برندگان جایزۀ پولیتزر ٢۰۲۲ معرفی شدند؛ تقدیر ویژه از خبرنگاران اوکراینی

چهارشنبه, 21ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

Une photo du prix Pulitzer à New York (Image d'illustration).Une photo du prix Pulitzer à New York (Image d'illustration).

ار اف ای

با اعلام برندگان جایزۀ معتبر پولیتزر ۲٠۲۲، خبرنگاران اوکراینی به دلیل پوشش وقایع مربوط به حملۀ روسیه به این کشور، مورد تقدیر ویژه قرار گرفتند. همچنین جوایز دو بخش «عکاسی خبر فوری» و «عکاسی خبری» در بخش روزنامه نگاری نیز به سه مورد از مهم‌ترین رویدادهای یکی دو سال اخیر جهان یعنی حمله هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره، خروج نظامیان آمریکایی از خاک افغانستان پس از دو دهه اشغالگری و نیز قربانیان همه‌گیری ویروس کرونا در هند، تعلق گرفت.

دانشگاه کلمبیا در نیویورک، برندگان صد و ششمین دورۀ جایزۀ پولیتزر را که هر ساله به بهترین آثار حوزه روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی اهدا می‌شود، در رشته های مختلف اعلام کرد.

امسال هیئت اهدای جایزۀ پولیتزر در آمریکا، علاوه بر اعطای جوایز معمول، تقدیرنامۀ ویژه خود را به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران اوکراینی که وقایع مربوط به تهاجم روسیه به این کشور را پوشش داده اند، اهدا کرد.

بر اساس بیانیۀ هیأت اهدای جایزۀ پولیتزر ۲۰۲۲، «خبرنگاران و روزنامه نگاران اوکراینی به خاطر شجاعت، استقامت و تعهد خود به ارائۀ گزارش های صادقانه از وقایع جنگ در جریان تهاجم بی رحمانۀ ولادیمیر پوتین به اوکراین و جنگ تبلیغاتی او در روسیه، مورد تقدیر ویژه قرار گرفته اند».

مارجوری میلر هضو هیأت مدیرۀ جایزه پولیتزر، در مراسم اهدای این جوایز تأکید کرد: خبرنگاران و روزنامه نگاران اوکراینی، به رغم بمباران، آدم‌ربایی و اشغال این کشور توسط نیروهای نظامی روسیه و حتی جان باختن همکاران خود، بر تلاش ها جهت ارائۀ تصویری دقیق از واقعیت وحشتناک و هولناک جنگ پافشاری کرده و افتخاری برای اوکراین و روزنامه نگاران سراسر جهان آفریده اند.

بنا به گفتۀ کمیتۀ حفاظت از روزنامه نگاران و خبرنگاران، از آغاز تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه، دست‌کم هفت خبرنگار از جمله سه خبرنگار اوکراینی در جریان این جنگ کشته شده اند.

ویرا هیریچ خبرنگار اوکراینی در «رادیو آزادی» (Radio Liberty) از جمله افرادی بود که اخیراً در جریان حملات هوایی روسیه و در پی اصابت یک موشک به ساختمان منزل خود در کی‌یف، جان خود را از دست داد.

امسال در جریان اهدای جوایز پولیتزر، روزنامه نیویورک تایمز با دریافت سه جایزه در بخش های «بهترین گزارش ملی»، «بهترین گزارش بین المللی» و «بهترین نقد»، بیشترین تعداد جوایز پولیتزر را به خود اختصاص داد و مجموع جوایز پولیتزری که تا به امروز دریافت کرده است را به عدد ۱۳۵ رساند. 

روزنامه واشنگتن پست نیز به خاطر «پوشش خبری مستند و شفاف» از حمله طرفداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۱، جایزه پولیتزر در بخش «خدمت عمومی» را از آن خود کرد.

همچنین جایزۀ بهترین «عکس خبری» که یکی از جوایز به نسبت قدیمی پولیتزر در بخش روزنامه‌نگاری است و از سال ۱۹۶۸ به برگزیدگان اهدا می‌شود، امسال به خاطر تصاویر گرفته شده از تلفات همه‌گیری کرونا در هند، به عدنان عبیدی، سانا ارشاد ماتو، آمیت دیو و دانش صدیقی عکاس-خبرنگار فقید رویترز تعلق گرفت که در دوران اوج شیوع ویروس کرونا تصاویر قربانیان و بازماندگان کووید-۱۹ در هند را به دنیا ارسال کردند.

در بخش بهترین «عکاسی خبر فوری» نیز که از سال ۲۰۰۰ به جوایز پولیتزر روزنامه‌نگاری پیوسته، امسال مارکوس یام از روزنامه لس‌آنجلس تایمز برای عکس‌های خام و فوری از خروج آمریکایی‌ها از خاک افغانستان، و نیز وین مک‌نیمی، درو انگرر، اسپنسر پلات، ساموئل کورم و جان چری از موسسه گتی ایمیجز (Getty Images)، برای عکس‌های تکان‌دهنده از اشغال ساختمان کنگره، جایزه بهترین عکاسی خبر فوری را دریافت کردند.

جایزۀ پولیتزر، جایزه ای معتبر در حوزۀ روزنامه نگاری، موسیقی و ادبیات است که بخش های مختلفی دارد و به عنوان معتبرترین جایزۀ روزنامه نگاری در آمریکا، از سال ۱۹۱۷ میلادی، با نظارت دانشگاه کلمبیا به خبرنگاران، نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان اهدا می شود.

این جایزه به نام بنیانگذار آن جوزف پولیتزر روزنامه نگار مجاری تبار آمریکایی، نامگذاری شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.