تابلوی «۲۵۰ میلیون دلاری» موزه هنرهای معاصر در گرو گمرک

چهارشنبه, ۳ام خرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

تابلوی جکسون پولاک که در گرو گمرگ است

مسئولان گمرک جمهوری اسلامی ایران، یک تابلوی هنری، اثر جکسون پولاک را به دلیل بدهی وزارت ارشاد، توقیف کرده و حاضر به ترخیص و تحویل آن نیستند.

به گزارش ایسنا، تابلوی یاد شده آخرین بار به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود و یکی از منحصر به فردترین آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است که چندی پیش برای برپایی نمایشگاهی به کشور ژاپن امانت داده شد و بعد از بازگشت از کشور ژاپن در گمرک فرودگاه امام خمینی نگهداری می‌شود.

خبرگزای مهر نیز سه شنبه، دوم خرداد ماه، در گزارشی می گوید این اثر هنری که تابلویی از جکسون پولاک، نقاش آمریکایی است، در فرودگاه امام خمینی تهران توقیف شده است. این گزارش می گوید مسئولان گمرک یا فرودگاه حاضر به پاسخگویی در مورد سرنوشت این تابلو نیستند.

این گزارش می گوید این اثر هنری که گرانترین تابلوی موزه هنرهای معاصر تهران است، به علت بدهی ارشاد به گمرگ توقیف شده است.

غلامحسین نوحی، مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این خبر را تایید کرده و گفته است: «این تابلو به دلیل بدهی وزارت ارشاد در گمرک توقیف شده و مانده است.»

وی همچنین گفته است: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از قبل بدهی به گمرک داشته و تا زمانی که آن‌را پرداخت نکند، این تابلو در گمرک باقی می‌ماند.»

مبلغ دقیق این بدهی در این گزارش ها اعلام نشده اما آقای نوحی گفته است: «این بدهی به راحتی قابل پرداخت بوده و نمی‌دانم چرا وزارت ارشاد آن‌را پرداخت نمی‌کند.»

وی در پاسخ به اعتراض هایی که درباره سرنوشت این تابلو می شود گفت: «اگر آن ها خیلی نگران این تابلو هستند، چرا بدهی خود را پرداخت نمی کنند؟»

موزه هنرهای معاصر تهران در خبری اعلام کرده است:« معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان برگشت تابلوی «جکسون پولاک» به صورت مستمر در حال پیگیری موضوع است و این تابلو بزودی پس انجام مراحل گمرکی به گنجینه موزه باز گردانده می‌شود.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.