مزد بگیران خوزستانی: اعتراض به اخراج و عدم پرداخت حقوق و بیمه

سه شنبه, 2ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

استان وایر- استان خوزستان در یک هفته منتهی به اول آذرماه شاهد برگزاری چهار تجمع اعتراضی از سوی کارگران بود. کارگران پتروشیمی آبادان، کارگران نی‌بر شرکت هفت‌تپه، بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد اهواز و کارکنان شرکت تاسیسات حفاری گلوبال پتروتک کیش برگزار کنندگان این تجمعات بوده‌اند. هفتاد تن از کارکنان شرکتی مخابرات خوزستان از ابتدای مهر تا امروز کماکان اجازه‌ ورود به محل کار خود را  ندارند.

تجمع دوباره کارگران پتروشیمی آبادان

کارگران پتروشیمی آبادان روز یکشنبه ۳۰ آبان‌ماه برای چندمین بار طی روزهای اخیر برای پیگیری مطالبات خود اقدام به تجمع اعتراضی در این پتروشیمی زدند. این گروه از کارگران نسبت به عدم پرداخت حق جذب و حق کارگاهی و عدم افزایش سایر سطوح دستمزد (سایر آیتم‌های کار) همزمان با افزایش حقوق سالیانه معترض بوده و می‌گویند: «طبق قانون، دولت ابتدای هر سال پایه حقوق و سایر سطوح و آیتم‌های کاری را افزایش می‌دهد، ولی در طی این سال‌ها تنها پایه حقوق کارگران پتروشیمی آبادان افزایش داشته و سایر آیتم‌ها طبق قانون افزایش نداشته است.»

کارگران مجموعه پتروشیمی آبادان روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان‌ماه هم دو تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند. از دیگر مطالبات آنها تشکیل شورای کارگری برای پیگیری مطالبات صنفی است.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد

جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد اهواز روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه مقابل ساختمان این صندوق تجمع کردند. این گروه از بازنشستگان خواستار تحقق مطالبات معیشتی و حقوقی خود هستند. آنها هر یکشنبه در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات‌ خود اقدام به برگزاری یک تجمع می‌کنند.

اجازه ورود ندارید

حدود ۷۰ نفر از کارکنان شرکتی مخابرات استان خوزستان به دلیل‌ عدم امضای قرارداد، کماکان اجازه‌ ورود به اداره مخابرات را ندارند. این کارکنان در اعتراض به قراردادهای سه ماهه و با توجه به الزام قانون برای بستن قرارداد دائم در کارهای مستمر، دو ماه قرارداد کار را امضا نکردند و بدون قرارداد به کار خود ادامه دادند.

ممانعت از ورود آنها در حالی رخ می‌دهد که بر اساس تبصره۲ماده ۷ قانون کار «در کارهایی که طبع آن‌ها جنبه مستمر دارد. در صورتی که مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود.» از آنجا که کارکنان شرکتی مخابرات استان خوزستان مدتی بدون قرارداد به کار خود ادامه داده بودند، مشمول تبصره دو ماده هفت شدند و با استناد به آن در هیات تشخیص موضوع شکایت خود را مطرح و در هیاتهای تشخیص و حل اختلاف، رای به نفع آن‌ها صادر شد. با وجود این رای، کارفرما همچنان اجازه‌ حضور این کارکنان در محل کار را نمی‌دهد و آن‌ها حتی نمی‌توانند برای پیگیریِ کارهای شخصی خود وارد مخابرات شوند.

تجمع کارگران نی‌بر اخراج شده در هفت تپه

جمعی از کارگران نی‌بر شرکت هفت‌تپه نیز با حضور در محوطه شرکت یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران نی‌بر که دست‌کم ۱۵۰ نفر هستند، پس از پایان کشت، اخراج شده‌اند. آنها خواهان جذب و استخدام در سایر بخش‌های شرکت هستند.

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش

جمعی از کارکنان شرکت تاسیسات حفاری گلوبال پتروتک کیش روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه در اهواز یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. معترضان نسبت به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق و بیمه اعتراض دارند.

شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش در سالهای گذشته بارها در پرداخت به موقع حقوق پرسنل تاخیر داشته است.  در سال ۱۳۹۷ مدیران این شرکت در یک رویکرد ضد کارگری، اقدام به حذف فیش حقوق کارکنان و کارگران کرده بود.

شرکت گلوبال پتروتک کیش یک شرکت هلدینگ خدمات نفتی ایرانی است و در زمینه ارائه خدمات حفاری، لجستیک و پشتیبانی حفاری، نگهداری و تعمیرات، مشاوره مهندسی و تأمین کالا فعالیت می‌کند. نام پیشین این شرکت اورینتال بود که نام آن به شرکت گلوبال پتروتک کیش تغییر کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.