شانزدهمین روز اعتراضات ایران؛ تجمع دوباره دانشجویان، همراهی بازاریان

یکشنبه, 10ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

روز یکشنبه دهم مهرماه و در شانزدهمین روز اعتراضات ضد حکومتی گسترده در ایران تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های ایران از ساعات اولیه روز آغاز شده است.

ایران وایر

روز یکشنبه دهم مهرماه ۱۴۰۱ و در شانزدهمین روز اعتراضات ضد حکومتی گسترده در ایران تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های ایران و برخی اصناغ از ساعات اولیه روز آغاز شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده صنعتگران اصفهانی در منطقه شاپور جدید و نیز کارکنان و رانندگان پایانه حمل و نقل شاپور در تداوم اعتراضات سراسری ایران دست به اعتصاب زده و با آتش زدن لاستیک خیابان‌ها را مسدود کردند.

از سوی دیگر در حرکتی خودجوش از حدود ساعت ۱۱:۳۰ صبح امروز جمعی از دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی و نفت در لابی دانشکده برای آزادی دانشجویان زندانی تحصن سکوت برگزار کردند و در ادامه برخی از اساتید نیز به آن‌ها پیوسته‌اند.

تحصن سکوت در برخی دیگر از دانشگاه‌ها از جمله دانشکده علوم انسانی دانشگاه مازندران نیز برگزار شده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به سرکوب فراگیر و بازداشت گسترده دانشجویان در محوطه این دانشگاه تجمع کرده‌اند.

دانشجویان معترض در این دانشگاه شعار « می‌کشم، می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت» سر داده‌اند.

پیشتر اساتید دانشگاه فردوسی مشهد با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به اعتراضات مردمی ایران خواستار «پایان دادن به هرگونه خشونت» شده بودند. 

در این بیانیه که به امضای بیش از پنجاه استاد دانشگاه رسیده است با اشاره به اینکه کار معلمان «دعوت به شنیدن و اندیشیدن و خرد ورزیدن» است نوشته شده:« ما نمی‌دانیم معلمان آن گروهی که با خشم و خشونت در مقابل مردم ایستاده‌اند، به آنها چه آموخته‌اند که این حجم از نفرت و خشم در وجودشان انباشته شده، اما پیغام ما خردورزی واندیشمندی و راستی است و تنها چیزی که با آن می‌ستیزیم، خشونت، تعصب و دروغ است.» 

این بیانیه با اعلام اینکه اساتید این دانشگاه در کنار  بی‌قدرتان ایستاده‌اند اینگونه به پایان می‌رسد:«ما خواستار شفافیت و پاسخ‌گویی هستیم. اگر نفرت بکاریم،‌ نفرت درو خواهیم کرد. ما پشتیبان آرامش و بهروی نسلِ جوان این مملکتیم، با هر اندیشه و گرایشی.  ما خواستار پایان دادن به هرگونه خشونت و روی آوردن به صلح و آزادی بیان هستیم.» 

از زمان آغاز اعتراضات سراسری در ایران که در واکنش به مرگ مهسا امینی اتفاق افتاد، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های بسیاری به شکل‌های مختلف بیانیه‌های اعتراض آمیز منتشر کردند از جمله آنها می‌توان به دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، گروه موسیقی پردیس هنرهای دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد تهران غرب، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی یاسوج  اشاره کرد.

امروز نیز دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه نیز با حضور در محوطه دانشگاه با سر دادن شعار « قرار ما هر روزه فکر نکنین امروزه» بر تداوم اعتراضات تا زمان توقف سرکوب معترضان و آزادی بازداشت‌شدگان تاکید کردند.

دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد نیز در محوطه این دانشگاه تجمع کرده و با سر دادن شعار زن زندگی آزادی  و رقصاندن روسری‌های خود در هوا حمایت خود از معترضان را نشان داد.

دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر و دانشکده فنی دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد اسلام‌شهر، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشگاه اصفهان نیز در اعتراض به بازداشت گسترده دانشجویان دست به تجمع اعتراضی زده‌اند و لحظه به لحظه بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

شامگاه گذشته در جریان تجمعاتی که جنبش دانشجویی و معترضان در سراسر ایران برگزار کردند تعداد زیادی از دانشجویان علیرغم وعده‌های مساعد مسئولین و مقامات دانشگاه در خصوص تامین امنیت دانشجویان بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

هویت شماری از بازداشت شدگان در این فهرست توسط ایران‌وایر گردآوری شده است.

از جمله دانشجویانی که شب گذشته در جریان تجمعات اعتراضی بازداشت شده‌اند پرویز جنگال دانشجوی کارشناسی ارشد زبان‌های خارجه دانشگاه تهران است. او  سیستان و بلوچستان است و روز گذشته در حالی که عازم دانشگاه برای تحویل کارت دانشجویی جدید خود بود، توسط نیروهای امنیتی بالاجبار سوار خودروی سمند پلیس آگاهی شده و به مکانی نامعلوم انتقال یافته است.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور همچنین گزارش کرده است که نیمه شب نهم مهرماه  ۱۴۰۱ نیروهای امنیتی با حضور در منزل دکتر  محمدحسین شهابی‌مجد دانشجوی رشته تخصص بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی ایران و رزیدنت ارشد بیمارستان رسول اکرم تهران سعی در بازداشت او داشتند.

بنابر آنچه این شورای صنفی منتشر کرده است اقدام به بازداشت ماموران موجب وخامت حال جسمی ایشان شده و با انتقال او  به بیمارستان رسول اکرم، هم‌اکنون با حضور مامورین امنیتی در اورژانس این بیمارستان بستری هستند.

این شورا همچنین از برخورد خشونت‌آمیز با نیروهای حراست دانشگاه شیراز با یکی از دانشجویان حاضر در تجمع این دانشگاه خبر داده و نوشته است ماموران حراست علاوه بر پاره کردن لباس این دانشجو به او هتاکی کرده و دانشجویان را به شدت تهدید کردند که از تهیه فیلم و عکس در دانشگاه و اتفاقات آن خودداری کنند.

ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات امروز نشان می‌دهد که در ادامه اعتراضات سراسری در ایران کسبه و بازاریان در لاله‌زار تهران نیز  دست به اعتصاب زده و علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

اعتراضات ایران در حالی وارد سومین هفته خود شده که روز گذشته بزرگترین اتحاد ایرانیان داخل و خارج از ایران روز نهم مهرماه رخ داد و تقریبا در تمام ۲۴ ساعت گذشته در شهرهای کوچک و بزرگ ایران و جهان ایرانیان در اعتراضات حضور داشتند.

دیشب در نقاط بسیاری در تهران به‌خصوص در مرکز شهر، رشت، مهاباد، اراک، مشهد، دهگلان، اصفهان، شیراز، کرج، زاهدان، سقز، سنندج، بوکان، مریوان، خرم‌آباد، بوشهر، بندرعباس، بابل، شاهین‌شهر، اشنویه، کاشمر، کرمانشاه، تبریز تجمعات اعتراضی برقرار بود.

این در حالی است که قطعی و اختلال در شبکه اینترنت همراه همچنان برقرار است و گزارش‌های شهروندان از اعتراضات با تاخیر در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

آخرین خبرها از اعتصاب کردستان 

در پی فراخوان اعتصابات سراسری که توسط احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در استان‌های کردستان ، آذربایجان غربی و کرمانشاه به دلیل حملات پهبادی و موشکی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان در عراق بسیاری از صاحبان کسب و کار در این استان‌ها از پلمب محل‌های کسب خود به ایران‌وایر خبر دادند.

بر اساس اطلاعات دریافتی امروز یک‌شنبه ۱۰ مردادماه بسیاری از افرادی که روز گذشته در این اعتصاب همگانی شرکت کرده بودند با مغازه‌های پلمب شده یا درهای علامت‌گذاری شده با رنگ قرمز محل کسب‌شان مواجه شده‌اند.

در شهر نقده که جمعیت آن را شهروندان ترک و کرد تشکیل می‌دهند اعتصاب روز گذشته از سوی اغلب کسبه صورت گرفته بود.

یاسر بهرام‌بیگی، از شهروند کرد اهل نقده، روز گذشته و در جریان اعتصاب عمومی و اعتراض به پلمب مغازه‌ها در این شهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدە است.

بر اساس اطلاعات دریافتی شمار زیادی از اهالی کسب و کار و مغازه‌دارها در شهرهای کردستان پیامکی دریافت کرده‌اند که در صورت باز نکردن مغازه خود به مدت ده روز واحد صنفی‌شان پلمب خواهد شد.

با این‌همه بسیاری از اهالی بازار پلمب مغازه‌های خود را شکسته‌اند.

در پی اعتراضات و اعتصاب سراسری شب و روز گذشته در استان کردستان جو شهرهای مریوان، دهگلان، مهاباد، سقز و بانه به شدت امنیتی گزارش می‌شود.

منابع محلی می‌گویند خشونت بیش از حد نیروهای امنیتی موجب شگفتی شهروندان در این شهرها شده است.

شامگاه گذشته مختار احمدی از شهروندان اهل مریوان با شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد. بر اساس اطلاعات دریافتی تعداد زیادی از شهروندان زخمی شده در مریوان هم‌اکنون در بیمارستان فجر مریوان بستری شده‌اند.

در مهاباد نیز نیروهای امنیتی به صورت هم‌زمان با سلاح جنگی و گاز اشک‌آور به معترضان شلیک کرده‌اند.

همچنین برخی منابع آگاه می‌گویند علاوه بر نیروهای لباس شخصی و نیروهای یگان ویژه تعدادی از عوامل سرکوب جمهوری اسلامی با پوشیدن لباس‌های احزاب کرد اقدام به ضرب و شتم و بازداشت مردم معترض کرده‌اند. این مورد در بانه رویت شده و به شکلی بسیار خشن شهروندان را مورد ضرب و شتم قرار داده و آن‌ها را بازداشت کرده‌اند.

شهر سقز نیز صحنه درگیری ماموران امنیتی و شهروندان معترض بوده است. بر اساس اطلاعات دریافتی دور میدان قدس که محلی برای جمع شدن معترضان است از ماشین‌های معترضان فیلمبرداری کرده و یک خودرو را که سه سرنشین جوان داشته متوقف کرده و بعد از پیاده کردن دو تن از آن‌ها به شدت هر دو را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

همچنین یک شاهد عینی به ایران‌وایر می‌گوید زنی که همراه فرزند ۱۲ ساله‌اش از این محل رد می‌شده توسط نیروهای امنیتی متوقف شده و ماموران فرزند ۱۲ ساله این زن را به شدت کتک زده‌اند و در نهایت این کودک با کمک کسبه از دست ماموران نجات پیدا کرده است

این خبر به روز می‌شود

در صورتی که یکی از عزیزان و بستگان شما در جریان اعتراضات دستگیر شده یا آسیبی به او وارد شده، برای مشاوره حقوقی با این شماره واتساپ (۰۰۹۰۵۴۱۱۹۹۴۰۱۸) یا این ایمیل تماس بگیرید: info@iranwire.com


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.