تجمع اعتراض‌آمیز بازنشستگان در چند شهر ایران

چهارشنبه, 19ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن
تجمع اعتراضی در ایران

بی بی سی فارسی

در ایران در حالی که اعتراض‌های بازنشستگان به وضعیت معیشت و مستمری‌شان ادامه دارد، وزارت کار و رفاه اجتماعی گفته که برای افزایش حقوق بازنشستگان نیازمند زمان بیشتر است. بازنشستگان سالهاست که به دستمزد پایین و اجرا نشدن کامل قانون همسان‌سازی حقوق و برخورداری از بیمه کامل معترضند. در ادامه این اعتراض‌ها امروز سه‌شنبه (۱۰ اوت/۱۹ مرداد) تعدادی از بازنشستگان در شهرهای تهران، اراک، اصفهان، اهواز، شوش، دزفول، و شوشتر به خیابان‌ها آمدند.

براساس گزارش‌ها دراراک معترضان با برپایی تجمعی با شعارهایی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی صدای اعتراض‌شان را بلند کردند. آنها وضعیت خود را به بردگی تشبیه کرده و شعار می‌داند «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی …/ وای از این بردگی… ای رهبر آزاده، دزدی، مگه آزاده؟»

آنها همچنین شعارهایی علیه معاون اول رئیس ‌جمهوری ایران سر دادند. دیروز هم بازنشستگان در شوشتر با وجود گرمای بالای ۵۰ درجه تجمع کردند و از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به دلیل عمل نکردن به وعده‌هایش انتقاد کرده و شعار می‌دادند: «دولت انقلابی فقط شعار خالی.. دولت انقلابی چه اسم اشتباهی…»

وعده‌های دولت ابراهیم رئیسی

دولت ابراهیم رئیسی وعده داده بود تا پایان اردیبهشت خواسته‌های بازنشستگان را عملی کند. اما سال تقریبا به نیمه رسیده و نه تنها وعده‌ها عملی نشده بلکه با افزایش قیمت کالاهای اساسی و تورم سرسام‌آور خیلی از شهروندان به زیر خط فقر رفته‌اند.

مقامات دولت آقای رئیسی در پاسخ به این انتقادها و اعتراض‌ها گفته‌اند دولت حقوق بازنشسته‌ها را افزایش می‌دهد اما میزان و زمانش معلوم نیست. محمد هادی زاهدی‌وفا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته: « با توجه به منابع و اعتبارات لازم برای تصویب میزان افزایش حقوق بازنشستگان، نیازمند زمان بیشتر برای ارزیابی هستیم که احتمالا هفته آینده با حضور نمایندگان جامعه کارگری به جمع‌بندی نهایی خواهیم رسید.»

میوه

تداوم روند گرانی‌ کالاهای اساسی باعث افزایش اعتراض‌ها در ایران شده

 

شدت گرفتن اعتراض‌ها در پی نقض تصمیم شورای عالی کار

اعتراضات ماههای اخیر پس از آن شدت گرفت که دولت روز ۱۵ خرداد در روز تعطیل اعلام کرد تنها ۱۰ درصد حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر را افزایش خواهد داد. این اقدام نقض تصمیم شورای عالی کار بود.

این شورا در مصوبه‌ای به امضای وزیر پیشین کار رسیده بود با افزایش ۳۸ درصدی حقوق متوسط‍ بگیران و سایر سطوح موافقت کرده بود.

همزمان با شدت گرفتن اعتراضات صنفی و بالا رفتن قیمت‌ها، حجت‌الله عبدالملکی وزیر کار ایران استعفا داد و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، افزایش ۱۰ درصدی غیرحداقل‌بگیرها را مغایر قانون اعلام کرد و خواستار افزایش بیشتر حقوق آن‌ها مطابق با رأی شورای عالی کار شد.

دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید در حال «جراحی اقتصادی» است. شماری از این اقدامات با عناوین ستایش‌آمیزی همچون «فتح خرمشهر اقتصادی» و «مردمی‌سازی اقتصاد» یاد کرده‌اند، توصیف‌های رسمی که برای حذف ارز ترجیحی و سوبسید کالاهای اساسی در ایران به کار رفته‌ است.

این اقدامات با واکنش‌های گسترده صنفی و همچنین اعتراضات اقتصادی همراه بود. دولت برای مهار این موضوع دست به اقدامات جبرانی از جمله پرداخت یارانه زد. طبق آمارهای رسمی، تورم سال گذشته بیش از ۴۰ درصد بوده و رشد قیمت‌ها در سال جاری نیز سرعت بیشتری گرفته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.