نقش “نظام جمهوری اسلامی و شخص رهبر” در کشتار کرونا در ایران

سه شنبه, 26ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به گزارشگر ویژه حق سلامت جسمی و روانی سازمان ملل متحد، از «قتل‌های صورت گرفته بر اثر کرونا» در ایران گزارش داده و نوشته مسئولیت این فاجعه بر عهده نظام و رهبر جمهوری اسلامی است.    

Iran Coronavirus l Gesundheitswesen überlastetکانون مدافعان حقوق بشر روز دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) در نامه‌ای به تیالنگ موفوکنگ، گزارشگر ویژه حق سلامت جسمی و روانی سازمان ملل متحد، تلاش کرده او را در جریان “وضعیت اسفناک و غم انگیز” سلامت مردم ایران قرار دهد.

نویسندگان نامه با اشاره به شمار بالای قربانیان کرونا در ایران نوشته‌اند “هر دو دقیقه یک ایرانی جان خود را از دست می‌دهد”. آنها به دلایل متعدد این وضع اشاره کرده‌اند، از جمله “آزاد گذاشتن برگزاری مراسم مذهبی محرم و تشویق مردم به حضور در این تجمعات” و مهم‌تر از آن “بیانات و دستورات غیر کارشناسانه، غیر علمی و سیاست زده” آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که مانع از ورود به موقع واکسن به ایران شده است.

کانون مدافعان حقوق بشر به مدیریت شیرین عبادی، در نامه خود خامنه‌ای را مسئول ناکارآمدی و ناتوانی نظام پزشکی و درمانی ایران در مبارزه با کرونا دانسته که “منجر به تلفات جمعیت زیادی از مردم بی‌دفاع ایران شده است”.

موانعی که حکومت بر سر راه نجات مردم ایران گذاشت

کانون مدافعان حقوق بشر به این اشاره کرده که علی خامنه‌ای در ابتدای سال گذشته آمریکا را متهم به تولید ویروس کرونا کرد. او ۱۰ ماه بعد یعنی در اوج بحران کرونا ورود واکسن‌های معتبر و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی به ایران را به خاطر “آمریکایی و انگلیسی” بودن این واکسن‌ها ممنوع کرد.

در نامه آمده است که چگونه این سیاست باعث شد “واردات ۱۵۰ هزار دوز واکسن فایزر که چند انجمن خیریه به دنبال آن بودند، منتفی” شود و چگونه سیاست‌های جمهوری اسلامی “مردم را در سردرگمی و بی پناهی کامل” قرار داده است.

نویسندگان نامه هم‌چنین به بهانه حکومت ایران در عدم دسترسی مردم به واکسن اشاره کرده‌اند. مقام‌های ایران کمبود واکسن را به تحریم‌های اقتصادی نسبت می‌دهند، در حالی که این امر از سوی “کوواکس” تکذیب شده است. آنها همچنین به جلوگیری حکومت ایران از ورود عوامل و تجهیزات پزشکی و درمانی پزشکان بدون مرز اشاره کرده‌اند.

“کشتار جمعی عامدانه و آگاهانه مردم”

به گفته کانون مدافعان حقوق بشر حکومت ایران حتی از دادن اطلاعات دقیق از آمار مبتلایان و کشته شدگان کووید ۱۹ خودداری کرده است. این کانون به سخنان علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونای تهران رجوع داده که گفته است آمار مرگ و میر اعلام شده رسمی بسیار کمتر از آمار واقعی است.

نویسندگان نامه نتیجه گرفته‌اند که نظام جمهوری اسلامی و شخص رهبر این نظام “با اتخاذ سیاست‌های فریبکارانه و طی روندی عامدانه و آگاهانه مردم ایران را به سمت کشتار دسته‌جمعی سوق داده‌اند”. به گفته آنها تا اواسط تابستان امسال”دستکم ۲۰۰ هزار نفر” از مردم ایران بر اثر سیاست‌های نظام جان خود را از دست داده‌اند.

این کانون هم‌چنین به میزان بسیار پایین و روند کند واکسیناسیون در ایران اشاره کرده که ازمهم‌ترین عوامل مرگ بر اثر کرونا در ایران است. در نامه آمده است که  از ۸۵ میلیون جمعیت ایران، کمتر از ۴/۵ میلیون نفر با یک دوز واکسن‌های عمدتا ساخت چین و روسیه واکسینه شده‌اند.

کانون مدافعان حقوق بشر “قتل‌های صورت گرفته بر اثر کرونا در کشور ایران را فاجعه” دانسته  و از گزارشگر ویژه سلامت جسمی و روانی سازمان ملل متحد خواسته ضمن بررسی روند و سرعت واکسیناسیون در ایران، “کیفیت واکسن‌هایی که ایران ادعای تولید آن را دارد را نیز مورد تحقیق قرار دهد”.

هم‌چنین از تیالنگ موفوکنگ خواسته شده که نظام جمهوری اسلامی و “در رأس آن شخص رهبر آن را به دلیل نقش مستقیم و فعال آنها در کشتار مردم بر اثر کرونا و برقراری ممانعت‌های جدی در واردات واکسن، به پاسخگویی وادار کند”.

کانون مدافعان حقوق بشر در نامه خود نوشته که انتظار دارد کمیته سلامت جسمی و روانی سازمان ملل متحد “نظام حاکم بر ایران را به هر طریق ممکن وادارکند تا آمار واقعی قربانیان کرونا” را در اختیار افکار عمومی این کشور و سازمان جهانی بهداشت قرار دهد و “اقدامات جدی و فوری جهت واکسیناسیون مردم ایران را در دستور کار خود قرار دهد”.

رونوشتی از این نامه  به میشله باشله، کمیسر عالی حقوق بشر، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی فرستاده شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.