حمایت‌های نظامی تهران از حوثی‌ها به روایت چند فرمانده ارشد نظامی

شنبه, 15ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، از جمله کسانی است که در این سال‌ها بارها از ضرورت حمایت از این گروه‌ها سخن به میان آورده است

فصلنامه علمی «راهبرد دفاعی» که نشریه‌ای نظامی در ایران است، در تازه‌ترین شماره خود به ابعاد تازه‌ای از حمایت‌های جمهوری اسلامی از حوثی‌های یمن پرداخته که نشان می‌دهد تهران تا چه اندازه تمایل به افزایش دخالت‌ها در یمن دارد. خلاصه این گزارش را که در گفت‌وگو با چند فرمانده ارشد نظامی تهیه شده است، در زیر می‌خوانید.

***

دخالت جمهوری اسلامی در امور داخلی یمن ریشه در سال‌های بسیار دور دارد، سال‌هایی که نظام شیعی به این فکر افتاده بود که تقویت شیعیان زیدی در یمن می‌تواند به ابزاری علیه عربستان سعودی و سایر کشور‌های حوزه خلیج فارس و عاملی برای بلند‌پروازی‌های سیاسی و امنیتی‌ ایران شود.

یمن امروز با تمام ناملایمات‌ و بد‌بختی‌هایش که هر روز بیشتر می‌شود، حاصل سال‌‌ها دخالت ایدئولوژیک، نظامی و اقتصادی جمهوری اسلامی در این کشور است که هر روز بر دامنه این دخالت‌ها افزوده می‌شود.

شــیعیان زیدی و گروه وابســته به آن یعنی حوثی‌ها (انصاراللهمهمترین جناح مخالف دولت یمن محســوب می‌شوند که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند و در حال حاضر به ابزاری در دست تهران علیه ریاض و برخی دیگر از کشور‌های منطقه تبدیل شده‌اند.

مقام‌های نظامی ایران از زمانی که جنگ در این کشور بالا گرفته، در پیدا و پنهان تایید می‌کنند که از حوثی‌ها به طور علنی حمایت کرده و به این حمایت نیز افتخار می‌کنند.

حمایت از حوثی‌ها و برخی دیگر از جریان‌های مسلح مذهبی در بعضی از کشور‌های منطقه از جمله «لبنان، فلسطین، عراق و سوریه» برای مقام‌های جمهوری اسلامی دیگر امری نیست که آن را پنهان و انکار کنند.

آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی از جمله کسانی است که در این سال‌ها بارها از ضرورت حمایت از این گروه‌ها سخن به میان آورده است و از سایر بخش‌های حاکمیتی و دولتی در ایران خواسته که بیشتر از گذشته از این گروه‌ها حمایت کنند.

تایید این حمایت‌ها از زمانی علنی و رسمی تایید شد که جنگ در سوریه بالا گرفت و نیرو‌های نظامی بی‌شماری از ایران راهی این کشور شدند تا «بشار اسد» را مقابل مخالفان او حفظ کنند.

این حضور گسترده نظامی چندی بعد بهانه و زمینه گسترش انواع دخالت‌های نظام شیعی در کشور‌هایی هم‌چون عراق و یمن و بحرین شد.

یمن یکی از همین کشور‌ها بود که جمهوری اسلامی بیش از سه دهه از حوثی‌های آن به طور تقریبا پنهان حمایت همه‌جانبه می‌کرد و پس از قدرت‌گیری آنها، این حمایت خود را علنی کرد تا قدرت و عمق نفوذش در منطقه را به رخ کشور‌های حوزه خلیج فارس بکشد.

فصلنامه علمی «راهبرد دفاعی» که نشریه‌ای نظامی در ایران است، در تازه‌ترین شماره خود به ابعاد تازه‌ای از این حمایت‌ها پرداخته که نشان می‌دهد تهران تا چه اندازه تمایل به افزایش دخالت‌ها در یمن دارد.

در این فصلنامه، مقاله‌ای تحقیقی با عنوان «راهبردهای ارتقای قدرت منطقه‌ای ج.ا.ایران مبتنی بر نقش عوامل ژئوپلیتیک نظامی یمن» منتشر شده که نظرات چند فرمانده ارشد نظامی در خصوص ضرورت حمایت از حوثی‌های یمن در آن بازتاب داده شده است.

در این مقاله از ضرورت دامنه نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه سخن به میان آمده و نوشته شده است که یمن از جمله این فرصت‌ها برای تهران به حساب می‌آید.

مقام‌ها، نظامیان و کارشناسی که در تهیه این مقاله همکاری داشته‌اند، همگی تایید کرده‌اند که تهران باید از یمن حمایت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی کند تا بتواند دامنه نفوذ خود در منطقه را گسترش دهد.

افزایش حمایت نظامی جمهوری اسلامی از یمن در حوزه دریایی یکی از مهمترین داده‌های مندرج در این تحقیق نظامی است.

کارشناسان حاضر در این تحقیق هشدار داده‌اند، چنانچه تهران نتواند به اندازه کافی از نیرو‌های یمنی حمایت کند، امکان گرایش آنها به سایر کشور‌ها و قدرت‌ها وجود دارد.

این تحقیق ادامه داده به منظور قانونی شدن حمایت‌های همه‌جانبه تهران از حوثی‌های یمن، شورای عالی امنیت ملی باید در این زمینه مصوباتی داشته باشد.

این تحقیق همچنین از مجلس خواسته قوانین مربوط به این حمایت‌ها را وضع کرده و ردیف بودجه مستقلی برای این مساله در نظر بگیرد.

در بخش دیگری از این مقاله تحقیقی از نیروی دریایی ارتش خواسته شده به منظور حمایت از حوثی‌های یمن، حضور خود در «تنگه باب‌المندب» را افزایش دهد.

این تنگه با قرارگیری بین «یمن، جیبوتی و اریتره»، دریای ســرخ را به خلیج فارس و شــمال آفریقا وصل می‌کند و نزدیک‌ترین آبراه بین شرق و غرب است.

یمن با تسلط بــر تنگه «باب‌المندب» از نظر تامین امنیت انرژی و ترانزیت کالا که از کانال «ســوئز» انجام می‌پذیرد، قادر به کنترل دریای ســرخ هم هست که این موضوعی بسیار مهم برای تهران و حوثی‌ها محسوب می‌شود.

مهمترین و آخرین بخش این تحقیق مربوط به پیشنهادی به ستاد کل نیرو‌های مسلح به منظور تقویت مستمر حضور یگان‌های نظامی جمهوری اسلامی در یمن به منظور دسترسی کم‌هزینه به خاک «اسراییل» است.

در این تحقیق پیشنهاد‌ها و راه‌کار‌های دیگری برای حمایت از حوثی‌های یمن مطرح شده که جدول زیر خلاصه مهمی از این پیشنهاد‌ها است:

بخش دیگری از این مقاله به برخی از نقاط ضعف حوثی‌های یمن اشاره کرده و خواستار رفع آنها شده است.

تجربه جنگی اندک یمنی‌ها، کمبود امکانات نظامی و وجود جاسوس در میان حوثی‌ها از جمله این نقاط ضعف‌ اعلام شده است.

تمام این توصیه‌های عریان با این هدف ارائه شده تا بتواند هدف جمهوری اسلامی به منظور خروج یمن از سیطره عربستان را محقق کرده، شیعیان آن کشور را ابزار فشاری برای تهران کند و نفت آن را هم تحت کنترل شیعیان در بیاورد.

در نگاه استراتژیک جمهوری اسلامی، یمن وزنه تعادل در دریای سرخ محسوب می‌شود، در نتیجه نفوذ ایران در یمن به معنای ایجاد موازنه در مقابله با عربستان است.

مقام‌های جمهوری اسلامی هم به منظور تحقق یافتن اهداف و خواسته‌های خود هم از هرگونه کمک به حوثی‌ها در این سال‌ها دریغ نکرده‌ و نمی‌کنند.

 

افتتاح دفتر رسمی «انصارالله»، قبول هزینه‌های سیاسی و اقتصادی، حمایت از «جبهه مقاومت»، حمایت از انقلاب یمن و سرنگونی دیکتاتوری وابسته به عربستان و تشویق اعضای جبهه مقاومت در راستای حمایت از این کشور از مهم‌ترین اقدامات سیاسی تهران در حمایت از حوثی‌های یمن بوده است.

تلاش برای شکستن محاصره همه جانبه یمن، ارسال کمک به حوثی‌ها و ایجاد ستاد «کمک‌های مردمی» جهت تمرکز انجمن‌های مردم‌نهاد بر حمایت از این گروه به عنوان مهم‌ترین اقدامات «بشردوستانه» جمهوری اسلامی در این کشور اعلام شده است.

همچنین تهران در پنج حوزه اقدام به حمایت از «انصار‌الله» یمن کرده که یکی از این موارد، حمایت رسانه‌ای در شبکه‌های مختلف به زبان‌های زنده دنیا است.

اهدای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی با موضوع «مقاومت» به شبکه‌های تلویزیونی یمنی از دیگر حمایت‌های رسانه‌ای جمهوری اسلامی از حوثی‌ها بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی همچنین با اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان برتر یمنی، حمایت از آثار هنری با موضوع حمایت از یمن و انجام پژوهش علمی در حمایت از این کشور، همچنان به دخالت در این کشور ادامه می‌دهند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.