ایران مدعی پرداخت غرامت به برخی از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی شد

سه شنبه, 11ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن
محسن بهاروند، معاون وزیر خارجه ایران
محسن بهاروند، معاون وزیر خارجه ایران
 

معاون وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه مدعی پرداخت غرامت به تعدادی از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران شد.

محسن بهاروند در جریان سفر به کی‌یف، پایتخت اوکراین، و دیدار با مقامات ایکائو گفته است «تاکنون تعدادی از خانواده‌های جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی غرامت دریافت کرده‌اند».

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، آقای بهاروند در این دیدار گزارشی از «بررسی فنی سانحه و پیگیری ابعاد کیفری» ارائه داد.

هیأت دولت ایران قبلا مصوب کرده بود که مبلغ ۱۵۰ هزار دلار به بازماندگان ایرانی و غیرایرانی قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی پرداخت شود اما بسیاری از خانواده‌ها این مبلغ را رد کرده بودند.

برخی از خانواده‌ها همراه با دولت‌های کانادا و اوکراین با «عمدی خواندن شلیک موشک توسط سپاه پاسداران» خواستار توضیح قانع‌کننده ایران در این زمینه شده‌اند.

آخرین دور مذاکرات میان ایران و اوکراین مهرماه پارسال انجام شده بود.

یوگنی ینین، معاون وزیر خارجهٔ اوکراین و سرپرست هیئت مذاکره‌کنندگان، هفته گذشته درباره علت تاخیر طولانی‌مدت ادامه مذاکرات به رادیو فردا گفته بود «وقفه‌ای طولانی‌ شد، چرا که منتظر بودیم طرف ایرانی به وعده‌هایی که در دور پیشین مذاکرات داده بود عمل کند. به ظاهر برخی تحولاتی را شاهد بوده‌ایم اما اگر به جزئیات و اعماق قضیه بنگریم، متوجه می‌شویم سوالات متعددمان همچنان بی‌پاسخ باقی مانده است».

هواپیمای اوکراینی به شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲، در ۱۸ دی‌ماه‌ ۱۳۹۸ با شلیک دست‌کم دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که اکثرا ایرانی و شهروندان دوتابعیتی ایرانی‌کانادایی بودند، جان باختند. همچنین شهروندان کشورهای افغانستان، بریتانیا، آلمان، سوئد و اوکراین نیز در این حادثه کشته شدند.

رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.