انجمن اسلامی دانشجویان شریف بار دیگر خواستار آزادی علی یونسی و امیرحسین مرادی شد

پنجشنبه, 26ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

 

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف با انتشار نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، خواستار آزادی علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی نخبه این دانشگاه، شد.

علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

همزمان با اولین سالگرد بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه به ابراهیم رئیسی خواستار آن شد که این دو دانشجو تا زمان برگزاری دادگاه عادلانه، با قرار وثیقه آزاد شوند.

امضاکنندگان همچنین خواستار آن شده‌اند که پرونده این دو در اختیار شعباتی قرار نگیرد که سابقه مطلوبی از نظر استقلال قضایی نداشته و گردش کار ضابطین را به دادنامه تبدیل می‌کنند و به مدافعات متهمان و وکلا توجهی ندارند.

این سومین نامه‌ای است که انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف برای پیگیری وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی منتشر می‌کند، نامه‌هایی که به گفته این انجمن تاکنون هیچ پاسخی از سوی مقامات قضایی نگرفته است.

در این نامه همچنین ابراز نگرانی شده است که از این دو دانشجو تحت اجبار و سختی‌هایی که در این یک سال متحمل شده‌اند اعترافاتی نادرست اخذ شده باشد.

مصطفی نیلی، وکیل علی یونسی و امیرحسین مرادی، روز دوشنبه ۲۳ فروردین اتهام مطروحه علیه موکلانش را افساد فی‌الارض عنوان کرده و اعلام کرد که پیش از عید جلسه دادگاه به تاریخ ۲۲ فروردین تعیین و ابلاغ شد که به دلایلی نامعلومی از اعزام موکلان به دادگاه خودداری شده و جلسه رسیدگی تشکیل نشد.

علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری در سال ۹۵ و همچنین مدال طلای المپیاد جهانی نجوم در ۲۲ فروردین سال ۹۶ بدون اعلام دلیل دستگیری، «پس از ضرب‌وشتم شدید توسط ماموران» بازداشت شد.

در همان روز، ماموران امنیتی امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری را نیز بازداشت کردند.

مدتی پس از بازداشت آن‌ها، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، این دانشجویان را متهم کرد که با گروه‌های «ضد انقلاب» و «به‌ویژه» سازمان مجاهدین خلق ارتباط گرفته بودند و «تحت تعلیمات» مجاهدین خلق «به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه‌ای در کشور بودند».

خانواده علی یونسی با اشاره به سابقه قوه قضائیه در «شکنجه روحی و جسمی و اعتراف‌گیری اجباری و فشار به خانواده‌ها»، این اتهامات را «مسخره» و «داستان‌سازی» خوانده‌اند.

علاوه بر طرح اتهامات، ماموران امنیتی با هماهنگی برخی مدیران دانشگاه صنعتی شریف و مدیران بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی، روز ۲۳ تیرماه جلسه‌ای در دادسرای عمومی تهران برگزار کردند.

بر اساس روایت‌های متعددی که از سوی حاضران در این جلسه منتشر شده، در این جلسه که شبیه بازجویی و اعتراف‌گیری عمومی بود مسئولان قضایی و امنیتی در تلاش بوده‌اند که این دو دانشجو برخی از اتهامات خود را بپذیرند که با واکنش منفی دانشجویان حاضر در جلسه مواجه شده‌اند.

انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف در گزارشی که از این جلسه منتشر کرد، نوشت دانشجویان بازداشت شده از حق دیدار با خانواده خود محروم شده‌اند و حق دسترسی به وکیل انتخابی هم ندارند.
از : رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.