تجمع بازنشستگان در دست‌کم ۱۶ شهر؛ بازداشت معترضان در تهران

دوشنبه, 16ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهر شوش در روز دوشنبه، ۱۶ خرداد

هم‌زمان با برگزاری تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در دست کم ۱۶ شهر ایران در روز دوشنبه، ۱۶ خرداد، شماری از معترضان در تهران بازداشت شدند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، خبرهایی از برگزاری تجمع‌ بازنشستگان در شهرهای کرج، زنجان، اصفهان، اراک، دزفول، شوشتر، کرمان، اهواز، کرمانشاه، رشت، تبریز، مشهد، قزوین، کرج، شیراز و تهران رسیده است.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع بازنشستگان در تهران که بر اساس فراخوان قبلی قرار بود در مقابل سازمان برنامه و بودجه برگزار شود، با حضور گسترده‌ی نیروهای امنیتی روبرو شد و این نیروها با حضور در خیابان‌های منتهی به این سازمان مانع از شکل‌گیری تجمع معترضان شدند.

بر اساس این گزارش، شماری از بازنشستگان نیز توسط نیروهای امنیتی مرد و زن بازداشت و با چند ون به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بر اساس ویدیوهای منتشرشده، تجمع‌کنندگان در شیراز با در دست گرفتن و حمل سفره خالی اعتراض خود را به وضعیت معیشت خود نشان دادند.

در تبریز نیز معترضان شعارهایی هم‌چون «مرگ بر رئیسی» و «مرگ بر دولت مردم‌فریب» سر دادند.

هم‌چنین گزارش شده است که هم‌زمان با حرکت معترضان در تبریز، شمار دیگری از مردم نیز به جمع تجمع‌کنندگان پیوسته و همراه با آنان شعارهای اعتراضی سردادند.

مهم‌ترین محورهای اعتراض بازنشستگان در تجمع روز دوشنبه هم‌چون گذشته مربوط «اجرای صحیح همسان‌سازی حقوق» و هم‌چنین تصمیم دولت برای افزایش ۱۰ درصدی مستمری بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر بوده است.

بازنشستگان تأمین اجتماعی خواستار افزایش حقوق به میزان نرخ واقعی سبد معیشت هستند، اما دولت حتی مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی برای غیرحداقل‌بگیران را نقض کرده است.

این بازنشستگان می‌گویند قرار بود حقوق‌ها در سایر سطوح درآمدی به‌جز حداقل‌بگیرها ۳۸ درصد به‌علاوه ۵۱۵ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که این قانون رد شد و طبق اخبار منتشر شده تنها ۱۰ درصد به حقوق‌ها اضافه می‌شود که با تورم شدید در کشور همخوانی ندارد.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران در کنار معلمان و کارگران در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و بی‌توجهی حکومت به خواسته‌های خود بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند، اما بیشتر این اعتراض‌ها با برخوردهای امنیتی مواجه شده است.

با استفاده از گزارش‌های رسیده به رادیوفردا و شبکه‌های اجتماعی؛ ف.ع / پ.پ

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.