اعتراضات بازنشستگان برای ششمین روز متوالی ادامه پیدا کرد؛ بازنشستگان معترض: «مرگ بر دولت بی‌کفایت»

یکشنبه, 22ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

تجمع اعتراضی بازنشستگان در کرمانشاه

تجمع اعتراضی بازنشستگان در کرمانشاه

گزارش‌های شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که گروه‌هایی از بازنشستگان تأمین اجتماعی روز یکشنبه، ۲۲ خرداد، بار دیگر در شمار بسیاری از شهرهای ایران از جمله کرمانشاه، اهواز، اصفهان، اراک، ساری، بندرعباس، مشهد، بروجرد، اردبیل، شیراز و تهران تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده، معترضان در بندرعباس شعار «مرگ بر دولت بی‌کفایت»، در اصفهان شعار «حسین حسین شعارشون، دروغ پشت‌کارشون» و در کرمانشاه شعار «مرگ بر رئیسی» سر دادند.

هم‌زمان برخی گزارش‌ها از سرکوب معترضان در برخی شهرها حکایت دارد، از جمله گزارش شده که در تهران شماری از بازنشستگان زن و مرد ر مقابل سازمان برنامه و بودجه مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته و شماری نیز بازداشت شده‌اند.

دور جدید اعتراضات بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی پس از تعطیلات میانه خرداد آغاز شد و هم‌چنان ادامه دارد. روز ۱۵ خرداد که تعطیل عمومی است، دولت اعلام کرد تنها ۱۰ درصد حقوق بازنشستگانِ غیرحداقل‌بگیر را افزایش خواهد داد.

معترضان می‌گویند قرار بود در سال جاری حقوق‌ها در سایر سطوح درآمدی به‌جز حداقل‌بگیرها ۳۸ درصد به‌‌علاوه ۵۱۵ هزار تومان افزایش پیدا کند که این قانون رد شد و طبق اخبار منتشرشده فقط ۱۰ درصد به حقوق‌ها اضافه می‌شود که با تورم شدید در کشور هیچ تناسبی ندارد.

در واکنش به این اعتراضات، امروز اعلام شد که برای رسیدگی به موضوعاتی از جمله «مسائل مربوط به حوزه بازنشستگی» جلسه غیرعلنی برگزار کرده است.

به‌گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در آغاز جلسه علنی یکشنبه با اعلام این خبر افزود: «در این جلسه وزرای جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس بانک مرکزی حضور داشتند و بحث و بررسی پیرامون مسائل مربوط به حوزه بازنشستگی و نهاده‌های کشاورزی و سازوکارهای تأمین و تولید نهاده‌های کشاورزی بحث و بررسی شد.»

با این حال هنوز هیچ گزارشی از محتوای این جلسه غیرعلنی و نتایج آن منتشر نشده و رئیس مجلس نیز تنها به گفتن این بسنده کرد که «نتیجه این جلسه متعاقباً اعلام خواهد شد».

تجمعات اعتراضی بازنشستگان پس از یک دوره تجمعات گسترده کارگران دولتی برگزار می‌شود که به افزایش ۱۰ درصدی حقوق‌‌شان برخلاف مصوبه‌ شورای‌ عالی کار برای افزایش ۵۷ درصدی دستمزد حداقل‌بگیران اعتراض داشتند.

روز یکشنبه اعلام شد که دولت در قبال این اعتراض‌ها و هم‌زمان ارسال هزاران شکایت به دیوان عدالت اداری عقب نشست و روز ۱۸ خرداد با صدور بخشنامه‌ای جدید، دستمزد تمام کارگران دولتیِ مشمول قانون کار را مطابق با مصوبه‌ مزدیِ شورای عالی کار افزایش داد.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران در کنار معلمان و کارگران در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و بی‌توجهی حکومت و دولت‌ها به خواسته‌های خود تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند، اما بیشتر این اعتراض‌ها با برخوردهای امنیتی و سرکوب مواجه شده است.

این تجمعات که معترضان در برخی از آن‌ها علیه رئیس‌جمهور و رهبر جمهوری نیز مستقیماً شعار می‌دهند، در شرایطی برگزار می‌شود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هفته گذشته در یک سخنرانی «اعتراضات مردمی» را همچون گذشته به «دشمنان» نسبت داد و ادعا کرد که همه در کشور از حکومت و نظام جمهوری اسلامی «رضایت دارند».

با استفاده از خبرگزاری‌های ایسنا، ایلنا، توئیتر و وب‌سایت رادیو فردا؛ ر.ش./م.ا.

از: رادیو فردا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.