گزارشی از آخرین وضعیت زینب جلالیان در زندان یزد

چهارشنبه, 8ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – زینب جلالیان، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان یزد، همچنان محروم از مرخصی و بدون چشم‌اندازی از آزادی، پانزدهمین سال از حکم حبس ابد خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم تحمل می‌کند. خانم جلالیان با وجود مشکلات پزشکی همچون ناخونک چشم، ناراحتی کلیه و بیماری های گوارشی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زینب جلالیان، زندانی سیاسی از سال ۸۶ همچنان بدون مرخصی و چشم‌اندازی از آزادی زودهنگام در حال تحمل حبس است.

خانم جلالیان با وجود مشکلات پزشکی همچون ناخونک چشم، ناراحتی کلیه و مشکلات روده از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این زندانی سیاسی به هرانا گفت: «علیرغم تشخیص و پیشنهاد پزشک بهداری زندان به ضرورت انتقال وی به بیمارستان‌های خارج از زندان به هیچ بیمارستانی انتقال داده نشده و صرفا در بهداری زندان مورد معاینه های غیرتخصصی قرار میگیرد.»

همچنین خانواده این زندانی سیاسی به دلیل دوری راه و مسافت زیاد امکان ملاقات با او را ندارند.

این منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت پرونده خانم جلالیان نیز اظهار داشت: «وضعیت پرونده ایشان در ابهام است. پس از زندانی شدن امیرسالار داودی، آقای مصطفلی نیلی وکالت خانم جلالیان را به عهده گرفت اما پشی از آنکه بتواند کاری انجام دهد، آقای نیلی هم به حبس محکوم شده و احتمالا به زودی برای تحمل حبس برود.»

خانم جلالیان در تاریخ ۸ اردیبهشت ۹۹ در حالی که دوران محکومیت خود را سپری میکرد به دلایل نامشخصی از زندان خوی خارج شده و نهایتا در تاریخ ۱۳ اردیبهشت به بند قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل و مجددا در تاریخ ۵ تیر از زندان قرچک ورامین به زندان کرمان تبعید شد. زینب جلالیان پس از ۳ ماه نگهداری در اتاق کوچکی در قرنطینه زندان کرمان به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد. او نهایتا آبان‌ماه ۹۹ در چهارمین انتقال خود طی هشت ماه به زندان یزد تبعید شد.

زینب جلالیان در سال ۱۳۸۶ بازداشت و در سال ۱۳۸۸ به اتهام خروج غیر قانونی از کشور به یک سال حبس تعزیری و به اتهام محاربه از طریق عضویت در گروه‌های مخالف نظام به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام او در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور تایید اما با یک درجه تخفیف مورد عفو قرار گرفته و به حبس ابد تقلیل یافت.

بنا به گفته خانم جلالیان در زمان بازداشت از طریق شلاق بر کف پا، مشت به شکم، کوباندن سر به دیوار و تهدید به تجاوز مورد آزار و شکنجه قرار گرفته بود.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.