حسن ظهوری: متروپل چرا فروریخت؟ چه کسانی مقصر هستند؟ چه کسانی چشم‌پوشی کردند؟ عبدالباقی یک اثر تاریخی شهر آبادان را هم تخریب کرده بود (فیلم)

پنجشنبه, 5ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن
عبدالباقی از ابتدا جزء همان کسانی بود که خطر وجودشان باعث شد تا مهندسان به فکر سازمان نظام مهندسی بیفتند.
متروپل چرا فروریخت؟ چه کسانی مقصر هستند؟ چه کسانی چشم‌پوشی کردند؟ عبدالباقی یک اثر تاریخی شهر آبادان را هم تخریب کرده بود (فیلم)

 عصر ایران؛ حسن ظهوری ــ وقتی افراط آتش سینما رکس آبادان را در خیابان امیری برافروخت، حسین تکبعلی زاده کسی که سینما را به آتش کشید در خانه‌اش بود اما حالا می‌گویند زمانی که دومین برج متروپل آبادان را فساد و رانت در همان خیابان امیری فرو ریخت، حسین عبدالباقی، مالک آن در برج بوده و جسدش چنان زیرآوار متلاشی شده که به سختی قابل تشخیص است. شاید کمتر خیابانی در ایران، این‌همه قربانی برای افراط و فساد عده‌ای داده باشد.

  سازمان نظام مهندسی کشور که در هر استان یک نمونه استانی هم دارد، ناظر اصلی چگونگی ساخت و ساز است. البته مالک متروپل، انبوه ساز بود و صنف انبوه‌سازان خوزستان با او بیشتر در ارتباط بودند. همان کسانی که تمام تماس‌های خبرنگار عصر ایران را بدون پاسخ گذاشتند و در نهایت حاضر به پاسخ‌گویی نشدند. شاید برای این است که عبدالباقی از ابتدا هم جزء همان کسانی بود که خطر وجودشان باعث شد تا مهندسان به فکر سازمان نظام مهندسی بیافتند.

  اعضای شورای قبلی شهر آبادان، شورای فعلی، شهردار قبلی و شهردار فعلی‌ آبادان را هم به جمع کسانی که باید پاسخ‌گو باشند اضافه کرد. این بنای سست بدون نظارت یا مداخله آن‌ها نمی‌توانست تا این‌حد بالا برود. از سوی دیگر تخلفات آشکار دیگری هم وجود دارد. مثل این نامه که نشان می‌دهد برای یک ساختمان ۶ طبقه،‌ تقاضای طبقات اضافه‌تر هم شده بود و با آن موافقت کرده‌اند. یکبار سه طبقه و دوباره دو طبقه به آن اضافه کردند. بارها به ساخت نامناسب بنا اشاره شده بود و حتی تذکراتی هم داده شد اما کسی به آن توجهی نکرد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.