واکنش آمریکا و سازمان ملل به درگذشت بهنام محجوبی

سه شنبه, ۵ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین شورای حقوق بشر سازمان ملل با انتشار توئیتی به خبر درگذشت بهنام محجوبی واکنش نشان داده‌اند. شورای حقوق بشر خواستار تحقیق شفاف درباره علت مرگ او شده و آمریکا حبس او را ناعادلانه خوانده است.   

Iran Behnam Mahjoubi

تایید خبر درگذشت بهنام محجوبی، درویش گنابادی در بیمارستان لقمان موجی از تاثر در داخل و خارج از کشور به همراه داشته است.

نسخه فارسی سایت رسمی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار توییتی علت درگذشت بهنام محجوبی، درویش  گنابادی را “بدرفتاری دولت ایران” با او و “عدم دریافت مراقبت‌های پزشکی مناسب” دانسته است.

در توییت وزارت امور خارجه آمریکا همچنین نسبت به حبس ناعادلانه بهنام  محجوبی اعتراض شده، با خانواده و همچنین جامعه دراویش گنابادی ابراز همدردی شده و به آنها تسلیت گفته شده است.

از سوی دیگر، شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز با انتشار یک پست توییتری از حکومت جمهوری اسلامی خواسته است، درباره علت مرگ بهنام محجوبی اقدام به بررسی جامع و شفاف بکند.

در این پست به تکرار عدم دسترسی زندانیان به دارو و مراقبت‌های پزشکی در زندان‌های ایران نیز اشاره شده است. این نهاد حقوق بشری همچنین از حکومت ایران درخواست کرده است نسبت به انجام مراقبت‌های پزشکی و درمان زندانیان بیمار در ایران بی‌درنگ اقدام کند.

چند روز پیش نیز، پس از انتشار خبر درگذشت بهنام محجوبی، برخی از نهادهای حقوق بشری دیگر نیز نسبت به نحوه برخورد حکومت ایران با این زندانی اعتراض کرده بودند.

بهنام محجوبی در تاریخ سوم اسفند ۱۳۹۹ (۲۱ فوریه سال ۲۰۲۱) در بیمارستان لقمان درگذشت

بهنام محجوبی در تاریخ سوم اسفند ۱۳۹۹ (۲۱ فوریه سال ۲۰۲۱) در بیمارستان لقمان درگذشت

دفتر مرکز بین‌المللی حقوق بشر در کانادا “مرگ خشن” بهنام محجوبی را محکوم کرده و از جامعه جهانی درخواست کرده است، نسبت به این موضوع اقدام کند.

در توییت این مرکز آمده است که جامعه جهانی باید مسئولان جمهوری اسلامی را بر آن دارد تا “به نقض حقوق بشر در این کشور و از جمله شکنجه و اعدام  زندانیان پایان دهد”.

گفته می‌شود به‌رغم هشدارها نسبت به وضعیت سلامتی بحرانی بهنام محجوبی، مسئولان زندان اوین از ارائه خدمات پزشکی به او اجتناب ورزیده‌اند.

بهنام محجوبی ده روز پیش، به علت وخامت وضعیت جسمانی خود از زندان اوین به بیمارستان لقمان منتقل شده بود. مسئولان اوین علت وخامت حال او را “مسمومیت دارویی” اعلام کرده بودند. بهنام محجوبی روز سوم اسفند (۲۱ فوریه) در بیمارستان لقمان درگذشت.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.