ایران سهم اصلی در بهره‌برداری از میدان گازی چالوس را به روسیه و چین داده است

سه شنبه, 25ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

سایت “اویل پرایس” از امضای توافق بیست ساله ای میان روسیه و ایران برای بهره برداری و توسعۀ میدان بزرگ گازی چالوس در آبهای ایران در دریای خزر خبر داد و افزود که به موجب این توافق که هفتۀ گذشته نهایی شد شرکت‌های روسی و چینی سهم اصلی را صاحب شده اند : سهم شرکت های روسی در این قرارداد ۴٠ درصد و شرکت های چینی و شرکت ملی نفت خزر هر کدام ٢۵ درصد اعلام شده است. ذخایر میدان گازی چالوس معادل یازده فاز پارس جنوبی برآورد شده است. 

به نوشتۀ “اویل پرایس” در این قرارداد زیان بالایی به منافع ایران وارد آمده اما منفعت هنگفتی به سپاه پاسداران رسیده  است که طرف ایرانی در این قرارداد است و درآمدهای آن از این میدان گازی به دو حساب این سازمان نظامی در شانگهای و ماکوئو واریز می شود. اویل پرایس نوشته است که از جانب ایران یکی از انگیزه‌های امضای این قرارداد و اعطای امتیازات فوق العاده به روسیه و چین جلب پشتیبانی سیاسی آنها در صحنۀ بین‌المللی بوده است.

بر اساس محاسبات “اویل پرایس” روسیه از محل بهره‌برداری از میدان گازی چالوس قصد دارد به مدت بیست سال درآمدی معادل ۴۵٠ میلیارد دلار به دست آورد. با بهره‌برداری از میدان گازی چالوس، روسیه همچنین قصد دارد به اولین صادرکنندۀ انحصاری گاز در اروپا تبدیل شود، هر چند با کشف این میدان، ایران به اولین دارندۀ منابع گازی جهان تبدیل شده است. با این حال، به موجب قرارداد دیگر روسیه ایران را از بهره برداری از منابع گازی خود در خزر محروم کرده تا موقعیت خود را به عنوان اولین تولیدکنندۀ گاز حفظ کند. از آنجا که ذخایر میدان گازی چالوس بسیار بیش از برآوردهای اولیه به نظر می رسد، قرار است موسسات مالی آلمان، اتریش و ایتالیا در تأمین منابع آن شرکت کنند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.