نگرانی از احیای برجام؛ هیات آمریکایی به خاورمیانه سفر می‌کند

پنجشنبه, 9ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

رویترزخبر داده که دولت بایدن تیمی در سطح عالی به چند کشور خاورمیانه می‌فرستد تا نگرانی‌های مربوط به بازگشت واشنگتن به برجام را کاهش دهند. گفته شده که عربستان، امارات، مصر و اردن، از جمله این کشورها هستند.

    
برت مک گورگ، هماهنگ کننده سیاست خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا

برت مک گورگ، هماهنگ کننده سیاست خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا

خبرگزاری رویترز با استناد به اطلاعات یک “منبع مطلع” از سفر یک هیات عالیرتبه آمریکایی به خاورمیانه در هفته آینده گزارش داد. هدف این سفر، ادامه تلاش‌ها برای تنش‌زدایی در منطقه، مسائل مربوط به امنیت ملی آمریکا و کاهش نگرانی‌های مربوط به بازگشت واشنگتن به برجام عنوان شده است.

رویترز از قول این “مقام ارشد” نوشته است که سرپرستی این هیات، با  برت مک‌گورک، هماهنگ کننده سیاست خاورمیانه در شورای امنیت ملی و درک کولت، مشاور وزارت خارجه آمریکا خواهد بود.

عربستان، امارات متحده، مصر و اردن، مقاصد رایزنی‌های این هیات اعلام شده‌اند.

رویترز با اشاره به آسیب پذیر بودن شماری از کشورهای عربی در قبال تهدید‌های ایران، می‌نویسد، آنها نگرانند که بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، مسیر دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای را هموار کند.

دیدار آتی هیات آمریکایی با متحدان منطقه‌ای ایالات متحده، هم‌زمان با سفر یک هیات بلندپایه اسرائیلی به واشگتن، رسانه‌ای شده است. سفر این هیات به منظور تاکید تل آویو بر مخالفت با بازگشت آمریکا به برجام انجام می‌گیرد.

در بیانیه‌ای که کاخ سفید درباره این دیدار منتشر کرده، آمده است که طرفین درباره نگرانی‌هایشان از روند برنامه اتمی ایران در سال‌های اخیر صحبت کرده و درباره “تهدید جدی” ناشی از “رفتار خصمانه” ایران در منطقه اتفاق نظر دارند.

ایالات متحده و اسرائیل همچنین درباره تشکیل یک گروه کاری مشترک توافق کردند که به طور مشخص بر روی تهدید رو به افزایش پهپادها و موشک‌های هدایت‌شونده دقیق ساخت ایران که در اختیار هم‌پیمانان خود در خاورمیانه قرار می‌دهد، متمرکز باشد.

آمریکا در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین که برای احیای توافق هسته‌ای انجام می‌شود، به صورت غیرمستقیم حضور دارد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.