اسرائیل از برنامه “دفاع هوایی خاورمیانه” برای مقابله با ایران خبر داد

سه شنبه, 31ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید کشورش در حال تشکیل ائتلافی برای “دفاع هوایی خاورمیانه” تحت حمایت آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی است. آمریکا در صدد است پیوند نزدیک‌تری میان اسرائیل و کشورهای عربی برقرار شود.

 
وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) در پارلمان این کشور گفته است که اسرائیل در حال ایجاد یک ائتلاف دفاع هوایی منطقه‌ای تحت حمایت آمریکا است.

بنی گانتس افزود که طرح “ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه” پیش از این حملات ایران را خنثی کرده است و ممکن است به هنگام سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئیه به خاورمیانه این توانمندی تقویت شود.

به گزارش رویترز، اسرائیل در سال‌های اخیر با نزدیک شدن به کشورهای عربی همسو با ایالات متحده که نگرانی‌های خود را نسبت به ایران دارند، به آنها پیشنهاد همکاری دفاعی داده است.

رویترز می‌افزاید، واشنگتن امیدوار است که همکاری بیشتر به ویژه در حوزه امنیت، بتواند به پیوند بیشتر اسرائیل با کشورهای عربی منطقه و منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران کمک کند. این همکاری‌ها همچنین می‌توانند مقدمه قراردادهای عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی، از جمله با عربستان سعودی در چارچوب “پیمان ابراهیم” باشد.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه در جلسه کمیته روابط خارجی و امنیت پارلمان این کشور، با رونمایی از آنچه که “ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه” نامید، گفت که چنین همکاری‌هایی هم‌اکنون در حال انجام است.

رویترز می‌نویسد بر اساس یک متن رسمی، گانتس گفته است: «در طول یک سال گذشته، من همراه با شرکای خود در پنتاگون و در دولت ایالات متحده، برنامه گسترده‌ای را رهبری می‌کردم که همکاری بین اسرائیل و کشورهای منطقه را تقویت می‌کند.»

گانتس افزوده است که “این برنامه هم‌اکنون عملیاتی شده و با موفقیت، رهگیری تلاش‌های ایران برای حمله به اسرائیل و دیگر کشورها را امکان‌پذیر کرده است”.

این متن به نام کشورهای شریک، جزییات بیشتر در مورد حملات خنثی‌شده و جزئیات مکانیزم این ائتلاف اشاره نکرده است.

رویترز می‌نویسد که سفارت آمریکا در اورشلیم تا لحظه تنظیم گزارش به درخواست برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده‌ است.

یک مقام اسرائیلی که نمی‌خواسته نامش فاش شود، در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است که کشورهای شریک به جای استفاده از امکانات فیزیکی مشابه، سیستم‌های دفاع هوایی مربوطه خود را از طریق ارتباطات الکترونیکی از راه دور هماهنگ می‌کنند.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند فعالیت‌های نظامی مشترک اسرائیل و برخی کشورهای عربی در خلیج فارس “از سر ناامیدی” صورت می‌گیرد.

وزیر دفاع اسرائیل چند روز پیش گفته بود که کشورش و آن دسته از کشورهای عربی که در مورد “تهدیدات” جمهوری اسلامی دغدغه‌‌های مشابه‌ای دارند، باید زیر چتر حمایت آمریکا یک نیروی مسلح مشترک تشکیل دهند.

گانتس این سخنان را روز سه‌شنبه، ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) در آستانه سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه عنوان کرد. جو بایدن قرار است در ماه میلادی آینده برای اولین بار در دوران ریاست جمهوری‌اش از عربستان سعودی و اسرائیل دیدن کند. او در عربستان در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس شرکت خواهد کرد.

یک دیپلمات غربی در منطقه هفته گذشته به رویترز گفته بود که واشنگتن همچنان در تلاش است تا کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را به عنوان یک بلوک متقاعد کند که بر سر پیوستن به یک سیستم دفاع هوایی یکپارچه آمریکا و اسرائیل توافق کنند.

این دیپلمات گفت: «(پیشنهاد) پر کردن شکاف برجای مانده از خروج سخت‌افزاری ایالات متحده در دو سال گذشته از منطقه، به نزدیکی اسرائیل و عربستان سعودی برای دستیابی به یک توافق‌نامه عادی‌سازی روابط دو کشور کمک خواهد کرد.»

ریاض که از نزدیکی اسرائیل با همسایگان خود در خلیج فارس حمایت می‌کرد، گفته است که عادی سازی روابط خود با اسرائیل مستلزم تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی اورشلیم است.

گانتس گفت: «امیدوارم در سفر مهم پرزیدنت بایدن، بتوانیم در این زمینه گام دیگری به جلو برداریم.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه به خاورمیانه سفر می‌کند و با توقف در اسرائیل و عربستان سعودی، با سران این کشورها دیدار خواهد کرد. او همچنین قرار است با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه غربی دیدار و گفت‌وگو داشته باشد.

با افزایش تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، اسرائیل، عربستان سعودی، امارات و بخش‌هایی از عراق مورد حملات پهپادی یا موشکی قرار گرفته‌اند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.