“هدف طرح صیانت، کنترل مخالفان سیاسی است”

چهارشنبه, 21ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

با انتخاب اعضای کمیسیون رسیدگی به طرح صیانت بار دیگر مناقشه بین مخالفان و موافقان این طرح اوج گرفته است. موافقان این طرح مخالفان آن را نادان و فاسد می‌دانند و مخالفان از بی اعتنایی و بی توجهی به نظر مردم سخن می‌گویند.

    
مجلس شورای اسلامی و طرح صیانتمجلس شورای اسلامی و طرح صیانت

موافقان طرح صیانت از کاربران فضای مجازی از اصل ۸۵ قانون اساسی برای پیشبرد هدف خود بهره گرفته‌اند. اصلی که طرح چنین موضوعی را برعهده کمیسیونی از “کارشناسان” قرار می‌دهد و عملا آن را از دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی خارج می‌کند.

همین موضوع با اعتراض و مخالفت شدیدی در مجلس و همچنین در سطح جامعه روبه‌رو شده است. گفته می‌شود تمامی اعضای کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت را موافقان آن تشکیل می‌دهند و از این رو، احتمال تصویب چنین طرحی بسیار زیاد است.

در همین رابطه، موافقان طرح صیانت حمله به مخالفان آن را آغاز کرده‌اند. به عنوان نمونه، مرتضی آقاتهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با صراحت گفته است که برای تصمیم‌گیری در این زمینه باید از “وحی” استفاده کرد و چندان به سراغ تجربه و عقل نرفت. او حتی مدعی شده که وحی برخلاف تجربه و عقل، خطاپذیر هم نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفته است که در ارتباط با بحث “هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی” تنها در یک روز کاربران فضای مجازی ۲۰ هزار فحش به او داده‌اند.

آقاتهرانی گفته است: «در یک روز ۱۲۰ هزار پیج علیه ما راه انداختند، اگر ۱۰۰ میلیارد پیج هم ساخته می‌شد، ما کار خودمان را خواهیم کرد.»

از سوی دیگر، بیژن نوباوه وطن، نماینده مردم تهران در مجلس و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مدعی شده که مخالفان طرح صیانت یا اصلا آن را نخوانده‌اند و یا “در پازل دشمن بازی می‌کنند.”

معاون آقاتهرانی در مجلس شورای اسلامی حتی گامی فراتر نهاده و گفته «اگر با طرح صیانت مخالفید، نادانید یا فاسد.» نوباوه مخالفان طرح صیانت را کسانی خوانده که «فساد و فحشا ایجاد می‌کنند و به همین دلیل، با این طرح مخالفت می‌کنند.»

اعتراض مخالفان طرح

بولتن‌نیوز با انتشار گزارشی ضمن بازتاب دادن اظهارات مرتضی آقاتهرانی و بیژن نوباوه وطن، رئیس و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، به بی‌اعتنایی آن‌ها به نظر مردم اشاره کرده است.

ظاهرا مخالفت گسترده با طرح صیانت کار را به جایی کشانده که این سایت نزدیک به اصولگرایان و هسته سخت قدرت هم از در مخالفت درآمده و نوشته است: «آیا سنخیتی میان ادعای حمایت از مردم این آقایان با بی توجهی واضح ایشان به نظرات و نگرانی‌های جامعه وجود دارد؟ نمی‌شود از یک طرف گفته شود ما مدافع حقوق مردم هستیم، اما از جهت دیگر، اهمیتی هم به نظر ایشان داده نشود و مخالفت مردم را به حساب جهل و نادانی و یا مفسد بودن‌شان بگذاریم.»

از سوی دیگر، احمد مازنی، یکی از فعالان اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران “ایلنا” گفته است که «هدف دنبال‌کنندگان طرح صیانت از فضای مجازی، کنترل مخالفان سیاسی است.»

مازنی در عین حال از نظامی کردن مدیریت فضای سایبری انتقاد کرده و گفته است که چنین اقدامی می‌تواند به بی‌اعتمادی مردم به حکومت دامن بزند.

او با اشاره به مبارزه ناموفق حکومت اسلامی با ماهواره و دستگاه‌های ویدیو، گفته است که تصویب هر قانونی که همراهی مردم را در پی نداشته باشد، عملا نمی‌تواند موفق باشد.

مازنی گفته است: «مساله این است که جامعه به نیت طراحان صیانت اعتماد ندارد. جامعه به انگیزه اشخاصی که طرح صیانت را تهیه کرده‌اند، اعتماد ندارد.»

طرح “صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های ‌اجتماعی” ظرف ماه‌های گذشته با اعتراض‌های گسترده‌ای روبرو شده و بخشی او حکومت نیز به آن انتقاد کرده‌ است.

کارشناسان امنیت فضای مجازی، دورنمای این طرح را مسدودسازی و تشدید فیلترینگ اینترنت می‌دانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.