انجمن قلم (پن) آمریکا خواهان آزادی بی‌درنگ بکتاش آبتین شد

جمعه, 17ام دی, 1400
اندازه قلم متن

 

 

اخبار روز

بکتاش آبتین، برنده‌ی جایزه‌ی سالانه‌ی انجمن قلم (پن) آمریکا در سال ۲۰۲۱ پس از ابتلا به بیماری کووید -۱۹ در زندان برای دومین‌ بار، هم‌اکنون در کمای مصنوعی به سر می‌برد. سوزان ناسل، مدیر انجمن قلم آمریکا در واکنش به وخامت نگران‌کننده‌ی حال و روز آبتین، بیانیه‌ی زیر را صادر کرد.

متن کامل بیانیه:

بکتاش آبتین، برنده‌ی جایزه‌ی سالانه‌ی انجمن قلم (پن) آمریکا در سال ۲۰۲۱ پس از ابتلا به بیماری کووید -۱۹ در زندان برای دومین‌ بار، هم‌اکنون در کمای مصنوعی به سر می‌برد. سوزان ناسل، مدیر انجمن قلم آمریکا در واکنش به وخامت نگران‌کننده‌ی حال و روز آبتین، بیانیه‌ی زیر را صادر کرد:

«بکتاش آبتین پس از دو بار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در زندان اوین در ایران هم اکنون در کمای مصنوعی به سر می‌برد. اگر چه ویروس کووید-۱۹ دارد آبتین را می‌کشد، اما خطر واقعی که او را در معرض مرگ قرار داده رژیم ایران است. حکومت ایران او را به ناحق در زندان شلوغ و پرجمعیتی به بند کشیده که محل شیوع این بیماری است.

این حکومت بارها آبتین را از دسترسی به درمان مناسب محروم کرده و زمینه‌های ابتلایش به این بیماری را نادیده گرفته‌ است. انتقال او را به بیمارستان به تأخیر انداخته و وقتی هم این کار را کرده او را با غل و زنجیر به تخت بیمارستان بسته است. اکنون دنیا شاهد است که آبتین دارد برای زنده ماندن می‌جنگد. ما از حکومت ایران می‌خواهیم که بی هیچ قید و شرطی آبتین را آزاد کند و بهترین مراقبت‌های پزشکی تخصصیِ ممکن ـ از جمله دسترسی به پزشکان متخصص بین‌المللی درصورت موافقت خانواده‌اش ـ را برای او فراهم سازد تا او بر اثر بیماری کووید-۱۹ از دست نرود و دست کم یکی از قربانیان ستم و سرکوب سیستماتیکِ حکومت ایران کمتر شود.

ما از رژیم ایران می‌خواهیم دست از بدرفتاری با زندانیان بردارد و کسانی را که ناعادلانه بازداشت شده‌اند، از جمله آبتین و هم‌پرونده‌ای‌ها و همکاران‌اش در کانون نویسندگان ایران از جمله کیوان باژن و رضا خندان(مهابادی)، همه از اعضای برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران، بی‌درنگ آزاد کند. جامعه‌‌ی بین‌المللی نباید بر نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران چشم بپوشد، بلکه باید خواهان آزادی بی‌درنگ تمام کسانی باشد که کاری جز مطالبه‌ی حقوق‌شان برای آزادی گفتار و نوشتار نکرده‌اند. ما خود را در کنار خانواده‌ی آبتین و کانون نویسندگان ایران می‌دانیم و مشتاقانه به امید بهبود کامل و سریع بکتاش آبتین نشسته‌ایم».


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.