اختصاصی: سوییس شکایت دادخواهان پرواز اوکراینی در دادگاه آمریکا را به دولت ایران ابلاغ کرد

جمعه, 21ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

 

بر اساس سندی که به دست ایران اینترنشال رسیده، سفارت سوییس احضاریه شکایت گروهی از دادخواهان قربانیان هواپیمای اوکراینی در دادگاه فدرال آمریکا را علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران، رسما به دولت ایران ابلاغ کرد.

این شکایت دادگاه فدرال آمریکا در حالی به دولت ایران ابلاغ می‌شود که مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، برای پرسشگری از جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، از روز چهارشنبه راهپیمایی اعتراضی خود را از تورنتو به اتاوا برای دادخواهی آغاز کرده است.

 

زارعی قصد دارد از نخست‌وزیر کانادا این سوال را مطرح کند که چرا دولت جاستین ترودو بر خلاف مصوبه پارلمان کانادا در سال ۲۰۱۸، سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی نمی‌کند.

از سوی دیگر، طبق سندی که در اواسط تیر ماه به دست ایران اینترنشنال رسید، شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین در شکایتی رسمی که در ژانویه در دادگاه عالی اونتاریوی کانادا علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران اقامه شده، سرنگونی هواپیمای اوکراینی را یک اقدام تروریستی عامدانه خوانده است.

شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین در شکایت خود خواستار دریافت ۷۵۰ میلیون دلار به عنوان غرامت سرنشینان جان‌باخته و ۲۵۰ میلیون دلار به عنوان خسارت مالی خود شده است.

این شکایت بر اساس حکم دادگاه عالی انتاریو در می ۲۰۲۱ مبنی بر تروریستی و عامدانه بودن سرنگونی این هواپیمای مسافربری تنظیم شده است.

در ماه می ۲۰۲۱، دادگاه انتاریو بر اساس شکایتی که در بهمن ماه سال۹۸ از سوی مهرزاد زارعی، شاهین مقدم و علی گرجی، از خانواده‌های قربانیان، اقامه شده بود حکمی را صادر کرد که سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه را اقدامی عامدانه و تروریستی قلمداد کرد.

این دادگاه علی خامنه‌ای و چند نفر از سران ارشد جمهوری اسلامی، از جمله علی شمخانی، حسین سلامی، محمد باقری و امیرعلی حاجی زاده را به عنوان عاملان اصلی این حمله محکوم کرد.

دادگاه عالی انتاریو همچنین طی حکمی که در دی ماه گذشته صادر شد رای به پرداخت ۱۰۷ میلیون دلار غرامت، به‌علاوه سود، به خانواده شش تن از کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی داد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.