دهمین شب اعتراضات خوزستان؛ اینترنت دوباره مختل شد

یکشنبه, 3ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن


استان‌وایر-یک منبع مطلع به ایران وایر گفت  اختلالات شبکه اینترنت و تلفن همراه که از ساعات اولیه صبح امروز تا حدی در اهواز برطرف شده بود مجددا شدت گرفته و اینترنت اهواز در برخی مناطق کاملا قطع و در برخی مناطق با اختلال و کندی مواجه شده است.

علیرغم سرکوب گسترده معترضان در خوزستان مردم اهواز امشب ۲ مرداد ۱۴۰۰ در دهمین شب متوالی از اعتراضاتی که ابتدا در اعتراض به بی‌آبی آغاز شده و اندک اندک ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت به خیابان آمده‌اند.

شب گذشته نیز تعدادی از شهرهای استان خوزستان شاهد تشدید تدابیر امنیتی از جمله حضور سنگین نیروهای پلیس و بسیج در خیابان‌ها بودند.

گزارش‌هایی در خصوص بازداشت گسترده معترضان در شهرهای اهواز، سوسنگرد، شادگان، حمیدیه، شوش و ماهشهر توسط نیروهای سپاه پاسداران منتشر شده  و گفته می‌شود که بازداشت شدگان ‌ به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

ویدیوهای منتشر شده از برخی شهرها از جمله سوسنگرد حاکی از آن است که ورودی و خروجی‌های این شهر با دیوارهای بتونی مسدود شده و جوی شبیه به حکومت نظامی در این شهر برقرار است.

همچنین دیشب و در دمای ۴۸ درجه در سوسنگرد برق و اینترنت در این شهر قطع بود.

صبح روز شنبه ۲ مردادماه ۱۴۰۰ رسانه‌های رسمی در ایران از سفر فرمانده سپاه پاسداران به این استان خبر دادند.

خبرگزاری ایسنا با تایید این خبر نوشت سردار حسین سلامی به منظور «رسیدگی به مشکلات تنش آبی و بررسی خدمت رسانی سپاه در روستاهای خوزستان» به این شهر سفر کرده است.

فعالان حقوق بشر خوزستان بر این باورند حضور فرمانده سپاه در این استان موجب می‌شود فشار بر معترضان بخصوص افراد بازداشت شده و خانواده‌هایشان افزایش یابد.

شب گذشته نیز اسحاق جهانگیری نماینده رییس جمهور ایران به ملاقات سران و بزرگان عرب در خوزستان رفت.

این ملاقات با اعتراض شدید نسبت به وضعیت این استان و همچنین انتقاد از  سخنان استاندار در تمجید دولت همراه بود.

بر اساس یکی از ویدیوهای منتشرشده، یکی از شیوخ عرب به نام «موسی کروشات»  خطاب به جهانگیری و مقام‌ها می‌گوید: «خجالت بکشید، چرا اول باید مردم اعتراض کنند بعد آب را آزاد کنید…. حالا که تشنگی کشیدیم و شهید دادیم آمدید به ریش ما بخندید؟»

او به جهانگیری گفت: « خوزستان پر از آب اما تشنه، خوزستان پر از نفت اما بیکار، خوزستان پر از گاز اما با محرومیت‌های بسیاری در تمام مناطق است.»

اسحاق جهانگیری نیز در سخنرانی خود گفت: « این خیلی بد است به عنوان کسی که همه عمرم را در توسعه گذاشتم بگویم برنامه توسعه‌ای که اجرا کردیم، عوارضش را این‌گونه نشان می‌دهد.»

او همچنین گفت: «باید هوشیار باشیم تا در خوزستان و سیستان اتفاقی نیفتد که آمریکایی‌ها جشن بگیرند.»

حسن روحانی نیز امروز از کارنامه هشت ساله دولتش درباره خوزستان دفاع کرد و گفت امیدوار است دستور خامنه‌ای و سفر جهانگیری موجب «تخفیف» مشکلات خوزستان شود.

ویدیوها و تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که علاوه بر شهرهای خوزستان در برخی شهرهای دیگر از جمله بجنورد و تبریز تجمعات اعتراضی در حمایت از شهروندان خوزستانی برگزار شده است.

مردم تبریز در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان در نقاط مختلف این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. معترضان در تبریز شعار «آذربایجان بیدار است، حامی خوزستان است»، «آذربایجان و اهواز، اتحاد اتحاد» و «زنده باد قیام آب» سر دادند.

ویدیوهایی هم از حضور اعتراضی مردم بجنورد در استان خراسان‌شمالی منتشر شده که  در حمایت از معترضان در سایر شهرها و استان‌های ایران به خیابان آمده و شعار می‌دهند: ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد.

طی ده شب گذشته دستکم ۸ تن در اعتراضات مردم خوزستان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شده و شمار زیادی نیز بازداشت شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.