شماری از معترضان به بی‌آبی در اهواز بازداشت شدند

یکشنبه, 20ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- منابع حقوق بشری در استان خوزستان از بازداشت شماری از شهروندانی که روز گذشته در تجمعات اعتراضی نسب به بی‌آبی و سیاست‌های برق‌آبی اجرا شده در خوزستان مقابل استانداری این استان برگزار شده بود خبر می‌دهند.

هویت دو تن از بازداشت شدگان «فهد عبیداوى» و «اسماعیل عبیداوى» از اهالی کوی گلدشت اهواز اعلام شده است.

روز گذشته ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ صدها تن از شهروندان اهواز در اعتراض به سدسازى،خشکاندن رودخانه ها و هور حویزه، بى آبى و قطع مکرر آن علیرغم تعطیلی همه ادارات و ارگان‌ها و در دمای بالای ۵۰ درجه این شهر در مقابل ساختمان استاندارى در  اهواز تجمع کرده و با تاکید بر مسالمت آمیز بودن اعتراضشان خواستار پاسخگوئى مسئولان شدند.

ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تجمع کنندگان به زبان عربی شعارهایی در نقد رفتار مقامات جمهوری اسلامی با شهروندان خوزستان می‌دهند.

منابع حقوق بشری می‌گویند در پایان این تجمعات نیروهای امنیتی معترضان را محاصره و شماری از آن‌‌ها را بازداشت کردند.

در یکی از ویدیوهای منتشر شده از اعتراض شهروندان به قطعی مکرر و طولانی آب شرب، یکی از اهالی اهواز خشمگین از قطع ده روزه آب دبه‌های خالی آب را به محل ساختمان سازمان آب اهواز برده و می‌گوید: «همین الان آب می خواهم. ده روزست  آب نداریم. اگر مسئولین غیر از این بگویند دروغ است. ما انسان نیستیم؟ مسلمان نیستم؟ چرا باید اینگونه با ما رفتار شود؟ شرم آور است! خجالت بکشید!»

بازداشت شهروندان معترض در حالی صورت گرفته است که طی هفته گذشته رسانه‌های محلی خوزستان و فعالان محیط‌‌ زیست از بحران بی‌آبی و خشک شدن رودخانه‌های «کرخه» و «زهره» واقع در غرب خوزستان و همچنین تالاب «هورالعظیم» و کانال‌های منشعب از آن خبر دادند.

کمبود آب موجب شده است تا گونه‌های مختلف آبزی و پرندگان، دام‌ها و به‌خصوص گاومیش‌ها که برای فرار از گرما در این تالاب آب‌تنی می‌کردند، با خطر مرگ روبه‌رو شوند.

برخی شهروندان ساکن روستاهای حاشیه رودهای زهره و جراحی و کرخه از مرگ دام‌های بالغ خود بر اثر نوشیدن فاضلاب یا تشنگی خبر داده‌اند.

ساکنان روستاهای غرب استان خوزستان که اغلب به شغل دام‌داری اشتغال دارند، می‌گویند خشک شدن رودخانه «کرخه‌کور» در مقطع «بستان» موجب شده است تا دام‌ها آبی برای مصرف نداشته باشند و به ناچار از فاضلاب جاری شده شهری در مسیر رودخانه استفاده کنند.

خشک شدن رودخانه‌های غرب استان خوزستان و تالاب هورالعظیم که خود یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعی برای انواعی از ماهی و آبزیان و هم‌چنین پرندگان است، یکی از چالش‌های بزرگ محیط‌زیستی در جنوب ایران به شمار می‌رود.

مقامات مسئول در طول هفته گذشته به اشکال مختلف بحران آب در استان خوزستان را منکر شده و به جای شفاف‌سازی درمورد دلایل آن تلاش کردند عوامل خارجی را در این بحران موثر نشان دهند.

فعالان محیط‌زیست استان خوزستان سیاست‌های برق‌آبی در خوزستان را ناشی از نگاه امنیتی حکومت به شهروندان عرب در این منطقه می‌دانند و بر این باورند هدف حاکمیت مجبور کردن مردمان عرب ساکن در  روستاهای جنوب و غرب خوزستان است.

مطابق آمار منتشر شده در رسانه‌های رسمی ایران، از آبان‌ماه ۱۳۸۲ تاکنون، بیش از ۱۰ هزار نفر از جمعیت ۶۳ پارچه روستا و آبادیِ منطقه‌ «دهدز» در دنباله رود کارون همچنان پس از آبگیری سد «کارون ۳» در آوارگی مطلق به سر می‌برند و بسیارانی هم به مناطق مرکزی ایران مهاجرت کرده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.