پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام: با توقف پروتکل الحاقی امکان تایید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد

سه شنبه, ۱۲ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

درحالی که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه نسبت به تصویب قطعنامه جدید در شورای حاکم هشدار داد، انتشار محتوای بخشی از پیش‌نویس این قطعنامه حاکی از آن است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید دارد که  پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی امکان تایید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را ندارد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه در اظهارات خود خطاب به شورای حکام گفت: «من قبلا اطلاع داده بودم که متوقف یا محدود کردن فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت آژانس در این مرحله تاثیر جدی بر توانایی آژانس برای گزارش در مورد اجرای تعهدات ایران خواهد داشت.»

به گزارش شبکه الجزیره، در پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته شده است بلافاصله به خواسته‌های آژانس در مورد توافق پادمان پاسخ مثبت دهد.

بنابر این گزارش، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قطعنامه خود که قرار است روز جمعه منتشر شود، تاکید کرده است که «بدون اجرای پروتکل الحاقی نمی‌تواند صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کند».

توافق پادمان، یک موافقت نامه دوجانبه بین کشورها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که نظام بازرسی‌های و راستی‌آزمایی در قلمرو آن کشور را مشخص می‌کند.

ایران از ۵ اسفند ماه ۹۹ به دنبال تصویب یک قانون در مجلس شورای اسلامی، اجرای پروتکال الحاقی را معلق کرد و به جای آن یک توافق سه ماهه با آژانس منعقد کرد. در توافق جدید، ادامه بازرسی‌ها به تعلیق همه تحریم‌های سازمان ملل بعد از توافق برجام، منوط شده بود.

هفته گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی منتشر کرد که در آن به کشف ذرات اورانیوم با غنای بالا در برخی از تاسیسات اعلام نشده ایران اشاره شده بود.

به گزارش بلومبرگ انتشار همین گزارش موجب شد آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه پنهان‌کاری‌های ایران را آماده و به اعضا هیات رییسه شورای حاکم ارائه کند، قطعنامه‌ای که قرار است روز جمعه منتشر شود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه ضمن اشاره به سفر اخیرش به تهران گفت «من نگرانی خود را از عدم پیشرفت در توضیح موضوعات پادمانی، مربوط به چهار محل[اعلام نشده]، به دولت ایران تاکید کردم.» گروسی افزود که بعد از درخواست آژانس برای توضیح، «پس از ۱۸ ماه، ایران توضیحات لازم، کامل و معتبر فنی در ارتباط با وجود این ذرات ارائه نکرده است».

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه، ۱۱ اسفند، در جلسه با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره تلاش آمریکا برای تصویب و صدور قطعنامه جدید در شورای حاکم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد.

ظریف تاکید کرد حرکت غلطی را که اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند، باعث به هم ریخته شدن شرایط خواهد شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که بهم ریختگی شرایط کنونی را از طریق سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام شرایط توضیح داده‌ایم و امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.