پاسخ سخنگوی طالبان به سربریدن‌ افغانستانی ها در خیابان

یکشنبه, 21ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

A54991F3-6BDA-460D-98C3-7FA10A9456B0.jpegایسنا نوشت: همچنان که گزارشهای نگران کننده درباره سر بریدنها و ضرب و شتم ها در افغانستان منتشر می شوند، طالبان همچنان تاکید میکند که حکومت جدید آنها نسبت به آخرین باری که در قدرت بود تغییر کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در گفتگو با یک برنامه شبکه بی.بی.سی گفت، رهبران جدید افغانستان بعد از ۲۰ سال جنگ خواستار ایجاد یک “کشور مرفه” برای مردمش هستند.

او در این مصاحبه با تاکید بر این که خشونت “سیاست آنها نیست” و زنان “از حقوق اساسی برخوردارند” گفت: ما مردم افغانستان هستیم.

این در حالی است که همزمان با بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ساکنان خسته از جنگ شهر کابل به ابراز خشم و احساس خیانت به خود از سوی آمریکا می پردازند.

ماه گذشته میلادی نیروهای آمریکایی بعد از دو دهه اشغالگری در افغانستان از این کشور خارج شدند و این اتفاق سقوط دولت مورد حمایت غرب در افغانستان و بازگشت دراماتیک طالبان به قدرت در این کشور را در پی داشت.

این گروه ادعا می کند نسبت به ۲۰ سال قبل تغییر کرده و می خواهد یک کشور جدید برای مردمش بسازد. با این حال گزارشهای میدانی تصویری متفاوت را نشان می دهند.

شاهین در ادامه مصاحبه به بی.بی.سی عنوان کرد: خیلی از ما مشغول به جهاد و مقاومت علیه اتحاد شوروی سابق و ۱۰ سال اشغالگری آمریکا و همپیمانانش در دوره فعلی بوده‌ایم. حالا تمرکز ما بر ارتقای زندگی مردممان، ساختن افغانستان، ایجاد شغل برای مردممان و ساختن یک کشور مرفه است.

وی افزود: در مقایسه با گذشته ما یک جنگ و درگیری داخلی داشتیم اما حالا ما بیشتر متمرکز بر فعالیتهای اقتصادی و ایجاد شغل، گسترش آموزش و دیگر نیازهای مردم هستیم.

روز شنبه ویدیویی به دست رسانه واشنگتن اگزماینر رسید که نشان می دهد شبه نظامیان طالبان سر یک سرباز افغان را بریده و بعد شروع به آواز خواندن کرده و سر بریده او را با گرفتن موهایش به دست می گیرند. تصاویر دیگری نیز از کتک زدن و شلاق زدن مردم توسط شبه نظامیان در خیابانها منتشر شده و گزارش هایی نیز در خصوص وقوع قتلهای هدفمند و تفتیش خانه به خانه برای یافتن پاسپورتهای آبی آمریکایی از سوی این شبه نظامیان منتشر شده است.

تصاویر ترسناکی هم از روزنامه نگاران ضرب وشتم شده در زمان بازداشت توسط شبه نظامیان طالبان منتشر شده اند.

شاهین در پاسخ به سوالی درباره خشونت به نمایش گذاشته شده از سوی طالبان گفت: خشونت سیاست رسمی نیست. اگر هر کسی خواستار برپایی تظاهرات باشد باید از وزیر کشور و دولت برای برگزاری آن مجوز بگیرد.

وی افزود: بدون آزادی بیان ما وارد یک دیکتاتوری که خلاف احکام اسلام است می شویم. اما ما خواستار یک وضعیت پرآشوب نبوده و در عین حال افراد وابسته به داعش خودشان را جای تظاهر کننده جا زده و تلاش خواهند کرد وارد کاخ ریاست جمهوری بشوند و خودشان را منفجر کنند.

شاهین درباره گزارشها در خصوص حملات به خبرنگاران اظهار کرد که در آینده هر مورد از چنین حملاتی مورد تحقیقات قرار می گیرند. او گفت: با گذشت زمان ما به وضع قوانین درباره آزادی بیان مربوط به خبرنگاران خواهیم پرداخت تا آنها بتوانند در آرامش کار کنند. این حوادث مورد تحقیق قرار خواهند گرفت.

شاهین درباره تصاویری از کتک زدن معترضان زن توسط طالبان در خیابانهای افغانستان اظهار کرد: آنها باید نگرانی هایشان را نزد مقام رسمی مطرح کرده و با آنها همکاری کنند و واقعیتهای موجود را بدانند این که آنها به جای نشستن و پنهان شدن از همه حقوق اساسی برخوردار خواهند بود.

شاهین ادامه داد: من سیاست ها را میدانم. آنها (زنان) می توانند به بازار بروند، میتوانند به خرید بروند. نمیدانم شاید کسی تلاش کرده خودش را جای طالبان جا زده و ما را بدنام کند. البته ما متعهد به آن (اجازه به کار کردن زنان) هستیم. آنها می توانند سر کار بیایند، ما از همه کارمندان زن می خواهیم کارشان را از سر بگیرند. بنا براین این سیاست وجود داشته و در عرض چند روز تکمیل خواهد شد.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.