پنجمین جلسه دفاع حمید نوری: خاوران داستانی ساختگی است

چهارشنبه, 10ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

ایران وایر :
پنجمین و آخرین جلسه از دور اول دفاعیات حمید نوری دادیار سابق قوه قضاییه ایران و متهم به مشارکت در قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ امروز چهارشنبه دهم آذر ۱۴۰۰ در دادگاه استکهلم سو
ئد برگزار شد.

حمید نوری از این جلسه وجود گورهای دسته‌جمعی در خاوران تهران را انکار کرد و مدعی شد که گورستان خاوران «داستانی ساختگی» و ساخته و پرداخته کمونیست‌ها است.

 این مقام سابق قوه قضاییه گفت تا وقتی در ایران زندگی می‌کرده هرگز درباره گورستان خاوران چیزی نشنیده و بعد از دستگیری درباره آن حرف‌هایی شنیده است.

برخی از بازماندگان اعدام‌شدگان در دهه ۶۰ روایت کرده‌اند که پیکرهای عزیزانشان به صورت دسته‌جمعی در خاوران که از سوی حکومت «لعنت‌آباد» نام گرفته بود دفن شده است.

گورستان خاوران در شرق تهران واقع شده و در طول دهه‌های گذشته هر زمان که خانواده‌های اعدام‌شدگان دهه شصت قصد حضور در آن محل را داشته‌اند توسط ماموران امنیتی با محدودیت مواجه شده‌اند.

لادن بازرگان یکی از شاهدان و دادخواهان این دادگاه که پیشتر درباره اعدام برادرش بیژن بازرگان  شهادت داده است با اشاره به صحبت‌های حمید نوری در جلسات دفاع خود نوشت: « دفاعیات حمید نوری بطورخلاصه: زندانیها دروغ میگن، خانواده جان باختگان دروغ میگن، کشتار۶۷ ساختگی است، کتابهای خاطرات ولیست اعدامی‌ها دروغ است، منتظری دروغگو و ضدانقلاب است، همه سران نظام هم که کشتار۶۷ روتایید کرده اند منظورشون کشته شدن مجاهدین درمرز بوده. بمن اعتمادکنید من راست میگم!»

در جلسات پیشین دفاعیات حمید نوری این مقام سابق قوه قضاییه مسایل مطرح شده از سوی شاهدان از جمله نام مستعار حمید عباسی، شکنجه زندانیان، اجرای هزاران حکم اعدام در زندان‌های ایران و شهادت شاهدان دادگاه را انکار کرده و آن‌ها را به ساخته و پرداختن چنین رخدادهایی متهم کرده بود اما در نهایت  ناچار شد برخی از آنچه مدعی شده بود «دروغ » و «ساختگی» است را بپزیرد.

حمید نوری در این جلسه از دفاعیات خود از اقدام عدم تحویل پیکر اعدام‌شدگان به خانواده‌های آن‌ها دفاع کرد و مدعی شد واحد اجرای احکام جنازه اعدامیانی را که خانواده‌ آنها ضوابط را رعایت نمی‌کردند پس نمی‌داد.

این مقام سابق قوه قضاییه در بخش دیگری از دفاعیات خود در پاسخ به سوال دادستان درباره فایل صوتی منتشر شده از آیت‌الله منتظری در ملاقات با اعضای هیات مرگ صحت وجود این فایل را زیر سوال برد و گفت صداهای این نوار قابل تشخیص نیست.

او که با لحنی تمسخرآمیز درباره آیت‌الله منتظری حرف می‌زد گفت: « هیچ‌کس متوجه نمی‌شد چه می‌گفت، صدایش مثل قوطی‌ای بود که سنگریزه داخلش بریزی و تکانش بدهی. من این فایل صوتی را قبول ندارم.»

در سال‌ ۱۳۹۵، یک فایل صوتی از آیت‌الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید شیعه که در سال ۱۳۸۸ درگذشت، منتشر شد که گفته می‌شد مربوط به ملاقات او با اعضای هیات مرگ بوده و در آن به تندی از اعدام اعضای سازمان مجاهدین خلق و گروههای مخالف دیگر در زندان‌ها ‌انتقاد کرده بود.

منتشرکنندگان فایل صوتی همان زمان گفته بودند این گفتگو در حضور برخی از اعضای هیات مرگ از جمله حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی انجام شده و آیت‌الله منتظری به صراحت اعدام‌ زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران را “بزرگترین جنایت”جمهوری اسلامی خوانده بود.

حمید نوری که زندانیان سیاسی او را به نام حمید عباسی می‌شناسند متهم است که در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) مشارکت داشته  اتهامی که او و وکلایش آن را رد می‌کنند.

حمید نوری در نخستین جلسه از دفاعیات خود مدعی شد این اعدام‌ها رخ نداده و او نیز از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان اوین بوده است.

او در جلسه پیشین دفاعیات خود نیز با انکار اعدام کمونیست‌ها مدعی شد که در ایران «کسی با اعتقادات شخصی کسی کاری ندارد». او برای اثبات ادعای خود به یک آیه قرآن، لا اکراه فی‌الدین اشاره کرد و منکر اعدام زندانیان به دلیل عقاید آنها شد.

حمید نوری آبان‌ماه ۱۳۹۸ هنگامی که برای ملاقات با اعضای خانواده‌اش به سوید سفر کرده بود در فرودگاه استکهلم بازداشت شد. جلسات رسیدگی به اتهامات این مقام سابق قوه قضاییه تا آوریل سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.