واکنش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا: آئین‌نامه جدید ناقض حقوق شهروندان و استقلال کانون است؛ اجراء نمی‌کنیم

شنبه, 12ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران،‌ آئین‌نامه جدید را ناقض حقوق شهروندان خواند.

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران،‌ آئین‌نامه جدید را ناقض حقوق شهروندان خواند. © اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران

ار اف ای: اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، در بیانیه‌ای، مخالفت خود را با آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری اعلام کرد. آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری به تازگی به تصویب ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران رسید.

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، موسوم به «اسکودا»، روز جمعه ۱۱ تیر، در بیانیه‌ای با تصویب آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مخالفت کرده و با بیان اینکه «استقلال، جوهر ذاتی حرفه وکالت و لازمه تضمین حق دفاع شهروندان است»، آن را «ناقض حقوق مردم» خواند.

این اتحادیه موسوم به «اسکودا»، در بیانیه خود با اشاره به سابقه هفتاد ساله کانون وکلای دادگستری به «ماده یک لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳، بعنوان یک قانون پیشرو» اشاره کرده که «استقلال نهاد وکالت را در قالب یک اصل مسلم پذیرفته» است. 

در بیانیه اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، با اشاره به تصویب اخیر ابراهیم رئیسی تاکید شده است: این آئین‌نامه تا قبل از اصلاح قابلیت اجرا نخواهد داشت. 

بر اساس آئین‌نامه جدید، تغییرات گسترده‌ای در روند جذب کارآموزان وکالت و نظارت بر فعالیت وکلا صورت خواهد گرفت. 

اما اسکودا در بیانیه اخیر خود بر لزوم «صیانت از استقلال نهاد وکالت» تاکید کرده و تصریح کرده است: «آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلا مصوب ۱۴۰۰/۴/۲ با نسخ کامل آیین‌نامه لایحه قانونی مصوب سال ۱۳۳۴ از مسیر اصلاح خارج و آیین‌نامه جدیدی را بنیان گذارده است». 

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، این اقدام را «مغایر با ماده ۲۲ لایحه استقلال و خارج از اراده کانون‌های وکلای دادگستری سراسر ایران در تعاملات فیمابین با قوه قضاییه» عنوان نموده است. 

اسکودا، با صراحت، آئین‌نامه جدید را در «تعارض با استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و در مواردی ناقض حق دفاع شهروندان و در تعارض با لایحه قانونی استقلال کانون وکلا» عنوان کرده که «کانون وکلا» از اجراء آن خودداری خواهد کرد.

در بیانیه  اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، با تاکید بر استقبال این نهاد از «رویکرد بروزرسانی آئین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا و موادی از آئین‌نامه که باعث بهبود اداره نهاد مستقل وکالت می‌گردد»، آمده است: ضمن اعلام مخالفت با آئین‌نامه جدید، «انتظار می‌رود با یک رویکرد تعاملی نسبت به اصلاح موارد در اسرع وقت با نظر کانون‌های وکلا اقدام لازم صورت گیرد».

اسکودا تصریح کرده است: در صورت چنین رویکردی، «آئین‌نامه قانونی توسط کانون‌های وکلای دادگستری قابلیت اجرا پیدا می‌کند».

در روزهای اخیر، در پی تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، یک عضو هیات رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز به خبرگزاری ایسنا گفته است: «تغییرات صورت پذیرفته نسبت به آیین نامه مصوب ۱۳۳۴ بسیار زیاد است».

همزمان، نائب رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، اسکودا، با اشاره به «نامشخص بودن زمان اجراء آئین‌نامه» از بلاتکلیفی داوطلبان آزمون وکالت ۱۴۰۰ خبر داده بود.

پیش از این، یک عضو کانون وکلای مرکز، ضمن تاکید بر اینکه «کانون وکلا موسسه‌ای مستقل از حکومت» است، گفته بود: در آئین‌نامه مصوب قوه قضائیه، در موارد متعددی، استقلال کانون نقض، تضعیف یا به چالش کشیده شده است و تخلف‌انگاری‌های جدیدی مانند عدم تمدید پروانه به موارد تخلفات انتظامی افروده شده است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.