یازدهمین شب اعتراضات خوزستان؛ کوی علوی اهواز در محاصره

دوشنبه, 4ام مرداد, 1400
اندازه قلم متناستان‌وایر- شب گذشته منابع محلی در اهواز خبر دادند که ماموران امنیتی کوی علوی اهواز را بعنوان کانون اعتراضات در این شهر به طور کامل تحت محاصره قرار داده‌اند.

اختلال و قطعی شبکه اینترنت و تلفن همراه در شهرهای خوزستان و موج شدید بازداشت‌ها نیز همچنان ادامه دارد.

در ویدیوهای منتشر شده از شهر سوسنگرد نیز حضور نیروهای امنیتی با ماشین‌های آب‌پاش و تجهیزات نظامی کاملا محسوس است . برخی منابع محلی جو امنیتی در شهرهای ماهشهر، سوسنگرد و اهواز را شبیه به «حکومت نظامی» توصیغ می‌کنند.

یک منبع مطلع به ایران‌وایر می‌گوید در شادگان تعداد نیروهای امنیتی مستقر در خیابان‌های شهر از جمعیت این شهر بیشتر به نظر می‌رسد.

به گزارش منابع محلی شمار زیادی از نیروهای یگان ویژه و ماموران سپاه پاسداران شبانه روز در میادین و خیابان‌های شهرهای اهواز، ایذه، هویزه، الهایی، حمیدیه، شادگان، ماهشهر، جراحی، سوسنگرد، کوت عبدالله و دیگر شهرهای استان خوزستان مستقر شده و به گشت‌زنی می‌پردازند.

این منبع همچنین می‌گوید شب گذشته کوی علوی اهواز از دو ورودی آن توسط نیروهای امنیتی محاصره شده و افراد و خودروهایی که قصد ورود یا خروج به این منطقه را دارند تفتیش می‌شوند. 

این منبع آگاه همچنین می‌گوید همه خودروهایی که بیش از سه نفر سرنشین داشته باشند بازرسی شدید شده و تلفن همراه سرنشینان بررسی می‌شود و در صورت وجود ویدیویی از اعتراضات بی کم و کاست بازداشت می‌شوند.

کوی علوی، کمپلو، لشکرآباد و کیان‌شهر در اهواز در طی یازده شب گذشته صحنه اعتراضات شهروندان بوده‌اند.

برخی منابع محلی از بازرسی خانه به خانه و کوچه به کوچه در شهرهای ماهشهر، شادگان، سوسنگرد و حمیدیه کرده و بر آمار بازداشت‌شدگان در این شهرها افزوده شده است.

بسیاری از بازداشت‌شدگان کودک و نوجوان هستند و بی‌خبری از وضعیت و محل نگهداری آن‌ها موجب نگرانی خانواده‌های آن‌ها شده است.

به گفته منابع محلی اختلال در شبکه اینترنت و تلفن همراه در اغلب شهرها و بخصوص اهواز، سوسنگرد، شوش، شادگان، حمیدیه، ایذه، ماهشهر، دزفول، اندیمشک، آبادان، خرمشهر همچنان ادامه دارد.

اعتراضات مردم خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه در اعتراض به مشکلات آب و بحرانی بودن شرایط زیست محیطی که با خشک شدن هورالعظیم و رودخانه‌های این استان شدت گرفته بود آغاز شد و اندک اندک به استان‌های دیگر ایران کشیده شد.

طی یازده شب گذشته در جریان اعتراضات دستکم ۹ تن در استان خوزستان و یک نفر در استان لرستان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخته‌اند.

شهروندان در شهرهای شاهین شهر در اصفهان، بوشهر و گناوه در استان بوشهر، بجنورد در خراسان شمالی، تبریز در آذربایجان شرقی، سقز در استان کردستان، جونقان در استان چهارمحال و بختیاری، و الیگودرز در لرستان برای حمایت از مطالبات مردم خوزستان به خیابان آمده و به شکل گسترده مورد سرکوب قرار گرفته‌اند.

دولت حسن روحانی پس از گذشت ده شب از برگزاری اعتراضات تلاش کرده است در ملاقات با شیوخ عرب و با بازکردن آب سدها به سمت پایین دست رودخانه‌ها و هور تنش بوجود آمده در استان خوزستان را کاهش دهد.

این درحالیست که مطالبات شهروندان استان خوزستان از مسئله بی‌آبی فراتر رفته و مسائل کلان‌تری را شامل شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.