امید موسوی، از مجروحان اعتراضات آبان جان سپرد

شنبه, 25ام دی, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- امید موسوی، از مجروحان و بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان سال ۹۸ در شامگاه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ و  در سن ۲۲ سالگی جان سپرد.

به نوشته صفحه توییتر ۱۵۰۰ تصویر، این زندانی سیاسی که در جریان اعتراضات آبان تیرخورده و پس از بازداشت زیر شکنجه قرار گرفته بود، بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است.

امید موسوی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به پنج سال حبس محکوم شده و در فروردین ماه امسال پس از گذراندن ۱۵ ماه از زندان خود آزاد شده بود. 

یکی از همبندی‌های امید موسوی به ایران‌وایر گفت که او در ۲۹ آبان سال ۱۳۹۸ در خانه اش توسط پلیس امنیت بازداشت شده بود.

به گفته این همبندی امید موسوی، وی در زندان نیز به دلیل سردادن شعار علیه حکومت جمهوری اسلامی مورد اذیت و آزار زندانبانان قرار گرفته و چندبار در بند‌های زندان جابه‌جا شده بود.

این همبندی سابق امید موسوی گفته او که یک مادر مسن داشت و نان‌آور خانواده‌اش بود. 

اعتراض‌های آبان ۹۸ ابتدا در واکنش به افزایش ناگهانی و اعلام‌نشده بنزین آغاز شد اما به سرعت تقریبا تمام کشور را فراگرفت و کل حاکمیت و نمادهای مهم جمهوری اسلامی را هدف قرار داد.

این اعتراض‌ها با سرکوب بی‌سابقه حکومت جمهوری اسلامی و با شلیک مستقیم به سر با سلاح نیمه‌سنگین، دستگیری و شکنجه هزاران نفر و ربودن جسد کشته‌شدگان روبرو شد.

تعداد دقیق کشته‌ها و زخمی‌های این اعتراضات مشخص نیست اما به گزارش رویترز در این اعتراض‌ها ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل نیز اعلام کرده تا ۲۵ آبان ۱۴۰۰، کشته شدن ۳۲۴ نفر به دست نیروهای امنیتی در اعتراض‌های آبان ۹۸ را تایید و مستند کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.