بیش از ۶۰ فعال جنبش زنان خواهان تبرئه کامل نجمه واحدی و هدی عمید شدند

شنبه, 9ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

استان‌وایر– بیش از شصت نفر از فعالان جنبش زنان ایران با انتشار بیانیه‌ای تایید احکام سنگین زندان برای نجمه واحدی و هدی عمید را محکوم کرده و خواهان توقف کامل اجرای این احکام شدند.

این فعالین در بیانیه خود با اشاره به تایید احکام هشت و هفت سال زندان برای «هدی عمید» و «نجمه واحدی» نوشته‌اند که هدف این دو تنها یادآوری حقوق ناچیز زنان در قانون و کمک به زنان برای استفاده از ظرفیت‌های بسیار کوچک قوانین مدنی و خانواده برای داشتن زندگی مستقل‌تر بوده است.

این بیانیه که به امضای فعالین مدنی از جمله پرستو فروهر، نیره توحیدی، رضوان و خدیجه مقدم، زینب پیغمبرزاده، آزاده دواچی و آسیه امینی رسیده، تاکید کرده است که «جای زنان و فعالان زن زندان نیست، بلکه جای دشمنان زنان و حامیان نابرابری و ستم علیه زنان زندان است.»

متن کامل این بیانیه که به دست ایران‌وایر رسیده به این شرح است:

بیانیه جمعی از فعالان جنبش زنان ایران در محکومیت تایید احکام زندان برای نجمه واحدی هدی عمید

متاسفانه با خبر شدیم که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران، احکام ناعادلانه هشت و هفت سال زندان که پیشتر قاضی صلواتی علیه «هدی عمید» و «نجمه واحدی» صادر کرده بود را عینا و بدون اجازه ورود وکلای ایشان به جلسه، تایید کرده است. در همین راستا لازم می‌دانیم ضمن اعلام محکومیت این احکام واعلام همبستگی خود با خواهران‌مان هدی و نجمه، چند نکته را برای مردم ایران یادآور شویم:

۱-  نجمه واحدی، جامعه‌شناس و فعال زنان و هدی عمید، وکیل دادگستری هر دو در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی  به برگزاری کارگاه‌هایی برای آگاهی رسانی به زنان برای ازدواج برابر پرداخته بودند. هدف این دو فعال زنان یادآوری حقوق ناچیز زنان در قانون و کمک به آنان برای استفاده از ظرفیت‌های بسیار کوچک قوانین مدنی و خانواده برای داشتن زندگی مستقل‌تر و کم‌‌تنش‌تر بوده است.

۲- قاضی صلواتی، فردی که حکم بدوی علیه هدی و نجمه را صادر کرده، در جریان سرکوب‌ و کشتار شهروندان کرد در دهه ۶۰، سرکوب فعالان مدنی و سیاسی در دهه ۸۰ و اعدام شهروندان نقش کلیدی داشته است. او که به «قاضی مرگ» معروف است، به‌عنوان یک قاضی وابسته به دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و از ناقضان حقوق‌بشر در ایران شناخته می‌شود. چنین فردی صلاحیت جایگاه قضاوت را ندارد و حکم صادر شده از سوی او بدون شک خالی از قصد و غرض سیاسی و سرکوب‌گرانه نیست.

۳- در سال‌های اخیر فشارهای دستگاه‌های امنیتی بسیاری از فعالان زنان را مجبور به ترک کشور کرده است. نجمه و هدی از معدود فعالانی هستند که هنوز در ایران زندگی می‌کنند و از نزدیک با زنان ایرانی در ارتباط هستند. در حالی‌که اقتصاد ایران بیشتر از هر روزگار دیگری تضعیف شده، زنان فقیرتر شده و به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و در خانه‌ماندن‌های اجباری، بیشتر از همیشه تحت خشونت خانگی، انجام کار بی دستمزد و اجباری و کار خانگی هستند، صدور احکام سنگین برای فعالانی که پشت و پناه بسیاری از زنان بودند، چیزی جز دشمنی آشکار با زنان ایران نیست.

ما گروهی از فعالان جنبش زنان ایران، احکام صادر و تایید شده برای نجمه واحدی و هدی عمید را به‌شدت محکوم کرده و از مقامات قضایی جمهوری اسلامی می‌خواهیم از این رفتار زن‌ستیزانه دست بردارند و نمک روی زخم زنان نباشند. ما خواهان توقف این احکام ناعادلانه و تبرئه کامل هدی و نجمه هستیم. جای زنان و فعالان زن زندان نیست، بلکه جای دشمنان زنان و حامیان نابرابری و ستم علیه زنان زندان است.

امضاکنندگان: فعالان جنبش زنان و حامیان

۱. آریا بقراطی

۲. آزاده دواچی

۳. آسیه امینی

۴. اکرم خاتم

۵. امید بقراطی

۶. آینده آزاد

۷. پانته‌آ نیلچیان

۸. پرستو فاطمی

۹. پرستو فروهر

۱۰. پروین ملک

۱۱. ترانه روستا

۱۲. توران ناظمی

۱۳. ثریا حسین‌پور طوسی

۱۴. جواد متولی

۱۵. حسن نایب هاشم

۱۶. حسین خرمی

۱۷. حمید بی‌آزار

۱۸. خدیجه مقدم

۱۹. رحیم قیومی

۲۰. رضوان مقدم

۲۱. رقیه رضائی

۲۲. روجا کیا

۲۳. روحی شفیعی

۲۴. زینب پیغمبرزاده

۲۵. سمانه سوادی

۲۶. سمیه رستم‌پور

۲۷. سمیه رشیدی

۲۸. شهلا انتصاری

۲۹. صبرا رضایی

۳۰. صبری نجفی

۳۱. فاطمه رضایی

۳۲. فاطمه کریمی

۳۳. فاطمه مسجدی

۳۴. فرخ بقراطی

۳۵. فرخنده جعفری

۳۶. فرشته آبادی

۳۷. فریبا بقراطی

۳۸. محبوبه لیاقت

۳۹. محمد نیلچیان

۴۰. مریم اهری

۴۱. مریم دهکردی

۴۲. مریم مرادی

۴۳. منصوره شجاعی

۴۴. منیره کاظمی

۴۵. مهری جعفری

۴۶. مهشید پگاهی

۴۷. مهناز پراکند

۴۸. مینا خانی

۴۹. نادیا ذابحی

۵۰. الناز کوتی

۵۱. ناهید توسلی

۵۲. ناهید حسینی

۵۳. نسترن بزازی

۵۴. نسرین افضلی

۵۵. نسرین نخشب

۵۶. نسیم روشنایی

۵۷. نسیم سرابندی

۵۸. نعیمه دوستدار

۵۹. نیره توحیدی

۶۰. هلن منشی زاده

۶۱. یاسمن خالقیان


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.