بررسی تناقض‌های پرونده نوید افکاری در آستانه یک‌سالگی اعدام او

پنجشنبه, 24ام تیر, 1400
اندازه قلم متن


در آستانه گذشت یک سال از اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر بازداشت‌شده در ارتباط با اعتراضات مرداد ۹۷، حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» در توییتر برخی از تناقض‌های موجود در پرونده و همچنین ندادن فرصت دفاع به این ورزشکار را منتشر کرده است.

این حساب کاربری که از سوی شماری از فعالان ناشناس حقوق بشری اداره می‌شود، مستندات و جزییات مربوط به کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در جمهوری اسلامی را منتشر می‌کند.

ماموران امنیتی حکومت ایران نوید افکاری را در مرداد سال ۱۳۹۷ و پس از گسترش اعتراضات به افزایش نرخ ارز بازداشت کردند. 

محاربه، قتل مامور امنیتی، شرکت در تظاهرات، تشکیل دسته چهارنفره، توهین به رهبر، شعارنویسی، اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی و ضرب و جرح مامورین در اعتراضات اتهامات برادران افکاری اعلام شد. نوید افکاری به اتهام محاربه به یک بار اعدام و به اتهام قتل مامور امنیتی به یک بار اعدام دیگر محکوم شد، وحید و حبیب افکاری نیز به حبس‌های طولانی‌مدت و تبعید محکوم شده‌اند.

افکاری نهایتا به صورت ناگهانی در روز ۲۲ شهریور سال گذشته اعدام شد. وحید و حبیب افکاری از چند روز پیش از اعدام نوید تاکنون بیش از ۳۰۰ روز در انفرادی‌اند و مقامات جمهوری اسلامی دلیلی برای انفرادی آنها عنوان نکرده‌اند.

درخواست اعاده دادرسی برای وحید افکاری ۲۴ خرداد ثبت شده است.

موتور مشکوک از پرونده حذف شد

در نخستین سری از گزارش منتشرشده در توییتر ۱۵۰۰ تصویر، اشاره شده شماره پلاک موتوری که همکاران و خانواده مقتول گفته‌اند در صحنه قتل ترکمان حاضر بوده، اصلا متعلق به نوید افکاری نبوده است.

آن‌ها این شماره پلاک را در شهادت‌نامه‌های خود نوشتند، اما پس از آن مشخص شد مربوط به شخصی به نام امیررضا بوده که گفته در کارگاهش کارگری به نام سجاد آن را استفاده می‌کرده و در پی قتل حسن ترکمان هم به مدت چند روز ناپدید شد.

غزنویان ابتدا گفته بود یک ساعت قبل از درگیری و قتل، مقتول را در نزدیکی منزل شخصی‌اش پیاده کرد، اما بعدا این زمان را به ساعت ۱۱:۳۰، یعنی دو دقیقه قبل از قتل، تغییر داد.

مورد دوم مربوط به این است که او در اظهارات اولیه گفت مقتول را با «خودروی شخصی» به منزل رساند،‌ اما بعد این کلمه را به «موتورسیکلت» تغییر داد.

در ادامه این پرونده، غزنویان که مامور امنیتی و همکار ترکمان بوده در اظهاراتش شماره پلاکی دیگر را مورد اشاره قرار می‌دهد.

پدر حسن ترکمان هم همان  پلاک را در شهادت‌نامه‌اش نوشته و اشاره کرده که همکار پسرش [غزنویان] آن را به او داد.

 

چرا به هشدار توجه نشد؟

علاوه بر این، غزنویان بیان کرد که قبل از قتل ترکمان، به او هشداری در مورد تعقیب شدن داده شده بود، اما او و ترکمان محیط را بررسی کردند و مورد مشکوکی ندیدند.

علاوه بر این،‌ حساب ۱۵۰۰ تصویر نوشته با آنکه این هشدار دریافت شد، مشخص نیست چرا غزنویان همکارش را تا در خانه نرسانده است.

 

فیلمی که منتشر نشد

یکی از موارد مبهم دیگر پرونده افکاری،‌ فیلمی از دوربین یک مغازه مرغ‌فروشی بود که مقام‌های قضایی گفتند صحنه قتل را ثبت کرده، اما هیچ‌وقت منتشر نشد.

نوید افکاری هم در یکی از فایل‌های صوتی منتشرشده از جلسه دادگاهش اصرار دارد که در مورد موتور و فیلم صحبت کند و به اظهارات غزنویان ارجاع می‌دهد، اما قاضی جلوی او را می‌گیرد و اجازه صحبت به او نمی‌دهد.

 

پرونده‌ای مبهم، برادرانی در زندان

اعدام نوید افکاری در سال گذشته یکی از پرحاشیه‌ترین پرونده‌های سرکوب امنیتی جمهوری اسلامی بود که هم در داخل کشور و هم در مجامع سیاسی و حقوق بشری بین‌المللی بازتاب داشت.

در اروپا این اعدام با انتقاد مواجه شد و دولت دونالد ترامپ هم نام قاضی امضاکننده حکم اعدام پرونده را در فهرست تحریم‌های حقوق بشری دولت آمریکا قرار داد.

در حالی ابهامات این پرونده باقی است که برادران این کشتی‌گیر جوان اعدام شده، ‌حبیب و وحید افکاری، همچنان در زندان نگه داشته می‌شوند و با وجود ابراز نگرانی چندباره خانواده، آن‌ها آزاد نشده‌اند.

پدر و مادر افکاری نامه‌هایی هم به ابراهیم رئیسی نوشتند و به ضرب و شتم پسرانشان اعتراض کردند. رئیسی که ریاست قوه قضاییه را در زمان اعدام افکاری بر عهده داشت، اکنون مشغول مقدمات تشکیل دولتش پس از حسن روحانی است.

نوید افکاری در یک فایل صوتی  به صراحت می‌گوید که مامور امنیتی کشته شده را نمی‌شناسد و تحت فشار شکنجه و به خاطر خانواده‌اش و فشار روی وحید، قتل حسن ترکمان را پذیرفته و در این پرونده بی‌گناه است.

هنوز درباره رای دیوان عالی کشور برای بررسی مجدد پرونده وحید افکاری خبری منتشر نشده است.

ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.