مینو محرز نظر آیت‌الله خامنه‌ای درباره واکسن کرونا را رد کرد

یکشنبه, ۲۸ام دی, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خامنه ای

مینو محرز، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در ایران گفته “هر کشوری، هر نوع واکسن تایید شده‌ای که دارد، موثر است و باید تزریق کرد.”

سخنان خانم محرز که مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا است، با سخنان رهبر ایران در تضاد است که گفته بود به واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی اعتمادی نیست و مسئولان باید واکسن‌های معتبر دیگر تهیه کنند.

به گزارش خبرگزاری برنا، خانم محرز درباره تاثیر واکسن‌های تایید شده در دنیا گفته است “این واکسن‌ها گرچه انواع مختلفی دارند اما همگی باعث افزایش سطح ایمنی در برابر کرونا می‌شوند و باید تزریق کرد.”

در حال حاضر سه واکسن اصلی که تاکنون تایید و استفاده آن به طور گسترده آغاز شده، واکسن شرکت آمریکایی فایزر و بیوان‌تک آلمان، واکسن استرازنکا با مشارکت دانشگاه آکسفورد در بریتانیا و واکسن مدرنا در آمریکاست.

اما آیت‌الله خامنه‌ای که معمولا نظراتش بر تصمیم سایر نهادها اولویت دارد، به دولت گفته نباید واکسن‌های تولید شده در این کشورها را خریداری کند.

آقای خامنه‌ای همچنین درباره سلامت این واکسن‌ها ابراز تردید کرده و گفته به آنها اعتماد ندارد: “اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد. چند روز پیش در ظرف ۲۴ ساعت، اینها چهار هزار نفر تلفات داشتند. اینها اگر بلدند واکسن درست کنند، اگر کارخانه‌ی فایزرشان می‌تواند واکسن درست کند، چرا می‌خواهند به ما بدهند؟ خب خودشان مصرف کنند که این قدر مرده و کشته‌‌ زیاد نداشته باشند.”

دکتر محرز درباره اثرگذاری واکسن آمریکایی هم در نظراتی مخالف با نظر آقای خامنه‌ای گفته است: “آمریکا واکسیناسیون را از همه زودتر شروع کرد اما ۳۰۰ میلیون جمعیت دارد و باید حداقل ۲۰۰ میلیون نفر تزریق کنند تا میزان اثرگذاری و مقابله با احتمال مرگ و میر مشخص شود… بنابر این تا همه افراد یک جامعه واکسینه نشوند و مصونیت نسبی پیدا نکنند، نمی‌توان در خصوص اثرگذاری این واکسن بر کاهش میزان مرگ و میر صحبت کرد.”

سخنان آقای خامنه‌ای درباره ممنوعیت استفاده از واکسن تولیدشده در آمریکا و بریتانیا در حالی عنوان شده است که سازمان بهداشت جهانی و دهها کشور در سراسر جهان، ایمنی واکسن‌های کرونا را تایید کرده و استفاده از آن را آغاز کرده‌اند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که واکسن‌هایی را که ایمن و موثر تشخیص می‌دهد، در چارچوب برنامه کوواکس توزیع می‌کند تا دسترسی عادلانه مردم همه کشورهای جهان را به واکسن تامین کند.

نظرات رهبر ایران که ممکن است بر اولویت‌های خرید واکسن اثر بگذارد باعث تعجب بسیاری از کارشناسان بهداشتی و خشم مردم ایران شد.

توضیح ویدئو،

شروع آزمایش واکسن ایرانی کرونا بر روی انسان

تاکید دوباره دولت بر خرید واکسن از کوواکس

دولت ایران امروز هم بار دیگر تاکید کرده که منتظر دریافت چند میلیون دوز واکسن خریداری شده از کوواکس است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ایران با اشاره به پرداخت ۵۲ میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس گفته که با این مبلغ حدود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ دوز برای ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واکسن خریداری شده که منتظر دریافت آن تا دو ماه دیگر هستند.

بیشتر واکسن‎های خریداری شده توسط کوواکس اصالتا مربوط به شرکت‌های آمریکایی و بریتانیایی است که در کارخانه‌های دیگر جهان از هلند و بلژیک گرفته تا هند تولید می‌شود.

او همچنین از “احتمال” ورود دو میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن از روسیه و چین خبر داد که در صورت دریافت این امکان ایجاد می شود که تا قبل از پایان سال جاری واکسیناسیون را آغاز کنیم.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

 1. این بدبختی و نکبتی که دچارش هستیم را در درجه ی نخست نتیجه ی خیانتِ آدم هایِ خودخواهی می دانم که نه تنها جبهه ملی، همه چی حتی ایران! رو برای خود می خواستند و دیدیم بعدها هم بی شرمانه آمدند دفاع کردند! از آن سیاست های تسلیم و خائنانه.
  در هر صورت یاد زنده یاد شاپور بختیار را که تا به آخر پای ایران ایستاد، گرامی می دارم.
  +-+-+-+
  شاپور بختیار: اما اینکه این آقایون ی که اونجا بودند، آقای “زیرک‌زاده” و آقای “حق شناس” واسطه شدند، گفتند: شما و “سنجابی”، دوتا یی بنشینید و یک کدام تان قبول کنید به نفع دیگری.
  گفتم: من قبول می کنم. و من برگشتم از اون اتاق پَهلویی، گفتم: آقای سنجابی، من ساعت شیش باید برم پیش شاه، من ساعت شش میرم، شما هم منزل تون بمونید. و من تقاضا می کنم که به شما تلفن بشه، جنابعالی هم تشریف بیارید همون جا. ما برای مملکت وقتی کار می کنیم، خودخواهی رو باید بگذاریم کنار. و اگر شما مایل باشید، بنده با کمال میل به نفع شما.
  گفت: شاه نمیره!.
  گفتم: شاه میره!، باز بهِ ش تکرار کردم. و قرار! گذاشت با من، که ساعت شیش و ربع، ایشون هم حا[ضر] توی منزل ش باشه، حرکت بُکنه بیاد جایی که من نشسته ام در کاخ نیاوران با شاه صحبت می کنم. ملتفت اید؟
  “بله”
  این، قرار ما بود؛ دیگه من، در بهم زدن نداشت!، آخه من که 🙂 ساعت شیش و نیم اون روز با ایشون صحبت می کردم. خلاصه، بعد از این جریان من رفتم. ظهر و بعد از ظهر و چیز و ساعت ش؟، ساعت سِه یِ! بعد از ظهر، سه و نیم بعد از ظهر بود که دیدم من، تلفن زنگ زد! دوباره؛ سنجابی بود، “آقا، جنابعالی خودتون برید فرمان تون رو بگیرید، بنده نمیام”.
  چرا؟!

  گفتم آقا نیا. من هم [؟]، اون وقت! دیگه تند شدم، تو میخوای نیا، به درک! که بیایی. من هم گوشی رو زدم. دیگه غیر از این هم یک مَردی که واقعاً سَرِش به تن ش بیارزِه، نمی کنه دیگه! … :).
  ما “جبهه ملی” رو برای ایران! می خواهیم، ایران رو برای جبهه ملی نمی خواهیم!؛ و برای بنده و آقای سنجابی، خیلی کم تر :))، آخه دلیلی نداره! .
  وقتی یک م/آدم نتیجه ی! اون سیاست را می بینه، باید شــــــرم داشته باشه از حرف زدن! اصلاً. من جای این ها بودم، باور کنید هـــرگز! با شما مصاحبه نمی کردم؛ اگر این قدرت ایمان رو نداشتم، اقلاً می گفتم آقا اشتباه ی شد، همین!. ما خیال می کردیم یک روحانی ییِ ه و میره و این چیزها، اشتباه کردیم و چوب ش هم خوردیم؛ و اینِ ه دیگه کوتاه کنید سخن رو. این!، منطقی بود.
  خلاصه، ایشون که نیامد، من ساعت شیش رفتم اونجا و تا ساعت هفت نشستم. و بعد هم [شاه] به من گفت که شما تا یک هفته ی دیگه باید به من لیست همکاران تون رو بدهید؛ که اون هم توی کتاب هست دیگه و وارد ش نمیشم.