انجمن علمی هنرهای نمایشی: شائبه نژادپرستانه بودن حاجی فیروز مردود است

یکشنبه, ۸ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

استان وایر – انجمن علمی هنرهای نمایشی در واکنش به بیانیه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران مبنی بر حذف شخصیت حاجی فیروز از جشن‌های شهری ایام نوروز با شائبه نژادپرستانه بودن این شخصیت نمایش‌های آیینی، آن را مردود و به دور از نگرشی جامع و علمی خواند.

به گزارش ایرنا، انجمن علمی هنرهای نمایشی روز شنبه ۷فروردین۱۴۰۰، با انتشار بیانیه‌ای در رد شائبه نژادپرستانه بودن حاجی فیروز، آورده است: «معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در چارچوب گفتمانی سخن می‌گوید که بی‌نسبت با واقعیت تاریخ ایران است و هیچ گزاره‌ای دال بر نژادپرستانه بودن شخصیت «سیاه» و اساساً آیین و نمایش ایرانی نگفته نشده است.»

همچنین تاکید شده که چنین آیینی، از آنجا که روایتگر روح یک قوم یا ملت در نبرد میان مرگ و زندگی است و خواست دوباره قداست زندگی را آشکار می‌کند، دلالت بر نژادپرستی ندارد و امری فراتر از وضع موجود را خواهان است.

انجمن علمی هنرهای نمایشی شخصیت سیاه را فردی در نزاع با قدرت مستبدانه عنوان کرده و «داد» از آنکه این اصل بنیادین را فراموش کرده، می‌ستاند.

اخیراً معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران طی بخشنامه‌ای به معاونان شهردار تهران و همچنین شهرداران مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران اعلام کرد که در کلیه برنامه‌های نوروزی شهرداری تهران، از نمایش حاجی فیروز با صورت سیاه در کارناوال‌های نوروزی اجتناب شود.

این معاونت دلیل این تصمیم‌گیری را برداشت‌های نژادپرستانه از چهره سیاه حاجی فیروز عنوان کرده بود.

حاجی فیروز و عمو نوروز از جمله شخصیت‌های نمایشی سنتی ایران هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.