فعالان حوزه دارو: سیاست‌های وزارت بهداشت و عدم تخصیص ارز عامل بحران کمبود دارو است

یکشنبه, 20ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

رییس شورای عالی داروخانه‌های کشور دلیل کمیاب شدن برخی داروهای ایرانی در داروخانه‌ها را «عدم مدیریت صحیح و مداخلات دستوری در سازمان غذا و دارو» وابسته به وزارت بهداشت عنوان کرد.

مهدی زراعی روز یک‌شنبه، ۲۰ تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، ضمن تائید «کمبود داروهای ایرانی حتی برای بیماران سرپایی» از دولت و مجلس خواست که کاری کنند که این سازمان در جایگاه مناسب خود قرار گیرد و برای جلوگیری از «تعارض منافع»، مدیران آن تا چهار سال پس از خروج از این سازمان، حق مدیریت در صنعت دارو را نداشته باشند.

ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو هم با اشاره به کمبود نزدیک به هشت‌هزار قلم دارو یا مواد اولیه در کشور، «کاهش تخصیص ارز دولتی» در سال جاری را از مهم‌ترین دلایل دشواری‌های تولید و تامین دارو‌های موردنیاز عنوان کرد.

به گفته آقای ریاحی از اواخر سال ۹۹، میزان ارز تخصیص‌یافته برای واردات دارو یا مواد اولیه و واسطه‌ای نزدیک به صفر شده و آن‌چه در این مدت وارد شده، با حداقل اسناد و بر اساس تعهد واردکنندگان به شرکت‌های خارجی برای تسویه حساب در آینده بوده است.

او درباره واردات مواد اولیه از چین و هند نیز با اشاره به لزوم تامین ارز این کشورها گفت به دلیل نفروختن نفت و تسویه نشدن قرارداد‌های مربوط به آن، در تامین ارز‌ این کشورها هم مشکل وجود دارد.

علی فاطمی، نایب‌ رئیس انجمن داروسازان ایران نیز پیشتر در ۲۱ خرداد امسال با اشاره به کمبود بی‌سابقه کنونی دارو در کشور طی ۱۵ سال اخیر، علت آن را «عرضه قطره‌چکانی ارز دولتی به واردات» عنوان کرده بود.

آقای فاطمی هم‌چنین با اشاره به پدیده «قاچاق معکوس» دارو در کشور گفته بود که دولت یارانه سنگین پرداخت و دارو را وارد می‌کند، اما به دلیل قیمت پایین همان دارو مجددا از کشور خارج و به چند برابر قیمت فروخته می‌شود.

در ماه‌های گذشته، کمبود برخی داروها موجب سرگردانی و نگرانی شهروندان در ایران شده است. مقامات ایران همواره تحریم‌های آمریکا را به عنوان مهم‌ترین عامل کمبود دارو در کشور عنوان می‌کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید بانک‌های خارجی به دلیل مبادلات و تراکنش مربوط به موارد دارویی و پزشکی و بهداشتی با ایران مجازات و جریمه نخواهند شد.

محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نیز پیشتر تحریم‌های بانکی به دلیل نپیوستن ایران به «اف‌ای‌تی‌اف» و مشکلات مربوط به انتقال پول را مشکل اصلی در ارتباط با واردات دارو و مواد اولیه عنوان کرده بود.

از:  رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.