بازداشت دستکم ۳نفر در چهارمین تجمع سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی

دوشنبه, 30ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر
بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی چهارمین تجمع خود در سال ۱۴۰۰ را امروز در تهران و مراکز استانها برگزار کردند.
بازنشتگان معترض که در تجمعات امروز خود با شعارهای «بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد»، «دست‌های ما خالیه وضع شما عالیه»، «تامین اجتماعی خجالت خجالت» به خیابان‌ها آمده بودند؛ در اعتراض به شرایط بد معیشتی و عدم توجه به مطالبات‌ خود مقابل ادارات تامین اجتماعی استان‌های مختلف  ایران تجمع کردند. 

تا  لحظه تنظیم این گزارش  تجمع معترضان در استان‌های کرمانشاه، هرمزگان، خوزستان، تهران، اصفهان، البرز، کرمان، قزوین و خراسان رضوی به رسانه‌ها راه یافته است.

یک شاهد عینی به کانال اتحاد بازنشستگان خبر داد که در تهران دستکم سه نفر از جمله دو تن از زنانی که از سخنرانان تجمع بوده‌اند، بازداشت شدند. از هویت این دستگیر شدگان اطلاعی در دست نیست.

مطالبات بازنشستگان

««افزایش مستمری» و «اجرای صحیح قانون همسان‌سازی حقوق» و «رفع تبعیض میان بازنشستگان صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های لشکری و کشوری» از مطالبات اصلی بازنشستگان معترض است.

سال ۱۳۹۹، دولت به مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی وعده داده بود که قانون متناسب‌سازی حقوق با اختصاص بودجه مورد نیاز در سال ۱۴۰۰ اجرا شود.

معترضان  با شعار «اسماعیل گرامی آزاد باید گردد» و «همکار بازنشسته آزاد باید گردد» از تداوم بازداشت و انتقال او به زندان تهران بزرگ و برخوردهای امنیتی نسبت به بازنشستگان انتقاد کردند.

اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته و از فعالان حقوق بازنشستگان ۱۴ فروردین ماه در منزلش بازداشت شده بود. او ۱۷ اسفند سال هم در جریان تجمع بازنشستگان بازداشت و ساعتی بعد آزاد شد.
این فعال کارگران بازنشسته، دو هفته پیش برای دومین بار بازداشت شد. بازداشت او پس از آن رخ داد که ماموران امنیتی از او خواسته بودند تجمع یکشنبه ۱۵ فروردین را لغو کند.

دو تجمع سراسری بازنشستگان در ۲۶ بهمن‌ و ۱۷ اسفند سال ۱۳۹۹ با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده بود.
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ بازنشستگان معترض تامین اجتماعی با انتشار بیانیه‌ای هشت خواسته خود از دولت و سازمان تامین اجتماعی را اعلام کرده‌ بودند. این هشت محور به شرح زیر اعلام شده است:
۱-بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، درصدد افزایش حقوق بازنشستگان باید یکسان بوده و هر یک از بازنشستگان به تناسب پرداخت حق بیمه، از افزایش حقوق برخوردار شوند. سازمان تأمین اجتماعی موظف به افزایش و ترمیم عقب ماندگی حقوق بازنشستگان تراز با نرخ تورم و افزایش هزینه‌های زندگی و خط فقر است که الان به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.
۲- اجرای بند (ب) ماده ۱۲برنامه ششم توسعه اقتصادی که سازمان تامین اجتماعی را موظف به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران می‌کند.
۳- رفع تبعیض بین بازنشستگان همکار و غیرهمکار سازمان تامین اجتماعی.
۴- پرداخت عیدی برابر با شاغلین به بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی.
۵- سازمان تامین اجتماعی طبق ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی مسئول تامین درمان کامل بازنشستگان بیمه پرداز اجباری به طور مستقیم است و بازنشستگان خواستار اجرایی شدن این ماده قانونی هستند.
۶- سازمان تامین اجتماعی موظف است مشکل معیشتی و بیمه از کار افتادگان و مستمری بگیران را حل کرده و به وضعیت نابسامان بازنشستگان ۹۹ رسیدگی کند.
۷- مبنای محاسبات «چهار/سی‌ام» در اجرای هم‌سان‌سازی مشاغل سخت و زیان‌آور در طول سال‌های بازنشستگی و مستمری بگیری به هیچ وجه کفایت نمی‌کند. تامین اجتماعی باید حق و حقوق بازنشستگان را براساس قانون و مطابق رای دیوان عدالت و مبنای «سی/ سی‌ام» بپردازد.
۸-اجرای بند «ج» ماده ۱۱۲ «قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» و پرداخت «حق منطقه جنگی» بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در مناطق جنگی.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.