اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری در اعتراض به «گروگان‌گیری» او در ایران

یکشنبه, 2ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

 

کمپین آزادی نازنین زاغری رتکلیف، زندانی ایرانی بریتانیایی که از سال ۱۳۹۵ در ایران بازداشت و زندانی است امروز ۲ آبان ۱۴۰۰ از اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف همسر او خبر داد.

این دومین بار در دو سال گذشته است که ریچارد رتکلیف در اعتراض به ناتوانی دولت بریتانیا برای آزادی همسرش دست به اعتصاب غذا می‌زند.

سال ۲۰۱۷ بوریس جانسون نخست وزیر وقت بریتانیا وعده داده بود که از هیچ تلاشی برای بازگرداندن نازنین زاغری به «خانه» دریغ نخواهد کرد. این ادعا در تمامی سال‌های گذشته در خصوص نازنین زاغری تکرار شده اما به نظر می‌رسد تلاش‌های دیپلماتیک انجام شده کارآمد نبوده است.

نازنین زاغری رتکلیفکارمند بنیاد خیریه “تامسون” رویترز از فروردین ۱۳۹۵ در زندان بسر می‌برد.

برای او پس از پایان محکومیت پنج ساله و آزادی‌اش از زندان پرونده دیگری تشکیل شده که در آن این شهروند بریتانیایی ـ ایرانی به یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شده است.

شنبه هفته گذشته درخواست تجدیدنظر علیه محکومیت تازه نازنین زاغری به قوه قضاییه ایران داده شده است.

کمپین آزادی نازنین زاغری با انتشار نامه‌ای نوشته است: « کلیه اتهامات وارد شده به نازنین از جمله فعالیت تبلیغی علیه نظام یا اقدام علیه امنیت ملی بی‌اساس بوده‌اند و اگرچه او برای اجرای حکم جدید صادر شده هنوز به زندان فراخوانده نشده اما مشخص نیست که او را دوباره به زندان بازخواهند گرداند یا مجبور است که مدت نامعلوم  دیگری را با پابند الکترونیکی در ایران و در این بلاتکلیفی بگذراند.»

کمپین آزادی نازنین زاغری ماه گذشته و در آستانه دو هزارمین روز حبس این زندانی دو تابعیتی از وزارت خارجه بریتانیا درخواست کرد که ۱۰ ایرانی که از سال ۱۹۷۹ به طور مستقیم در “گروگان‌گیری دولتی در ایران دخیل هستند” را فورا تحریم کند.

این پرونده به لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا تسلیم شود.

 

این کمپین در بیانیه‌ای که یک نسخه از آن در اختیار ایران‌وایر قرار گرفته نوشته است: «اگرچه وزیر امور خارجه بریتانیا در حمایت از نازنین علناً صحبت کرده است، اما مشخص نیست که دولت بریتانیا در این مدت چه گام‌های برای آزادی نازنین و پاسخگو نگه‌داشتن عاملان این گروگانگیری برداشته است.»

این بیانیه‌ در حالی منتشر شده که بریتانیا به زودی میزبان یک هیئت بلندپایه ایرانی در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد، COP26، در گلاسکو خواهد بود.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پیشتر اعلام کرده بود که زاغری در ازای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی بریتانیا به ایران آزاد خواهد شد.

این پول مبلغی است که در آخرین سال‌های حکومت محمدرضا شاه پهلوی بابت خرید تانک‌های چیفتن به بریتانیا پرداخت شد اما با وقوع انقلاب اسلامی در ایران این تانک‌ها به ایران تحویل داده نشد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری گفته است، جمهوری اسلامی از همسرش به عنوان گروگان برای دریافت این پول استفاده می‌کند.

ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.