نامه انجمن قلم نروژ در اعتراض به زندانی شدن نرگس محمدی

شنبه, 29ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

انجمن قلم نروژ صبح جمعه ۱۹ نوامبر با ارسال نامه‌ای به سفیر نروژ در ایران و همینطور  نامه دیگری به سفیر ایران در نروژ با اعتراض به دستگیری مجدد نرگس محمدی و احکام زندان و شلاق وی، خوستار آزادی فوری این فعال حقوق بشر شد.

انجمن قلم نروژ همچنین با ارسال نامه ای به وزیر خارجه این کشور آنیکن هوییتفلد (Anniken Huitfeldt ) و رونوشت به سفیر نروژ در ایران از این مقامات خواسته که پیگیر آزادی فوری نرگس محمدی شوند. 

در این نامه نسبت به وضعیت نرگس محمدی، روزنامه‌نگار برجسته، فعال حقوق بشر و عضو افتخاری انجمن قلم نروژ ابراز نگرانی جدی شده و آمده است:

ما از مقامات نروژی می خواهیم که از مقامات ایرانی بخواهند که فورا و بدون قید و شرط همه اتهامات علیه محمدی را  لغو کنند.

نرگس محمدی در ۵ شهریور ۱۳۹۰به دلیل دفاع از لغو مجازات اعدام به ۱۱سال زندان محکوم شد.  پس از درخواست تجدیدنظر در آوریل ۲۰۱۲ او با قرار وثیقه آزاد شد و این مجازات به شش سال کاهش یافت.  

در اردیبهشت ۱۳۹۸مقامات زندان او را به بیمارستانی منتقل کردند که در آنجا تحت عمل هیسترکتومی حاد قرار گرفت، اما پس از آن به زندان اوین منتقل شد و از دریافت داروهای ضروری محروم شد. 

او اخیراً نامه ای سرگشاده منتشر کرده است که در آن شرایط غیرانسانی زندان را توصیف می کند که باعث مشکلات جدی سلامتی او شدند.  

محمدی در اکتبر ۲۰۲۰ از زندان آزاد شد. در ماه مه ۲۰۲۱، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را مجددا به ۸۰ ضربه شلاق، ۳۰ ماه حبس و جریمه نقدی بدون تجدید نظر محکوم کرد.

استفاده مجدانه مقامات ایرانی از تنبیه بدنی، از جمله شلاق و قطع عضو، نشان دهنده یک سیستم قضایی وحشیانه است.  این مجازات ها ناقض ممنوعیت مطلق بین المللی علیه شکنجه و بدرفتاری است.  اتحادیه اروپا با استناد به قوانین بین المللی حقوق بشر و رو به وخامت وضعیت سلامت آن، از ایران خواسته است تا در این احکام تجدید نظر کند.

بنابراین انجمن قلم نروژ از مقامات نروژی می خواهد که از مقامات ایرانی بخواهند که فورا و بدون قید و شرط نرگس محمدی را آزاد کنند و تمامی اتهامات علیه وی را لغو کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.