عثمان اسماعیلی و محمود صالحی آزاد شدند

پنجشنبه, 20ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا 
چهارشنبه ۱۹ خرداد، عثمان اسماعیلی و محمود صالحی دو فعال کارگری اهل شهرستان سقز، از زندان این شهر آزاد شدند. این شهروندان در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌ماه، پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب سقز، بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شده بودند. اوایل ماه جاری دادگاه انقلاب سقز این شهروندان را به پرداخت جزای نقدی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰، عثمان اسماعیلی و محمود صالحی دو فعال کارگری اهل شهرستان سقز، از زندان این شهر آزاد شدند.

این شهروندان اخیرا توسط دادگاه انقلاب شهرستان سقز به جزای نقدی محکوم شدند.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۴ خردادماه سال جاری، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سقز و به ریاست قاضی جواد مصطفائی صادر و به آن ها ابلاغ شده، این شهروندان از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تجمع غیر قانونی در روز جهانی کارگر و گرفتن عکس و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی” به حبس محکوم شدند. بر اساس این حکم محمود صالحی به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری و عثمان اسماعیلی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. نهایتا با استناد به ماده ۶ قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، محکومیت آقای صالحی به پرداخت ۲ میلیون تومان جزای نقدی و محکومیت آقای اسماعیلی به پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۴ خرداد ۱۴۰۰، توسط دادگاه انقلاب سقز به صورت آنلاین و در زندان سقز برگزار شده بود.

عثمان اسماعیلی و محمود صالحی پیشتر با دریافت ابلاغیه‌هایی جهت دفاع از اتهام انتسابی به شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سقز احضار شده بودند. این شهروندان در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب سقز، بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شدند. نهایتا توسط بازپرس پرونده برای آزادی آن ها قرار وثیقه ۴۰ میلیونی صادر شد. عثمان اسماعیلی و محمود صالحی در پی صدور قرار وثیقه اعلام کردند که؛ “مرتکب هیچ جرمی نشده‌اند و به همین علت هیچ وثیقه‌ای ارائه نخواهند داد”.

همچنین پیشتر در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه ٩٩، شعبه پنجم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب سقز برای محمود صالحی و عثمان اسماعیلی در خصوص پرونده ای دیگر قرار منع تعقیب صادر کرد. این پرونده با شکایت پلیس امنیت سقز به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی و تشویش اذهان عمومی گشوده شده بود.

این شهروندان پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز را دارند.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.