دست وحید افکاری در زندان شکسته و اعتراض خانواده اش با تیراندازی پاسخ داده شد

یکشنبه, 14ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سعید افکاری در حساب شخصی اش از ضرب و شتم برادر خود وحید افکاری و شکسته شدن دستش در زندان عادل آباد شیراز خبر داد. به گفته آقای افکاری پس از مشاهده دست باندپیچی شده در جریان ملاقات روز جاری و اعتراض آنان به این وضعیت، سربازی از بالای ساختمان زندان به سمت آنان تیراندازی کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید افکاری در حساب شخصی اش از ضرب و شتم برادر خود وحید افکاری در زندان عادل آباد شیراز خبر داد.

سعید افکاری در توضیح این رخداد با اشاره به ملاقات روزجاری با وحید افکاری نوشته است: «دیدیم وحید دستش شکسته برادرم حبیب عصبانی شد از در زندان رفت بیرون تا مسئولی چیزی رو پیدا کنه و شروع به فریاد زدن کردیم که مامورهاشون از بالای ساختمون‌ها شروع به تیراندازی به سمتمون کردن. وقتی سینه‌مون رو گرفتیم جلوشون و گفتیم بزن تیراندازی قطع شد ولی دیگه اجازه‌ی ملاقات با وحید رو بهمون ندادند.»

به گفته وی دست وحید افکاری توسط ماموران زندان و در جریان اعتراض او به انتقال یک زندانی سیاسی به سلول انفرادی شکسته است.

نوید افکاری و وحید افکاری در تاریخ ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۷ و حبیب افکاری در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷ در رابطه با اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ بازداشت شدند. این افراد در جریان بازجویی‌ها برای اخذ اعتراف بارها مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

این شهروندان توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز مورد محاکمه قرار گرفتند و نوید افکاری به ۲ بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری به ۵۴ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، حبیب افکاری به ۲۷ سال و ۳ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. هرانا در تاریخ ۷ شهریورماه سال گذشته نخستین بار در گزارشی به تفضیل از صدور احکام اعدام، حبس و شلاق برای نوید، وحید و حبیب افکاری خبر داد و اسناد مربوط به آن را نیز منتشر کرد.

نوید افکاری، کشتی گیر ایرانی در نهایت سحرگاه روز شنبه ۲۲ شهریورماه ۹۹ علیرغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

وحید و حبیب افکاری از اواسط شهریورماه ۹۹ به بند عبرت (بند دربسته) که محل نگهداری زندانیان محروم از تماس تلفنی است منتقل شدند. در برخی موارد زندانیان محکوم به اعدام، پیش از اجرای حکم به این بند منتقل می‌شوند، امری که همواره با اعتراض برادران افکاری و خانواده آنان مواجه بوده است.

اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ جلسه بازپرسی آنان در ارتباط با شکایت برادران افکاری از بابت ضرب و شتم، نگهداری بلندمدت در سلول انفرادی و همچنین تهدید به قتل توسط دو تن از مقامات برگزار شد. به گفته سعید افکاری، این جلسه با حضور وحید افکاری بدون دسترسی به پرونده و اسناد نقض حقوق متهمان برگزار شده بود.

پیشتر شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی وحید افکاری را رد کرد. سعید دهقان، وکیل مدافع برادران افکاری طی یادداشتی ضمن اعلام این خبر در این خصوص گفته بود؛ “حتی اگر یکبار، ولو روزنامه‌وار پرونده را می‌‌خواندند، دلایل قانونی آنقدر بود که اعاده دادرسی درباره رأیی با ٢۴ تناقض و ۳ دروغ پذیرفته شود.”

روز شنبه ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰، حبیب افکاری، زندانی سیاسی به صورت زودهنگام از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. گفته می شود که آزادی آقای افکاری به صورت مشروط صورت گرفته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.