تداوم بازداشت؛ گزارشی از آخرین وضعیت عباس واحدیان شاهرودی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد

دوشنبه, 10ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی، علیرغم گذشت دو ماه از بازداشت به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می‌برد. آقای واحدیان از زمان بازداشت از حق برخورداری از وکیل محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۹ آبان‌ماه ۱۴۰۰، عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می‌برد.

علیرغم گذشت دو ماه از زمان بازداشت آقای واحدیان از حق برخورداری از وکیل محروم مانده است.

پیشتر هرانا در گزاشی از شرایط نامساعد جسمانی این فعال مدنی در یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد خبر داده بود.

ظهر روز چهارشنبه ۱۰ شهریورماه عباس واحدیان شاهرودی، توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان رضوانشهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. آقای واحدیان ۲ روز بعد در تماس تلفنی کوتاهی با خانواده خود، از گشایش پرونده جدیدی تحت عنوان اتهامی اقدام علیه امنیت ملی خبر داده بود.

همزمان منزل دختر آقای واحدیان در مشهد توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته و برخی از وسایل شخصی آنها از جمله مدارک و لوازم الکترونیک ضبط شده است. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده واحدیان، تلاش هنگامه واحدیان، جهت بازپس‌گیری لوازم ضبط شده تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

آقای واحدیان پیش از این نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی مشهد بازداشت شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای واحدیان در تاریخ ۳۰ آبان ۹۷ در شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد برگزار و نهایتا در تاریخ ۹ دیماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

وی در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۸ در خصوص نامه‌ای که با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه‌ای منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. او مدتی بعد نهایتا با پایان مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. آقای واحدیان نهایتا در تاریخ ۲۹ تیرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود.

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده عباس واحدیان شاهرودی است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.