واکنش‌های گسترده به کشته شدن جانشین فرمانده یگان ۸۴۰ نیروی قدس سپاه در تهران

دوشنبه, 2ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

در حالی که رسانه‌های اسرائیل، حسن صیاد خدایی جانشین فرمانده یگان ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران را از عوامل ترور‌های خارج از کشور معرفی کرده‌اند، مقام‌های جمهوری اسلامی به طور تلویحی مسئولیت کشتن این عضو سپاه را متوجه اسرائیل کرده و گفته‌اند انتقام می‌گیرند.

رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران روز دوشنبه دوم خرداد گفت که کشتن صیاد خدایی از سوی «سرویس‌های اطلاعاتی نظام سلطه و صهیونیسم جهانی» انجام شده است؛ توصیفی که او به کار برده در ادبیات مقام‌های حکومت ایران برای ارجاع به اسرائیل و آمریکا به کار می‌رود.

ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح هم با اشاره به کشته شدن صیاد خدایی گفت: «ابعاد این ترور در دست بررسی است و نیرو‌های امنیتی این موضوع را دنبال می‌کنند و متعاقبا اعلام خواهد شد.»

ابراهیم رئیسی در نخستین موضع‌گیری خود درباره کشته شدن عضو سپاه قدس در تهران گفت که انتقام از این اقدام حتمی است. او بدون اشاره به کشور خاصی گفت «دست استکبار جهانی» در این ماجرا دیده می‌شود.

مقام‌های اسرائیل به روال همیشگی درباره عملیات‌هایشان از موضع قطعی درباره کشته شدن صیاد خدایی امتناع کرده‌اند.

مشه یعلون وزیر دفاع پیشین اسرائیل در همین راستا گفت: «نمی‌دانم چه کسی عامل کشتن خدایی بوده. اما هر کس بوده، کار را به خوبی انجام داده است.» او افزود: «ایران عامل اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه است. و اسرائیل خود را در شرایطی می‌بیند که به قول معروف «کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من.»

در پی کشته شدن یک سرهنگ سپاه پاسداران به نام حسن صیاد خدایی در تهران، رسانه‌های اسرائیلی به نقش او در حملات تروریستی علیه اسرائیل اشاره کرده و او را جانشین فرمانده یگان ۸۴۰ نیروی قدس معرفی کردند، یگانی که ماموریت آن ضربه زدن به منافع و حمله به شهروندان اسرائیل است.

به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، این عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران در طراحی حملات علیه شهروندان و منافع اسرائیلی در کشورهای مختلف از جمله قبرس، ترکیه، کلمبیا و همچنین آفریقا نقش داشت و به همین دلیل از ماه‌ها پیش هدف بوده است.

رسانه‌های ایران عصر یکشنبه، اول خرداد، خبر دادند که یک سرهنگ سپاه پاسداران در کوچه «خزعل» خیابان «مجاهدین اسلام» با شلیک پنج گلوله افراد مسلح کشته شد.

رسانه‌های اسرائیلی، از جمله کانال ۱۳، پس از انتشار خبر کشته شدن این عضو سپاه پاسداران از او به عنوان فردی که در رشته حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در سراسر جهان نقش داشت یاد کردند.

کانال ۱۳ اسرائیل همچنین گزارش کردند صیاد خدایی کسی بود که منصور رسولی را برای ترور کنسول اسرائیل در استانبول مامور کرده بود.

نام یگان ۸۴۰ نیروی قدس در یک سال و نیم اخیر چندین بار در خبرها تکرار شده است.

نخستین بار آبان ۹۹ ارتش اسرائیل از وجود این یگان خبر داد و اعلام کرد که مسئولیت این واحد «طراحی و فراهم کردن تمهیدات ترور در خارج از ایران است».

ارتش اسرائیل در آن بیانیه با اشاره به ماموریت‌های تروریستی این یگان، از جمله به موردی تازه، یعنی مین‌هایی که این واحد در جولان، در مرز سوریه و اسرائیل، کار گذاشته بود اشاره کرد.

در سال‌های اخیر کشته شدن شمار دیگری از اعضای سپاه پاسداران و دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به اسرائیل منسوب شده بود.

کشته شدن محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و از دست اندرکاران برنامه اتمی و موشکی جمهوری اسلامی، در هفتم آذر ۹۹ یکی از این موارد بود.

برخی حملات و انفجارها در تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز به اسرائیل منتسب شده است.

کشته شدن صیاد خدایی در تهران تقریبا همزمان با انتشار یک اطلاعیه سپاه پاسداران بود که در آن، از دستگیری اعضای یک شبکه خبر می‌داد که به ادعای این نهاد «با هدایت» موساد «اقدام به آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی» می‌کردند.

این اطلاعیه دو هفته پس از انتشار فیلم اعترافات منصور رسولی درباره قصد ترور سه نفر با دستور سپاه قدس منتشر شد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.