جمعه خونین اصفهان؛ اعتراض‌ها با وجود سرکوب در طول شب ادامه یافت

شنبه, 6ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

معترضان در اصفهان با وجود جو شدید امنیتی و فضای سرکوب، شامگاه جمعه هم در نقاط مختلفی از این شهر با برگزاری تجمع‌های خیابانی، شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، معترضان در تجمع‌های شبانه، شعارهایی از جمله «‌مرگ بر دیکتاتور» و «‌سوریه را رها کن فکری به حال ما کن» سر داده‌اند.

تصاویر همچنین نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در نگرانی از تداوم اعتراض‌ها به شکل پررنگی در خیابان‌ها و مناطق مرکزی اصفهان مستقر شده‌اند. 

در جریان تجمع‌های روز جمعه، گزارش‌ها و تصاویر متعددی از جراحت شهروندان به دلیل اصابت گلوله ماموران امنیتی منتشر شد.

هنوز آماری از تعداد مجروحان و همچنین کشته‌شدگان احتمالی اعتراضی روز جمعه منتشر نشده است ولی در تصاویر منتشر شده دستکم یک دو مرد و یک زن دیده می‌شوند که بدون حرکت روی زمین افتاده‌اند.

در یک ویدیو دیگر هم تصویر مرد جوانی روی برانکارد در حال حمل به آمبولانس دیده می‌شود و راوی ویدیو می‌گوید که او جان‌باخته است.

تصویر یک زن میانسال هم در حالی که خون از کنار دهان او بیرون زده و روی زمین افتاده هم در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

همچنین بر اساس تصاویر یک مرد هم در خیابان روی زمین افتاده ولی وضعیت سلامت او قابل تشخیص نیست.

محمدرضا میرحیدری فرمانده انتظامی اصفهان در مصاحبه با شبکه خبر ایران، مجروح شدن تعدادی از شهروندان را تایید کرده اما در عین حال گفته است که برخی از ماموران نیروی انتظامی هم به دلیل سنگ‌پرانی به سمت آنها مجروح شده‌اند.

او همچنین اعلام کرده یک مامور پلیس به دلیل ضربات چاقو، مجروح و در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

در همین حال وبسایت نت‌بلاکس که وضعیت اینترنت در کشورها را رصد می‌کند در توییتی با تایید گزارش‌ها درباره اختلال و قطعی اینترنت در ایران از روز پنجشنبه نوشت که این اختلال مرتبط با تظاهرات علیه حکومت است.

روز خونین اصفهان

معترضان به کم‌آبی و انتقال آب قصد داشتند در ادامه تجمع‌های بیش از دو هفته گذشته، صبح جمعه در بستر خشک زاینده‌رود جمع شوند اما ماموران و نیرو‌های لباس شخصی از ابتدای صبح در این مسیر مستقر شده و ضمن جلوگیری از تجمع مردم به سمت آنها حمله‌ور شدند.

در طول روز معترضان با برگزاری تجمع‌هایی در نقاط مختلف شهر، شعارهایی ضد حکومت و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

با وجودی که تجمع کشاورزان اصفهان در دو هفته اول بدون درگیری قابل توجه جریان داشت، صبح پنجشنبه، خیمه‌های آنان در بستر زاینده‌رود را آتش زدند و از ادامه حضور آنان جلوگیری شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی، آتش زدن خیمه‌ها را به اراذل و اوباش نسبت داده‌اند اما شاهدان عینی می‌گویند که ماموران امنیتی این اقدام را انجام داده‌اند.

گرچه هنوز مقام‌های دولت کنونی آمریکا واکنشی به اعتراض‌های روز جمعه در اصفهان نشان نداده‌اند، مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا در توییتی نوشت: «دو سال پیش، رژیم ایران ۱۵۰۰ نفر را قتل‌عام کرد. امروز در اصفهان اوباش خامنه‌ای بار دیگر با خونسردی به ایرانیان تنها به جرم تشنه بودن شلیک کردند. خطاب به مردم شجاع ایران؛ آمریکا در کنار شما ایستاده است.»

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.