مراسم نوروز در اشنویه با یورش یگان ویژه «به خشونت کشیده شد»

دوشنبه, 1ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

عکسی که از حضور نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری مراسم نوروز در روستای نی در سال‌های گذشته منتشر شده بود.

رادیو فردا

بر اساس گزارش‌های غیر رسمی، نیروهای یگان ویژه شامگاه یک‌شنبه، ۲۹ اسفند و ساعتی پس از آغاز سال ۱۴۰۱، تجمع مردم شرکت‌کننده در مراسم نوروز در اشنویه را به خشونت کشاندند.

 

در ویدیوهایی که در این باره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسد و جمعیت شرکت‌کننده در مراسم در حالی که پس از یورش نیروهای یگان ویژه به کوچه‌های فرعی پناه برده‌اند، دیده می‌شوند.

بر اساس گزارش‌های محلی، نیروهای یگان ویژه برای پراکنده کردن مردم از گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده کرده‌اند.

 

تاکنون درباره تلفات احتمالی حمله شامگاه یک‌شنبه نیروهای یگان ویژه در اشنویه اطلاعاتی منتشر نشده است.

اشنویه یکی از شهرهای کردنشین و مرزی استان آذربایجان غربی است که از غرب با کشور عراق (اقلیم کردستان عراق) و از شمال با ارومیه هم‌مرز است.

مراسم نوروز هر سال در شماری از شهرهای کردنشین ایران با فشارهای شدید امنیتی برگزار می‌شود.

بر اساس گزارش‌های متعدد سایت‌های حقوق بشری، ده‌ها شهروند کُرد در هفته‌های گذشته به اداره اطلاعات شهرهای مختلف کردنشین احضار شده‌اند و برای جلوگیری از برگزاری و حضور در مراسم نوروز از آنها تعهد کتبی گرفته شده است.

سایت «کوردپا» اوایل ماه مهر در گزارشی اعلام کرده بود که از ابتدای سال ۱۴۰۰، ۱۸ نفر در مورد برگزاری مراسم نوروز بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها در مناطق کردنشین در هفته‌های گذشته طی ابلاغیه‌ای به مسئولان اجرایی، برگزاری مراسم نوروز، استفاده از «پرچم کردستان»، جامانه، گل سرخ، رقص و پایکوبی مختلط زنان و مردان را ممنوع اعلام و بر استفاده از نمادهای حکومت ایران در مراسم‌ مربوط به سال نو تاکید کرده‌ بودند.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های رادیو فردا؛ ف.ع / پ.پ


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. عید نوروز مهمترین عید ایرانیان می باشد حتی مهمتر از اعیاد مذهبی