود : “آنها [اسرائیلی‌ها] خوب می‌دانند که اگر نیرو یا شخصی از ایرانی‌ها را به شهادت برسانند، حتماً با پاسخ ایران مواجه می‌شوند، حتماً پاسخ می‌دهیم کما اینکه در گذشته پاسخ داده شده است.”

به گفتۀ سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه از آغاز جنگ داخلی سوریه دست کم ١٧٠٠ عضو حزب‌الله لبنان در این جنگ کشته شدند. به گفتۀ تحلیلگران از آغاز این جنگ جمهوری اسلامی ایران هفتاد هزار نظامی و شبه نظامی ایرانی و خارجی را به سوریه اعزام کرده و دست کم ده هزار تن از این افراد در این جنگ کشته شده‌اند.

سردار حجازی در اظهارات امروزش همچنین گفت که اسرائیل از قدرت موشکی نیروهای تحت حمایت ایران بسیار “هراس دارد” و “تعداد موشک‌های حزب‌الله لبنان بیشتر از آنچه دشمن [اسرائیل] تصور می‌کند است.” وی گفت که جمهوری اسلامی ایران با همۀ گروه های فلسطینی که در پی آزاد کردن بیت المقدس هستند “رابطۀ تنگاتنگ” دارد. سردار حجازی در پایان خطاب به کشورهای عربی که رابطۀ خود را با اسرائیل عادی کرده اند هشدار داد که این عادی سازی امنیت آنها را سلب می‌کند.

سمیر جعجع، رهبر مسیحی حزب نیروهای لبنان در مصاحبه‌ای با نشریه “الجمهوریه” گفت : عجیب است که سپاه پاسداران خودش حاضر نیست مستقیماً به مصاف اسرائیل برود با اینکه می‌گوید دارای موشک‌های نقطه زن است، اما، حاضر است به همۀ کسانی یاری برساند که به جای ایران آمادۀ رویارویی با اسرائیل هستند. سمیر جعجع در ادامه افزود که جمهوری اسلامی ایران کشورهای اطراف اسرائیل را ابزار تأمین مصونیت خود کرده است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.