پیام گوهر عشقی به مردم ایران؛ پیش از بازداشت در دهمین سالگرد قتل ستار بهشتی

جمعه, 14ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

گوهر عشقی و سحر بهشتی را گوهر عشقی و سحر بهشتی شامگاه دوازدهم آبان بازداشت شدند

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی در ویدئویی که پیش از بازداشت خود در شامگاه ۱۲ آبان ضبط کرده و سپس به‌طور اختصاصی در اختیار رادیو فردا قرار گرفته است، می‌گوید که خواستار تشکیل «دادگاهی عادلانه» است. خانم عشقی از مردم ایران می‌خواهد که به بنیاد ستار بهشتی کمک کنند تا «جمهوری اسلامی نابود شود».

ستار بهشتی در آبان سال ۱۳۹۱ به دلیل انتشار مطالب انتقادی از جمهوری اسلامی در وبلاگ خود توسط پلیس امنیت سایبری بازداشت شد و بر اثر آسیب‌های ناشی از شکنجه در طول بازداشت جان خود را از دست داد.

خانواده او طی ۱۰ سال گذشته بارها خواستار دادخواهی و تشکیل دادگاهی عادلانه شده‌اند، اما در روند پی‌گیری‌های خود بارها بازداشت شده و تحت فشار قرار گرفته‌اند.

 
مصاحبه با مجید نیکنام درباره بازداشت خانواده ستار بهشتی

خانواده ستار بهشتی شامگاه ۱۲ آبان، یک روز پیش از دهمین سالگرد جان باختن ستار بهشتی، بازداشت شدند. گوهر عشقی پیش از بازداشت در ویدئویی که به‌مناسبت سالگرد جان باختن ستار بهشتی ضبط کرده گفته است که «۴۳ سال است جمهوری اسلامی جوانان ما را می‌کشد، مادران را داغدار می‌کند و ایران را ویران کرده است».

او در این ویدئو که برای رادیو فردا ارسال شده می‌گوید: «نهم آبان ستار مرا بردند و ۱۳ آبان او را کشتند. خودشان دفن کردند. ما را تهدید کردند. سحر(خواهر ستار بهشتی) را در امامزاده تهدید کردند. ما را در خانه خودم زندانی کردند و گوشی‌های ما را گرفتند. روز چهلمش ما را گرفتند. من و سحر را زدند، موهای ما را کشیدند ما را به خاک و خون کشیدند».

مادر ستار بهشتی به اعتراضات آبان ۱۳۹۸ و کشته شدن معترضان توسط حکومت اشاره کرده و می‌گوید: «​دو سال پیش در آبان ۱۵۰۰ ستار مرا کشتند. آن‌ها بچه‌های من بودند. آبان، بوی خون می‌آید، بوی سیاهی می‌آید، غم دارد. آبان که می‌رسد، غم دل مرا می‌گیرد. من ناراحت می‌شوم که بچه‌های مرا کشتند».

او از دادخواهی‌اش در ۱۰ سال گذشته و تلاش حکومت برای منصرف کردن او از دادخواهی می‌گوید: «​۱۰ سال است دارم دادخواهی می‌کنم. حکومت از خبرنگار تا ورزشکار و حقوق بشر به خانه من فرستاده که مرا از این راه منصرف کند. خدای من و خدای بچه‌ام نگذاشت و آبرویشان را برد.»

خانم عشقی می‌گوید که «​ما دادخواه هستیم، در کنار هم هستیم یک دادگاه عادلانه می‌خواهیم».

گوهر عشقی، اردیبهشت ماه بنیادی را به نام فرزندش برای حمایت از زندانیان سیاسی راه‌اندازی کرده است. او در ویدئوی ارسالی برای رادیو فردا می‌گوید: «​ده سال است به تنهایی دارم دادخواهی می‌کنم. تنهایی خیلی سخت است. یک بنیادی را برای مردم ایران تشکیل دادم .گفتم تنها نباشم بیایید دست به دست همدیگر بدهیم از این بنیاد حمایت کنیم.»

مادر ستار بهشتی خطاب به مردم می‌گوید: «​این بنیاد نه برای و نه برای بچه من است. برای مردم ایران است. اگر به من گوهر عشقی اعتماد دارید من دست یاری به سوی شما دراز می‌کنم. بیایید این بنیاد را یاری کنید تا جمهوری اسلامی نابود شود.»

 
مصاحبه با نازیلا گلستان درباره ستار بهشتی

دادگاه مرگ ستار بهشتی را «قتل شبه‌عمد» تشخیص داد و قاتل او را که از مأموران نیروی انتظامی بود، به سه سال زندان محکوم کرد.

در حکم نهایی دادگاه‌، اکبر تقی‌زاده، مأمور پلیس فتای نیروی انتظامی و متهم اصلی پرونده قتل ستار بهشتی، به سه‌ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال اقامت اجباری در برازجان محکوم شد.

مادر ستار بهشتی و وکیل مدافع او که معتقدند در این واقعه قتل عمد رخ داده، در اعتراض به «شبه‌عمد» اعلام شدن قتل ستار بهشتی در‌ آن دادگاه شرکت نکردند.

پس از مرگ ستار بهشتی، ۴۱ زندانی سیاسی زندان اوین در نامه‌ای شهادت دادند که او در روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان در بند ۳۵۰ زندان اوین بوده، در حالی‌ که به شدت شکنجه شده بود و آثار شکنجه‌های مختلف بر تمام بدنش مشخص بوده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.