هشدار عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام هفت زندانی کرد

پنجشنبه, 12ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

 

استان‌وایر- سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به خطر اعدام قریب‌الوقوع هفت زندانی کرد اهل سنت در زندان رجایی‌شهر کرج هشدار داد.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ منتشر شده است آمده که انور خضری، ایوب کریمی، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، کامران شیخه و خسرو بشارت، شهروندان کرد اهل سنت که در خرداد ۱۳۹۷ بنا بر حکم صادره توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران با اتهاماتی همچون «افساد فی‌الارض» محکوم شده‌اند در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارند.

سازمان عفو بین‌الملل ضمن «ناعادلانه» خواندن محاکمه این شهروندان تاکید کرده است که رای دادگاه به سیاق بسیاری از احکام اعدام صادر شده در دستگاه قضایی ایران بر اساس «اعترافات تحت شکنجه» این زندانیان انجام شده است.

دست‌کم چهار نفر از این زندانیان پیشتر و در نامه‌های سرگشاده‌ای از شکنجه‌های ماموران وزارت اطلاعات در دوران بازجویی خود نوشته‌اند.

از جمله انور خضری بهمن‌ماه ۱۳۹۷ و هنگامی که نزدیک به دوماه شکنجه را از سر گذرانده بود اقدام به خودکشی نافرجام کرد. او گفته بود به صورت مکرر در بازداشتگاه اطلاعات که آن را «شکنجه‌گاه» خوانده بود به سر و سینه و کف پاهایش ضربه‌های مهلک می‌زده‌اند.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل بر محرومیت این شهروندان از دفاع توسط وکیل توسط قاضی رسیدگی به پرونده خبر داده و خواستار آن شده است تا احکام محکومیت‌ و مجازات اعدام این هفت تن لغو شود و زمینه برای برگزاری دادگاه مجدد و عادلانه برای آن‌ها فراهم شود.

بر اساس این گزارش، این شهروندان اهل سنت پس از بازداشت به دست ماموران وزارت اطلاعات، به عضویت در گروه‌های سلفی متهم شدند. اتهامی که آن را در تمامی مراحل دادرسی آن را رد کرده‌اند.

این افراد از اواسط آذر ۱۳۸۸ تا اوایل بهمن همان سال و در استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

پارلمان اروپا بهمن‌ماه سال جاری قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن جمهوری اسلامی ایران را به تعلیق فوری مجازات اعدام فراخوانده و در متن آن به اجرای بی‌رویه مجازات اعدام برای زنان و گروه‌های اقلیت در ایران، به‌ویژه از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی اشاره کرد.

در گزارش سالانه سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران نیز تایید شده است  که تنها در سال ۲۰۲۱ احکام اعدام دست‌کم ۲۷۵ در زندان‌های ایران اجرا شده که از این تعداد ۴۰ نفر شهروندان بلوچ و ۵۰ تن نیز شهروندان کرد بوده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.